Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: konkursy psów myśliwskich

konkursy psów myśliwskich

imprezy mające na celu sprawdzenie umiejętności psa myśliwskiego. Organizuje się konkursy specjalistyczne, np. norowców, ogarów, spanieli itp. oraz jesienne konkursy psa wszechstronnego, gdzie psy muszą wykazać się umiejętnością zarówno w pracy w polu, na wodzie (aport kaczki z głębokiej wody i szuwarów), jak też w lesie (farba i włóczka).

Konkursy psów myśliwskich to imprezy mające na celu sprawdzenie umiejętności psa myśliwskiego w różnych warunkach terenowych i sytuacjach łowieckich. Organizowane są zarówno dla specjalistycznych ras psów myśliwskich, takich jak ogary, spaniele czy norowce, jak również dla psy wszechstronnej pracy. Wyróżnia się trzy główne kategorie konkursów: praca w polu, praca w lesie oraz praca na wodzie. W każdej z tych kategorii psy muszą wykazać się specyficznymi umiejętnościami, takimi jak tropienie zwierzyny, aportowanie czy farbowanie.

W pracy w polu psy muszą wykazać się zdolnością szybkiego i skutecznego odnajdywania zwierzyny, a także umiejętnością aportowania. Natomiast praca w lesie wymaga skutecznego tropienia zwierzyny oraz demonstracji umiejętności aportowania i farbowania. Natomiast zadania związane z pracą na wodzie obejmują między innymi skuteczne aportowanie kaczek z głębokiej wody i szuwarów.

Podczas oceny psów pod uwagę brane są specyficzne cechy oraz umiejętności danej rasy. Psy oceniane są nie tylko pod kątem ich zdolności tropienia czy aportowania, ale również ich zachowania, dyscypliny oraz relacji z myśliwym. Konkursy te pełnią ważną rolę nie tylko w sprawdzaniu umiejętności psów myśliwskich, ale także w promocji hodowli tych ras oraz popularyzacji sportu łowieckiego. Dzięki nim możliwe jest porównanie umiejętności poszczególnych psów oraz podnoszenie jakości pracy psów myśliwskich.

Konkursy psów myśliwskich stanowią doskonałą okazję do sprawdzenia potencjału i umiejętności poszczególnych psów oraz służą jako miejsce promocji różnych ras psów myśliwskich. Ich organizacja przyczynia się do budowy świadomości o znaczeniu właściwej selekcji oraz hodowli tych zwierząt, co ma istotne znaczenie dla utrzymania wysokich standardów pracy w polowaniu i ochrony dziedzictwa łowieckiego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj konkursy psów myśliwskich w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kudły

zmierzwiona długa sierść niedźwiedzia.

kluczka

odskok zwierza w bok podczas ucieczki.

klępa, klępa, łosza

samica łosia.

koźlę

młoda sarna do 1 roku życia, bez względu na płeć.

kobuz, kobuz (Falko subbuteo L.)

ptak z rodziny sokołów, gnieżdżący się w lasach i zagajnikach, objęty ochroną -|- dawniej ceniony w sokolnictwie.

koszyczek

plastykowy pojemnik, do którego wsypuje się śrut i wraz z nim wkłada do łuski. Koszyczek ma na celu zwiększenie skupienia.

korkociągi

parostki rogacza skręcone na ogół na skutek motylicy wątrobowej.

kołatka, kołatka, klekotka

przyrząd służący naganiaczowi do klekotania w czasie naganiania zwierzyny.

koza, koza, siuta

samica sarny.

kwoktać

o samicy głuszca lub cietrzewia: wydawać głos.