Definicja hasła: kaptur
- kaptur, kaptur, kapa, karnal
nakrycie głowy ptaka łowczego, mające na celu zasłonięcie oczu podczas łowów. W ten sposób nie może on atakować zwierzyny, której myśliwy nie chce zdobyć. Kaptur myśliwy zdejmuje dopiero tuż przed planowanym atakiem. Istnieją bardzo różne kształty i barwy kapturów.
Kaptur to element wyposażenia myśliwego, który zasłania oczy ptaka łowczego podczas łowów, uniemożliwiając mu atakowanie zwierzyny. Jest zazwyczaj wykonany z lekkiego, elastycznego i wodoodpornego materiału, by nie ograniczać ruchów ptaka i chronić go przed warunkami atmosferycznymi. Kaptury występują różnych kształtach, rozmiarach i kolorach, by pasować do różnych gatunków ptaków łowczych oraz mogą być ozdobione frędzlami lub haftami. Dobrze dopasowany kaptur zapewnia ptakowi maksymalną swobodę ruchu i ochronę.
Kaptur myśliwy musi być starannie dopasowany do głowy ptaka łowczego, dzięki czemu zapewnia mu maksymalną swobodę ruchu podczas polowania oraz ochronę przed słońcem i warunkami atmosferycznymi. Istotne jest także to, że kaptur jest zdejmowany tuż przed planowanym atakiem na zwierzynę, umożliwiając ptakowi efektywne polowanie. Pełni on funkcję zapobiegania atakowi zwierzyny przez ptaka łowczego, chroniąc zdobytki przed przypadkowymi atakami oraz umożliwiając myśliwemu kontrolowanie momentu ataku swojego ptaka.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kaptur w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę K
- kocierz pieleszna
gniazdo lęgowe rysia.
- kapiszonówka, kapiszonówka, pistonówka
odprzodowa broń palna z zamkiem kapiszonowym, złożonym z kominka, czyli rurki doprowadzającej ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy, i kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. (...)
- klatka szczeblasta
pomieszczenie wykonane z prętów drewnianych i umieszczone na polu, służące do trzymania ptaków myśliwskich.
- kapitalny
określenie samca zwierzyny płowej noszącego medalowe poroża.
- klempa
samica łosia, łosza
- karta stanowiskowa
kartka z kolejnymi numerami stanowisk w następujących po sobie miotach. Losowana na początku polowania zbiorowego ułatwia łowczemu sprawne i sprawiedliwe rozstawianie myśliwych.
- kozica, kozica (Rupicapra rupicapra L.)
ssak z rodziny krętorogich, żyjący w strefie alpejskiej. W Polsce występują nielicznie wyłącznie w Tatrach i znajdują się pod całkowitą ochroną.
- kitka
bródka kozicy (trofeum).
- kandelabrowa korona
zob. korona.
- kosz
1) osłona wypleciona z wikliny, ustawiona przed stanowiskiem myśliwego (zob. stanowisko myśliwskie stałe);
2) (...)