Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kolczykowanie

kolczykowanie

znakowanie zwierzyny specjalnymi znaczkami do celów naukowych.

Kolczykowanie jest techniką stosowaną w celu identyfikacji zwierząt. Polega na umieszczaniu specjalnych znaczków, zwanych kolczykami, wokół szyi lub nogi zwierzęcia. Kolczyki są wykonane z trwałego materiału, takiego jak metal lub tworzywo sztuczne, i mają numer identyfikacyjny. Kolczykowanie jest często stosowane w celach naukowych, aby śledzić populacje dzikich zwierząt i monitorować ich liczebność oraz migracje.

Kolczykowanie może być przeprowadzone przez profesjonalistów lub amatorów. W przypadku profesjonalistów procedura jest dość prosta: zwierzę jest ogłuszone i umieszczany jest kolczyk wokół szyi lub nogi. Następnie zostaje ono odurzone i uwalniane. W przypadku amatorów procedura może być bardziej skomplikowana, ponieważ muszą oni samodzielnie łapać dzikie zwierzęta i umieszczać kolczyki.

Kolczykowanie ma wiele korzyści dla badaczy i myśliwych. Po pierwsze, pozwala im śledzić populacje dzikich zwierząt i monitorować ich liczebność oraz migracje. Po drugie, pozwala im określić wiek i płeć danego gatunku oraz określić, czy dane zwierze jest już polowane. Po trzecie, pozwala im określić skuteczność programów ochrony przyrody i monitorować skutki polowań na populacje dzikich zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kolczykowanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kocierz pieleszna

gniazdo lęgowe rysia.

korozja luf

uszkodzenie gładzi luf na skutek szkodliwego działania nieusuniętych resztek spalonego prochu.

komora nabojowa

część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W (...)

kudłacz

gwarowa nazwa niedźwiedzia.

kokcydioza

niebezpieczna choroba kuropatw i bażantów, wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Zwalczanie polega na niszczeniu padłych ptaków i ostrej dezynfekcji ośrodków hodowlanych.

kąpać się

o dzikach, jeleniach, łosiach: tarzać się w kałużach lub błocie.

kuwiek

piszczałka do wabienia ptaków.

kapelusznik

staropolskie określenie bardzo starego odyńca.

kula

gwarowe, pocisk do broni myśliwskiej służący do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej ołowiany, okrągły do broni odprzodowej; obecnie cylindryczny z płaszczem pełnym lub półpłaszczem (...)

kłapać

o dziku: głośno ocierać szable o fajki.