Definicja hasła: kolczykowanie
- kolczykowanie
znakowanie zwierzyny specjalnymi znaczkami do celów naukowych.
Kolczykowanie jest techniką stosowaną w celu identyfikacji zwierząt. Polega na umieszczaniu specjalnych znaczków, zwanych kolczykami, wokół szyi lub nogi zwierzęcia. Kolczyki są wykonane z trwałego materiału, takiego jak metal lub tworzywo sztuczne, i mają numer identyfikacyjny. Kolczykowanie jest często stosowane w celach naukowych, aby śledzić populacje dzikich zwierząt i monitorować ich liczebność oraz migracje.
Kolczykowanie może być przeprowadzone przez profesjonalistów lub amatorów. W przypadku profesjonalistów procedura jest dość prosta: zwierzę jest ogłuszone i umieszczany jest kolczyk wokół szyi lub nogi. Następnie zostaje ono odurzone i uwalniane. W przypadku amatorów procedura może być bardziej skomplikowana, ponieważ muszą oni samodzielnie łapać dzikie zwierzęta i umieszczać kolczyki.
Kolczykowanie ma wiele korzyści dla badaczy i myśliwych. Po pierwsze, pozwala im śledzić populacje dzikich zwierząt i monitorować ich liczebność oraz migracje. Po drugie, pozwala im określić wiek i płeć danego gatunku oraz określić, czy dane zwierze jest już polowane. Po trzecie, pozwala im określić skuteczność programów ochrony przyrody i monitorować skutki polowań na populacje dzikich zwierząt.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kolczykowanie w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę K
- kuraki, grzebiące, kuraki, grzebiące (Galliformes)
rząd ptaków obejmujący ok. 240 gatunków, przeważnie leśnych. W Polsce ze zwierząt łownych do kuraków należą: z rodziny głuszców - głuszec, cietrzew, jarząbek oraz z rodziny (...)
- kwiatek
biała sierść na końcu ogona lisa
- korkowanie, korkowanie, dźwięk główny, glokanie, klaskanie
trzecia zwrotka pieśni głuszca.
- kądziel
obfite, długie owłosienie na karku, szyi i garbie żubra.
- kosz
1) osłona wypleciona z wikliny, ustawiona przed stanowiskiem myśliwego (zob. stanowisko myśliwskie stałe);
2) (...)
- koziołek aportowy
drewniany wałek cieńszy w środku, służący do nauki prawidłowego aportowania młodych psów myśliwskich.
- kuna domowa, kamionka, kuna domowa, kamionka (Martes foina Brexleben)
zwierzę łowne z rodziny łasicowatych podobne do kuny leśnej, lecz z nosem o barwie czerwonawej i białej plamie na spodzie szyi (rozwidlonej - ważna cecha odróżniająca). Znajduje się pod (...)
- kocierz pieleszna
gniazdo lęgowe rysia.
- kulka
haczyk drewniany lub metalowy (niekiedy rogowy) służący do szybkiego patroszenia ptactwa (ważne w lecie podczas upałów).
- konserwacja broni
jedna z najważniejszych czynności gwarantująca długie i sprawne działanie broni. Po wyczyszczeniu broni, lufy pokrywamy smarem neutralizującym działanie mas powybuchowych. Smar ten (...)