Definicja hasła: kaptur
- kaptur, kaptur, kapa, karnal
nakrycie głowy ptaka łowczego, mające na celu zasłonięcie oczu podczas łowów. W ten sposób nie może on atakować zwierzyny, której myśliwy nie chce zdobyć. Kaptur myśliwy zdejmuje dopiero tuż przed planowanym atakiem. Istnieją bardzo różne kształty i barwy kapturów.
Kaptur to element wyposażenia myśliwego, który zasłania oczy ptaka łowczego podczas łowów, uniemożliwiając mu atakowanie zwierzyny. Jest zazwyczaj wykonany z lekkiego, elastycznego i wodoodpornego materiału, by nie ograniczać ruchów ptaka i chronić go przed warunkami atmosferycznymi. Kaptury występują różnych kształtach, rozmiarach i kolorach, by pasować do różnych gatunków ptaków łowczych oraz mogą być ozdobione frędzlami lub haftami. Dobrze dopasowany kaptur zapewnia ptakowi maksymalną swobodę ruchu i ochronę.
Kaptur myśliwy musi być starannie dopasowany do głowy ptaka łowczego, dzięki czemu zapewnia mu maksymalną swobodę ruchu podczas polowania oraz ochronę przed słońcem i warunkami atmosferycznymi. Istotne jest także to, że kaptur jest zdejmowany tuż przed planowanym atakiem na zwierzynę, umożliwiając ptakowi efektywne polowanie. Pełni on funkcję zapobiegania atakowi zwierzyny przez ptaka łowczego, chroniąc zdobytki przed przypadkowymi atakami oraz umożliwiając myśliwemu kontrolowanie momentu ataku swojego ptaka.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kaptur w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę K
- kociołek
dawna nazwa mosiężnej części łuski naboju śrutowego.
- kominek
w strzelbach kapiszonowych rurka wkręcona do komory nabojowej, na którą nakładało się kapiszon. Doprowadzała ona ogień do prochu (zob. (...)
- kęsy, kęsy, zajady
zęby ssaków drapieżnych.
- kulka
haczyk drewniany lub metalowy (niekiedy rogowy) służący do szybkiego patroszenia ptactwa (ważne w lecie podczas upałów).
- karta stanowiskowa
kartka z kolejnymi numerami stanowisk w następujących po sobie miotach. Losowana na początku polowania zbiorowego ułatwia łowczemu sprawne i sprawiedliwe rozstawianie myśliwych.
- kopno
legowisko zająca w śniegu.
- koło łowieckie
podstawowa komórka organizacyjna PZŁ. Zrzesza myśliwych członków PZŁ i dzierżawi obwód łowiecki, na którym prowadzi gospodarkę łowiecką. Koło łowieckie liczy przeważnie od 15 do 30 (...)
- kąpielisko, kąpielisko, brochowisko
miejsce uczęszczane przez dziki, jelenie lub losie w ciągu całego roku w celu zażywania kąpieli. Kąpieliska w łowisku są bardzo ważne, gdyż ich brak może powodować migracje zwierzyny. W (...)
- korkowanie, korkowanie, dźwięk główny, glokanie, klaskanie
trzecia zwrotka pieśni głuszca.
- kaczkarnia
ośrodek sztucznej hodowli dzikich kaczek.