Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kolczykowanie

kolczykowanie

znakowanie zwierzyny specjalnymi znaczkami do celów naukowych.

Kolczykowanie jest techniką stosowaną w celu identyfikacji zwierząt. Polega na umieszczaniu specjalnych znaczków, zwanych kolczykami, wokół szyi lub nogi zwierzęcia. Kolczyki są wykonane z trwałego materiału, takiego jak metal lub tworzywo sztuczne, i mają numer identyfikacyjny. Kolczykowanie jest często stosowane w celach naukowych, aby śledzić populacje dzikich zwierząt i monitorować ich liczebność oraz migracje.

Kolczykowanie może być przeprowadzone przez profesjonalistów lub amatorów. W przypadku profesjonalistów procedura jest dość prosta: zwierzę jest ogłuszone i umieszczany jest kolczyk wokół szyi lub nogi. Następnie zostaje ono odurzone i uwalniane. W przypadku amatorów procedura może być bardziej skomplikowana, ponieważ muszą oni samodzielnie łapać dzikie zwierzęta i umieszczać kolczyki.

Kolczykowanie ma wiele korzyści dla badaczy i myśliwych. Po pierwsze, pozwala im śledzić populacje dzikich zwierząt i monitorować ich liczebność oraz migracje. Po drugie, pozwala im określić wiek i płeć danego gatunku oraz określić, czy dane zwierze jest już polowane. Po trzecie, pozwala im określić skuteczność programów ochrony przyrody i monitorować skutki polowań na populacje dzikich zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kolczykowanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kuraki, grzebiące, kuraki, grzebiące (Galliformes)

rząd ptaków obejmujący ok. 240 gatunków, przeważnie leśnych. W Polsce ze zwierząt łownych do kuraków należą: z rodziny głuszców - głuszec, cietrzew, jarząbek oraz z rodziny (...)

kwiatek

biała sierść na końcu ogona lisa

korkowanie, korkowanie, dźwięk główny, glokanie, klaskanie

trzecia zwrotka pieśni głuszca.

kądziel

obfite, długie owłosienie na karku, szyi i garbie żubra.

kosz

1) osłona wypleciona z wikliny, ustawiona przed stanowiskiem myśliwego (zob. stanowisko myśliwskie stałe);
2) (...)

koziołek aportowy

drewniany wałek cieńszy w środku, służący do nauki prawidłowego aportowania młodych psów myśliwskich.

kuna domowa, kamionka, kuna domowa, kamionka (Martes foina Brexleben)

zwierzę łowne z rodziny łasicowatych podobne do kuny leśnej, lecz z nosem o barwie czerwonawej i białej plamie na spodzie szyi (rozwidlonej - ważna cecha odróżniająca). Znajduje się pod (...)

kocierz pieleszna

gniazdo lęgowe rysia.

kulka

haczyk drewniany lub metalowy (niekiedy rogowy) służący do szybkiego patroszenia ptactwa (ważne w lecie podczas upałów).

konserwacja broni

jedna z najważniejszych czynności gwarantująca długie i sprawne działanie broni. Po wyczyszczeniu broni, lufy pokrywamy smarem neutralizującym działanie mas powybuchowych. Smar ten (...)