Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kaptur

kaptur, kaptur, kapa, karnal

nakrycie głowy ptaka łowczego, mające na celu zasłonięcie oczu podczas łowów. W ten sposób nie może on atakować zwierzyny, której myśliwy nie chce zdobyć. Kaptur myśliwy zdejmuje dopiero tuż przed planowanym atakiem. Istnieją bardzo różne kształty i barwy kapturów.

Kaptur jest częścią wyposażenia myśliwego, który ma na celu zapobieganie atakowi zwierzyny przez ptaka łowczego. Kaptur jest zazwyczaj wykonany z materiału, który jest odporny na uszkodzenia i wodoodporny. Jest to ważne, ponieważ ptaki łowcze są często wystawiane na działanie deszczu i innych warunków atmosferycznych. Kaptur jest zazwyczaj wykonany z materiału, który jest lekki i elastyczny, aby nie ograniczać ruchów ptaka.

Kaptury są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, aby pasować do różnych gatunków ptaków łowczych. Mogą być one również ozdobione różnymi elementami dekoracyjnymi, takimi jak frędzle lub hafty. Kolorystyka kapturów może być bardzo różna, od stonowanych odcieni brązu po bardziej intensywne barwy czerwieni lub niebieskiego.

Kaptur myśliwy musi być dobrze dopasowany do głowy ptaka łowczego, aby zapewnić mu maksymalną swobodę ruchu i ochronę przed słońcem i innymi warunkami atmosferycznymi. Kaptur powinien być zdejmowany tuż przed planowanym atakiem na zwierzynę, aby ptak miał możliwość skutecznego polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kaptur w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kudły

zmierzwiona długa sierść niedźwiedzia.

kobylarz

stary, bardzo duży wilk.

kosz

1) osłona wypleciona z wikliny, ustawiona przed stanowiskiem myśliwego (zob. stanowisko myśliwskie stałe);
2) (...)

kłusownictwo

nielegalne wchodzenie w posiadanie zwierzyny.

kiść

1) pęk białych włosów na końcu ogona borsuka,
2) zakończenie ogona żubra.

królik, królik (Oryctolagus cunicu- lus L.)

gatunek z rodziny zającowatych. Długość ciała 35-50 cm, ogona 4,5-7,5 cm, ciężar 1,5-2 kg. Sierść na wierzchu ciała szara, spód biały, kończyny żółtorude. Zamieszkuje suche lasy (...)

krektun

młody jednoroczny głuszec, nie biorący czynnego udziału w tokowisku.

kwiczenie

głos wydawany przez warchlaki.

kufa

pysk psa myśliwskiego.

krzyżak

lis mający ciemne futro z czarną pręgą wzdłuż grzbietu i w poprzek przez łopatki.