Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kaptur

kaptur, kaptur, kapa, karnal

nakrycie głowy ptaka łowczego, mające na celu zasłonięcie oczu podczas łowów. W ten sposób nie może on atakować zwierzyny, której myśliwy nie chce zdobyć. Kaptur myśliwy zdejmuje dopiero tuż przed planowanym atakiem. Istnieją bardzo różne kształty i barwy kapturów.

Kaptur jest częścią wyposażenia myśliwego, który ma na celu zapobieganie atakowi zwierzyny przez ptaka łowczego. Kaptur jest zazwyczaj wykonany z materiału, który jest odporny na uszkodzenia i wodoodporny. Jest to ważne, ponieważ ptaki łowcze są często wystawiane na działanie deszczu i innych warunków atmosferycznych. Kaptur jest zazwyczaj wykonany z materiału, który jest lekki i elastyczny, aby nie ograniczać ruchów ptaka.

Kaptury są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, aby pasować do różnych gatunków ptaków łowczych. Mogą być one również ozdobione różnymi elementami dekoracyjnymi, takimi jak frędzle lub hafty. Kolorystyka kapturów może być bardzo różna, od stonowanych odcieni brązu po bardziej intensywne barwy czerwieni lub niebieskiego.

Kaptur myśliwy musi być dobrze dopasowany do głowy ptaka łowczego, aby zapewnić mu maksymalną swobodę ruchu i ochronę przed słońcem i innymi warunkami atmosferycznymi. Kaptur powinien być zdejmowany tuż przed planowanym atakiem na zwierzynę, aby ptak miał możliwość skutecznego polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kaptur w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

korozja luf

uszkodzenie gładzi luf na skutek szkodliwego działania nieusuniętych resztek spalonego prochu.

kocioł

sposób polowania na zające, polegający na otaczaniu terenu przez myśliwych rozdzielanych naganiaczami. Następnie myśliwi (wraz z naganiaczami) posuwają się koncentrycznie do środka (...)

kopno

legowisko zająca w śniegu.

klekotać

kołatać kołatkami podczas polowania z naganką.

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)

kocić się

o samicach rysia, sarny, muflona, kozicy, zająca i królika: wydawać potomstwo na świat.

kaczki

nazwa obejmująca szereg gatunków z rzędu blaszkodziobych. Dzielimy je na kaczki właściwe, czyli pływające, oraz grążyce.

karma

pokarm dla zwierzyny dostarczany przez myśliwych. Dzieli się ją na: 1) objętościowo suchą: siano, słoma, liściarka, pędy;
2) objętościowo soczystą: ziemniaki, buraki, topinambur, (...)

kołnierz

długie kędzierzawe piórka wokół szyi, wyrastające kogutom batalionów w okresie godowym. Cechuje je ogromna zmienność barwy i rysunku.

kosz jastrzębi

samołówka do chwytania żywcem drapieżników skrzydlatych stosowana w sokolnictwie.