Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kuropatwa

kuropatwa, kuropatwa (Perdix perdix L.)

ptak z rzędu kuraków. Upierzenie samca szarobrązowe rdzawo poprzecznie pręgowane, spód ciała popielaty z ciemniejszymi kreskami oraz dużą brązową plamą w kształcie podkowy w dolnej części piersi. Wierzch ciała samic jest bardziej brunatny, na ogół nie posiada podkowy na piersiach. Długość ciała samca 28 cm, skrzydła 15-16 cm, ogona 7-8,3 cm, ciężar 400-450 g; długość ciała samicy 26 cm, skrzydła 15-16 cm, ogona 8 cm, ciężar około 375 g. W Polsce kuropatwa występuje najliczniej ze wszystkich kuraków. Zamieszkuje pola uprawne. Żywi się pierścienicami, owadami oraz nasionami. Jesienią i zimą żyją w stadach. W lutym i marcu tworzą się pary. W kwietniu - maju samica składa w naziemnym gnieździe 10-20 jaj, które wysiaduje przez 23-24 dni. Młode są zagniazdownikami. Kuropatwa jako ptak łowny posiada duże znaczenie gospodarcze.

Kuropatwa to ptak z rzędu kuraków, o charakterystycznym upierzeniu. Samce posiadają szarobrązowe upierzenie z rdzawo poprzecznymi pręgami, a spód ciała jest popielaty z ciemniejszymi kreskami oraz dużą brązową plamą w kształcie podkowy w dolnej części piersi. Samice natomiast cechują się bardziej brunatnym wierzchem ciała i zazwyczaj nie posiadają podkowy na piersiach. Samce osiągają długość ciała około 28 cm, rozpiętość skrzydeł wynoszącą 15-16 cm, długość ogona między 7 a 8,3 cm oraz wagę między 400 a 450 g, natomiast samice są nieco mniejsze - osiągają około 26 cm długości ciała, skrzydła o podobnej rozpiętości, 8 cm ogona oraz wagę około 375 g.

W Polsce kuropatwa występuje najliczniej spośród wszystkich kuraków i zamieszkuje głównie pola uprawne. Jej dieta składa się z pierścienic, owadów oraz nasion. W okresie jesienno-zimowym żyje w stadach, tworząc pary w lutym i marcu. W kwietniu-maju samica składa w naziemnym gnieździe 10-20 jaj, które wysiaduje przez około 23-24 dni. Młode są tzw. zagniazdownikami.

Z uwagi na swoje właściwości jako ptak łowny kuropatwa ma duże znaczenie gospodarcze. Jej populacja jest przedmiotem ochrony i monitoringu ze względu na polowania oraz utratę siedlisk przez rolnictwo intensywne.

Ze względu na zmiany zachodzące w środowisku naturalnym oraz populację kuropatw należy zachować ostrożność aby nie zakłócić delikatnej równowagi ekologicznej tego gatunku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kuropatwa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

koźlak

młode sarny do 1 roku życia

kozioł, rogacz

samiec samy.

kierdel

stado muflonów lub kozic.

królewski strzał

w przypadku, gdy strzelony ptak spada myśliwemu pod nogi.

kuper

tylna część ciała ptaków.

klacz

1) szyk lotu niektórych ptaków wędrownych, np. gęsi, żurawi;
2) dźwignia otwierająca broń łamaną;
3) przyrząd służący do wyciągania łusek z broni śrutowej (jeżeli nie (...)

kapitalny

określenie samca zwierzyny płowej noszącego medalowe poroża.

kołatka, kołatka, klekotka

przyrząd służący naganiaczowi do klekotania w czasie naganiania zwierzyny.

kosz

1) osłona wypleciona z wikliny, ustawiona przed stanowiskiem myśliwego (zob. stanowisko myśliwskie stałe);
2) (...)

koźlę

młoda sarna do 1 roku życia, bez względu na płeć.