Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: koronny byk

koronny byk

jeleń byk noszący wieniec z koronami.

Koronny byk to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli w łowiectwie, szczególnie w kontekście polskiej kultury łowieckiej. Kiedy mówimy o koronnym byku, odnosimy się do jeleń byka noszącego wieniec z koronami. Te korony są zazwyczaj wykonane z gałęzi lub liści, a czasami ozdobione piórami lub innymi ozdobami. Sama obecność koronnego byka na terytorium łowieckim jest symbolem siły, mocy, honoru i lojalności.

W tradycji łowieckiej w Polsce koronny byk pełni rolę ważnego elementu rytuałów myśliwskich, a także odgrywa istotną rolę symboliczną podczas polowania. Uważany jest za szczególnie pozytywny znak dla myśliwych, przynosząc nadzieję na udane polowanie oraz pomyślne wyniki. Jest to również uznawane za pozytywny omen, który przynosi szczęście i powodzenie myśliwym.

Pojawienie się koronnego byka na polowaniu często jest również interpretowane jako symboliczne potwierdzenie przywiązania myśliwych do tradycji i wartości łowieckich. W niektórych kulturach koronny byk uznawany jest za symbol duchowej opieki nad myśliwymi, zapewniając im ochronę podczas polowania.

Ogólnie rzecz biorąc, koronny byk jest więc nie tylko istotnym symbolem tradycji i wartości łowieckich, ale także ważnym elementem duchowego znaczenia polowań i obecności dzikich zwierząt na danym terenie łowieckim.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj koronny byk w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

klangor

jednostajny głos żurawi.

krzyk

głos dzikich gęsi i łabędzi.

kuwiek

piszczałka do wabienia ptaków.

kwiczoł, drozd kwiczoł, kwiczoł, drozd kwiczoł (Turdus pilaris L.)

ptak z rodziny drozdów; grzbiet brązowy, głowa i kuper popielate, na stronie brzusznej brązowe plamy. Długość ciała 25 cm, rozpiętość skrzydeł 47 cm. Zamieszkuje lasy sosnowe i (...)

kluczka

odskok zwierza w bok podczas ucieczki.

kwiel

gwizdek służący do przywabiania ptaka łowczego

kogut

samiec niektórych ptaków, w tym wszystkich kuraków.

kaptur, kaptur, kapa, karnal

nakrycie głowy ptaka łowczego, mające na celu zasłonięcie oczu podczas łowów. W ten sposób nie może on atakować zwierzyny, której myśliwy nie chce zdobyć. Kaptur myśliwy zdejmuje (...)

kwiczenie

głos wydawany przez warchlaki.

kotna

samica sarny, muflona, kozicy, rysia, zająca, królika, która nosi płód.