Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kuropatwa

kuropatwa, kuropatwa (Perdix perdix L.)

ptak z rzędu kuraków. Upierzenie samca szarobrązowe rdzawo poprzecznie pręgowane, spód ciała popielaty z ciemniejszymi kreskami oraz dużą brązową plamą w kształcie podkowy w dolnej części piersi. Wierzch ciała samic jest bardziej brunatny, na ogół nie posiada podkowy na piersiach. Długość ciała samca 28 cm, skrzydła 15-16 cm, ogona 7-8,3 cm, ciężar 400-450 g; długość ciała samicy 26 cm, skrzydła 15-16 cm, ogona 8 cm, ciężar około 375 g. W Polsce kuropatwa występuje najliczniej ze wszystkich kuraków. Zamieszkuje pola uprawne. Żywi się pierścienicami, owadami oraz nasionami. Jesienią i zimą żyją w stadach. W lutym i marcu tworzą się pary. W kwietniu - maju samica składa w naziemnym gnieździe 10-20 jaj, które wysiaduje przez 23-24 dni. Młode są zagniazdownikami. Kuropatwa jako ptak łowny posiada duże znaczenie gospodarcze.

Kuropatwa to ptak z rzędu kuraków, o charakterystycznym upierzeniu. Samce posiadają szarobrązowe upierzenie z rdzawo poprzecznymi pręgami, a spód ciała jest popielaty z ciemniejszymi kreskami oraz dużą brązową plamą w kształcie podkowy w dolnej części piersi. Samice natomiast cechują się bardziej brunatnym wierzchem ciała i zazwyczaj nie posiadają podkowy na piersiach. Samce osiągają długość ciała około 28 cm, rozpiętość skrzydeł wynoszącą 15-16 cm, długość ogona między 7 a 8,3 cm oraz wagę między 400 a 450 g, natomiast samice są nieco mniejsze - osiągają około 26 cm długości ciała, skrzydła o podobnej rozpiętości, 8 cm ogona oraz wagę około 375 g.

W Polsce kuropatwa występuje najliczniej spośród wszystkich kuraków i zamieszkuje głównie pola uprawne. Jej dieta składa się z pierścienic, owadów oraz nasion. W okresie jesienno-zimowym żyje w stadach, tworząc pary w lutym i marcu. W kwietniu-maju samica składa w naziemnym gnieździe 10-20 jaj, które wysiaduje przez około 23-24 dni. Młode są tzw. zagniazdownikami.

Z uwagi na swoje właściwości jako ptak łowny kuropatwa ma duże znaczenie gospodarcze. Jej populacja jest przedmiotem ochrony i monitoringu ze względu na polowania oraz utratę siedlisk przez rolnictwo intensywne.

Ze względu na zmiany zachodzące w środowisku naturalnym oraz populację kuropatw należy zachować ostrożność aby nie zakłócić delikatnej równowagi ekologicznej tego gatunku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kuropatwa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kreślić

o głuszcach, cietrzewiach i dropiach: chodzić podczas toków po ziemi lub śniegu, kreśląc rozpostartymi skrzydłami i ogonem charakterystyczne bruzdy.

kokcielić

o pardwach i cietrzewiach: wydawać głos.

klekotka

inaczej kołatka.

kluczka

odskok zwierza w bok podczas ucieczki.

klapanie

pierwsza zwrotka pieśni głuszca (zob. pieśń głuszca).

król polowania

tytuł przyznawany myśliwemu, który na danym polowaniu strzelił najwięcej zwierzyny.

kapelusznik

staropolskie określenie bardzo starego odyńca.

kwadruplet

cztery kolejne bezpośrednie celne strzały oddane przez myśliwego.

koziołek

młody kozioł.

karma

pokarm dla zwierzyny dostarczany przez myśliwych. Dzieli się ją na: 1) objętościowo suchą: siano, słoma, liściarka, pędy;
2) objętościowo soczystą: ziemniaki, buraki, topinambur, (...)