Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: klatka szczeblasta

klatka szczeblasta

pomieszczenie wykonane z prętów drewnianych i umieszczone na polu, służące do trzymania ptaków myśliwskich.

Klatka szczeblasta to narzędzie wykorzystywane przez myśliwych do przechowywania ptaków myśliwskich. Składa się z pomieszczenia wykonanego z drewnianych prętów ułożonych w kształcie szczebla. Klatka jest umieszczana na polu i służy do tymczasowego trzymania ptaków, zapewniając im bezpieczne i wygodne warunki. Wykonuje się ją z różnych rodzajów drewna, takich jak dąb, buk czy brzoza, przy czym istotne jest odpowiednie zaimpregnowanie drewna celem ochrony przed gnicie i rozkładem.

Klatka szczeblasta cechuje się lekkością oraz łatwością transportu, co sprawia, że jest praktyczna w użyciu. Posiada też duże otwory umożliwiające ptakom swobodne wchodzenie i wychodzenie oraz umożliwiające myśliwemu podawanie pokarmu bez potrzeby otwierania klatki. Dzięki tym właściwościom narzędzie to doskonale sprawdza się także jako środek do treningu ptaków myśliwskich, pozwalając im na swobodne loty i ćwiczenia. Klatka szczeblasta zapewnia więc nie tylko bezpieczną przestrzeń dla ptaków myśliwskich, ale również sprzyja procesowi ich szkolenia.

Ogólnie rzecz biorąc, klatka szczeblasta to ważne narzędzie dla myśliwych, które umożliwia im przechowywanie ptaków myśliwskich podczas polowania oraz treningu tych zwierząt. Dzięki odpowiedniemu zapewnieniu warunków życia w klatce oraz możliwości ćwiczeń lotu ptaki mogą być lepiej przygotowane do udziału w polowaniach.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj klatka szczeblasta w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kwiatek

biała sierść na końcu ogona lisa

kociołek

dawna nazwa mosiężnej części łuski naboju śrutowego.

krzyżówka, krzyżówka (Anas platyrhyn- chos L.)

największa i najpospolitsza z kaczek występujących w naszym kraju, należąca do kaczek właściwych. Kaczor w szacie godowej ma głowę czarno- zieloną z białą obrączką na szyi, (...)

kąpać się

o dzikach, jeleniach, łosiach: tarzać się w kałużach lub błocie.

kłańce

zęby wilka.

koza, koza, siuta

samica sarny.

kęsy, kęsy, zajady

zęby ssaków drapieżnych.

knieja

duży obszar lasu bogaty w zwierzynę.

koronny byk

jeleń byk noszący wieniec z koronami.

kniejówka

1) trąbka myśliwska, przeważnie drewniana z kościanym ustnikiem, służąca do dawania sygnałów myśliwskich;
2) broń myśliwska kombinowana, o jednej lufie kulowej i jednej śrutowej (...)