Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kolba

kolba

końcowa, szersza część łoża broni myśliwskiej (zob. broń myśliwska).

Kolba jest końcową, szerszą częścią łoża broni myśliwskiej. Jest to część broni, która jest wyrabiana lub przystosowana do celów myśliwskich. Kolba może być wykonana z drewna lub tworzywa sztucznego i jest zazwyczaj wyposażona w uchwyt, który umożliwia trzymanie broni. Kolba może mieć różne kształty i rozmiary, w zależności od rodzaju broni myśliwskiej.

Kolba jest ważnym elementem broni myśliwskiej, ponieważ pomaga utrzymać broń stabilnie i zapewnia lepsze wyważenie podczas strzelania. Kolba ma również funkcję amortyzującą, co oznacza, że ​​pomaga zmniejszyć siłę odrzutu podczas strzelania. Kolba jest również ważnym elementem estetycznym broni myśliwskiej. Może być ozdobiona rzeźbieniami lub innymi dekoracjami, aby nadać jej unikalny charakter.

Kolby mogą być również wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, metal lub tworzywo sztuczne. Jest to elastyczna część broni, którą można dostosować do indywidualnych preferencji strzelca, co sprawia, że kolba ma znaczenie nie tylko funkcjonalne, ale także personalizacyjne dla użytkownika broni.

W kontekście łowiectwa ważne jest umiejętne dopasowanie kolby do indywidualnych potrzeb strzelca oraz rodzaju polowania. Dobrze dobrana kolba pozwala na pewniejszy i precyzyjniejszy cel oraz minimalizuje dyskomfort strzelca podczas oddawania strzałów. Dlatego też projektowanie i wykonanie kolby wymaga odpowiedniej wiedzy technicznej i doświadczenia zarówno konstruktora broni, jak i użytkownika.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kolba w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

karma

pokarm dla zwierzyny dostarczany przez myśliwych. Dzieli się ją na: 1) objętościowo suchą: siano, słoma, liściarka, pędy;
2) objętościowo soczystą: ziemniaki, buraki, topinambur, (...)

kita

ogon lisa i wiewiórki.

kwadruplet

cztery kolejne bezpośrednie celne strzały oddane przez myśliwego.

kudłacz

gwarowa nazwa niedźwiedzia.

kaczki właściwe, kaczki właściwe, pływające

kaczki o wydłużonym kształcie ciała, ogonie lekko zadartym, do końca którego sięgają skrzydła. Dobrze latają. Gniazda zakładają na lądzie, blisko wody. Żerują na lądzie i w (...)

karawan

pojazd służący do przewozu ubitej zwierzyny w czasie polowania.

kniazienie

odgłos wydawany przez przestraszonego zająca

kolba

końcowa, szersza część łoża broni myśliwskiej (zob. broń myśliwska).

klatka szczeblasta

pomieszczenie wykonane z prętów drewnianych i umieszczone na polu, służące do trzymania ptaków myśliwskich.

kwiczoł, drozd kwiczoł, kwiczoł, drozd kwiczoł (Turdus pilaris L.)

ptak z rodziny drozdów; grzbiet brązowy, głowa i kuper popielate, na stronie brzusznej brązowe plamy. Długość ciała 25 cm, rozpiętość skrzydeł 47 cm. Zamieszkuje lasy sosnowe i (...)