Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kolba

kolba

końcowa, szersza część łoża broni myśliwskiej (zob. broń myśliwska).

Kolba jest końcową, szerszą częścią łoża broni myśliwskiej. Jest to część broni, która jest wyrabiana lub przystosowana do celów myśliwskich. Kolba może być wykonana z drewna lub tworzywa sztucznego i jest zazwyczaj wyposażona w uchwyt, który umożliwia trzymanie broni. Kolba może mieć różne kształty i rozmiary, w zależności od rodzaju broni myśliwskiej.

Kolba jest ważnym elementem broni myśliwskiej, ponieważ pomaga utrzymać broń stabilnie i zapewnia lepsze wyważenie podczas strzelania. Kolba ma również funkcję amortyzującą, co oznacza, że ​​pomaga zmniejszyć siłę odrzutu podczas strzelania. Kolba jest również ważnym elementem estetycznym broni myśliwskiej. Może być ozdobiona rzeźbieniami lub innymi dekoracjami, aby nadać jej unikalny charakter.

Kolby mogą być również wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, metal lub tworzywo sztuczne. Jest to elastyczna część broni, którą można dostosować do indywidualnych preferencji strzelca, co sprawia, że kolba ma znaczenie nie tylko funkcjonalne, ale także personalizacyjne dla użytkownika broni.

W kontekście łowiectwa ważne jest umiejętne dopasowanie kolby do indywidualnych potrzeb strzelca oraz rodzaju polowania. Dobrze dobrana kolba pozwala na pewniejszy i precyzyjniejszy cel oraz minimalizuje dyskomfort strzelca podczas oddawania strzałów. Dlatego też projektowanie i wykonanie kolby wymaga odpowiedniej wiedzy technicznej i doświadczenia zarówno konstruktora broni, jak i użytkownika.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kolba w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kaczki

nazwa obejmująca szereg gatunków z rzędu blaszkodziobych. Dzielimy je na kaczki właściwe, czyli pływające, oraz grążyce.

kąpielisko, kąpielisko, brochowisko

miejsce uczęszczane przez dziki, jelenie lub losie w ciągu całego roku w celu zażywania kąpieli. Kąpieliska w łowisku są bardzo ważne, gdyż ich brak może powodować migracje zwierzyny. W (...)

kynologia myśliwska

nauka o psach myśliwskich. Zajmuje się biologią, rozwojem, pochodzeniem, hodowlą, układaniem i użytkowaniem psa myśliwskiego.

krechtanie

głos wydawany przez głuszce podczas zapadów.

krzyżówka, krzyżówka (Anas platyrhyn- chos L.)

największa i najpospolitsza z kaczek występujących w naszym kraju, należąca do kaczek właściwych. Kaczor w szacie godowej ma głowę czarno- zieloną z białą obrączką na szyi, (...)

kokcydioza

niebezpieczna choroba kuropatw i bażantów, wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Zwalczanie polega na niszczeniu padłych ptaków i ostrej dezynfekcji ośrodków hodowlanych.

knieja

duży obszar lasu bogaty w zwierzynę.

kaptur, kaptur, kapa, karnal

nakrycie głowy ptaka łowczego, mające na celu zasłonięcie oczu podczas łowów. W ten sposób nie może on atakować zwierzyny, której myśliwy nie chce zdobyć. Kaptur myśliwy zdejmuje (...)

kocić się

o samicach rysia, sarny, muflona, kozicy, zająca i królika: wydawać potomstwo na świat.

kolczatka, kolczatka, korale

kolczasta obroża dla psa myśliwskiego. Ułatwia tresurę i utrzymanie psa w karności.