Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kwilić

kwilić

o ptakach drapieżnych: wydawać głos.

Kwilić - w kontekście ptaków drapieżnych oznacza wydawanie charakterystycznego, zazwyczaj donośnego dźwięku, który jest sygnałem komunikacyjnym. Głos ten może służyć do oznaczania terytorium, wzywania innych ptaków, komunikacji między samcami i samicami, a także do wyrażenia radości lub ostrzeżenia o obecności drapieżnika. W przypadku niektórych gatunków ptaków drapieżnych, kwilenie może przybrać formę melodyjną, zbliżoną do śpiewu. Charakterystyczne kwiknięcia mogą być słyszalne na duże odległości i pełnią istotną rolę w codziennym funkcjonowaniu tych ptaków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kwilić w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kapelusznik

staropolskie określenie bardzo starego odyńca.

klekotać

kołatać kołatkami podczas polowania z naganką.

kołnierz

długie kędzierzawe piórka wokół szyi, wyrastające kogutom batalionów w okresie godowym. Cechuje je ogromna zmienność barwy i rysunku.

korona

co najmniej trzy wierzchołkowe odnogi wieńca jelenia kończące tyki. W zależności od kształtu noszą rozmaite nazwy: dłoniasta, kandelabrowa, kielichowa, kotwicowa, krzaczasta, łopaciasta (...)

kobuz, kobuz (Falko subbuteo L.)

ptak z rodziny sokołów, gnieżdżący się w lasach i zagajnikach, objęty ochroną -|- dawniej ceniony w sokolnictwie.

krykucha

kaczka krzyżówka wyhodowana w niewoli, służąca do wabienia kaczorów podczas wiosennych godów. Wypuszczona na wodę w pobliżu stanowiska myśliwego przywabia kaczory.

królewski strzał

w przypadku, gdy strzelony ptak spada myśliwemu pod nogi.

komora nabojowa

część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W (...)

kotlina, kotlina, kotowina

małe zagłębienie w ziemi, stanowiące w okresie bezśnieżnym legowisko zająca.

kocierz pieleszna

gniazdo lęgowe rysia.