Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kaptur

kaptur, kaptur, kapa, karnal

nakrycie głowy ptaka łowczego, mające na celu zasłonięcie oczu podczas łowów. W ten sposób nie może on atakować zwierzyny, której myśliwy nie chce zdobyć. Kaptur myśliwy zdejmuje dopiero tuż przed planowanym atakiem. Istnieją bardzo różne kształty i barwy kapturów.

Kaptur to element wyposażenia myśliwego, który zasłania oczy ptaka łowczego podczas łowów, uniemożliwiając mu atakowanie zwierzyny. Jest zazwyczaj wykonany z lekkiego, elastycznego i wodoodpornego materiału, by nie ograniczać ruchów ptaka i chronić go przed warunkami atmosferycznymi. Kaptury występują różnych kształtach, rozmiarach i kolorach, by pasować do różnych gatunków ptaków łowczych oraz mogą być ozdobione frędzlami lub haftami. Dobrze dopasowany kaptur zapewnia ptakowi maksymalną swobodę ruchu i ochronę.

Kaptur myśliwy musi być starannie dopasowany do głowy ptaka łowczego, dzięki czemu zapewnia mu maksymalną swobodę ruchu podczas polowania oraz ochronę przed słońcem i warunkami atmosferycznymi. Istotne jest także to, że kaptur jest zdejmowany tuż przed planowanym atakiem na zwierzynę, umożliwiając ptakowi efektywne polowanie. Pełni on funkcję zapobiegania atakowi zwierzyny przez ptaka łowczego, chroniąc zdobytki przed przypadkowymi atakami oraz umożliwiając myśliwemu kontrolowanie momentu ataku swojego ptaka.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kaptur w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kocierz pieleszna

gniazdo lęgowe rysia.

koszyczek

plastykowy pojemnik, do którego wsypuje się śrut i wraz z nim wkłada do łuski. Koszyczek ma na celu zwiększenie skupienia.

kolczykowanie

znakowanie zwierzyny specjalnymi znaczkami do celów naukowych.

komora nabojowa

część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W (...)

kiszonka

karma dla zwierzyny konserwowana przez kiszenie masy roślinnej. Do przygotowania używa się te rośliny, które zwierzyna chętnie zjada w stanie zielonym, a więc: młode pędy, liście drzew i (...)

kipieć

o zającu: sadzić na oślep.

kopnięcie

uderzenie kolby broni myśliwskiej w ramię podczas strzału

korkowanie, korkowanie, dźwięk główny, glokanie, klaskanie

trzecia zwrotka pieśni głuszca.

kwadruplet

cztery kolejne bezpośrednie celne strzały oddane przez myśliwego.

kabłąk

osłona spustu (spustów) w broni myśliwskiej.