Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kotna

kotna

samica sarny, muflona, kozicy, rysia, zająca, królika, która nosi płód.

Kotna to samica dzika, która nosi płód. Jest to termin używany w łowiectwie, aby określić samicę sarny, muflona, kozicy, rysia, zająca lub królika. Kotna jest zazwyczaj bardzo ostrożna i czujna w swoim otoczeniu. Zazwyczaj trzyma się z dala od ludzi i innych zwierząt.

Kotny są zazwyczaj bardzo silne i wytrzymałe. Ich ciała są przystosowane do życia w trudnych warunkach. Mają silne mięśnie i kości, co pozwala im na szybkie i skuteczne poruszanie się po terenie. Ponadto mają bardzo dobrze rozwinięty system immunologiczny, który chroni je przed chorobami i infekcjami.

Kotny są również bardzo lojalne wobec swojego stada. Są one odpowiedzialne za opiekę nad młodymi i dbają o ich bezpieczeństwo. Kotny są również bardzo czujne i potrafią wykrywać niebezpieczeństwo na duże odległości. Dzięki temu mogą ostrzegać inne zwierzęta w stadzie przed nadchodzącym niebezpieczeństwem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kotna w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kozica, kozica (Rupicapra rupicapra L.)

ssak z rodziny krętorogich, żyjący w strefie alpejskiej. W Polsce występują nielicznie wyłącznie w Tatrach i znajdują się pod całkowitą ochroną.

kuropatwa, kuropatwa (Perdix perdix L.)

ptak z rzędu kuraków. Upierzenie samca szarobrązowe rdzawo poprzecznie pręgowane, spód ciała popielaty z ciemniejszymi kreskami oraz dużą brązową plamą w kształcie podkowy w dolnej (...)

kotna

samica sarny, muflona, kozicy, rysia, zająca, królika, która nosi płód.

kalibrownik

przyrząd służący do sprawdzania i korygowania kalibru naboi śrutowych.

kapiszon, kapiszon, piston

dawna nazwa spłonki, którą stanowiła miedziana lub mosiężna miseczka nakryta kapturkiem i zawierająca rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Od (...)

koszyczek

plastykowy pojemnik, do którego wsypuje się śrut i wraz z nim wkłada do łuski. Koszyczek ma na celu zwiększenie skupienia.

kuna domowa, kamionka, kuna domowa, kamionka (Martes foina Brexleben)

zwierzę łowne z rodziny łasicowatych podobne do kuny leśnej, lecz z nosem o barwie czerwonawej i białej plamie na spodzie szyi (rozwidlonej - ważna cecha odróżniająca). Znajduje się pod (...)

klacz

1) szyk lotu niektórych ptaków wędrownych, np. gęsi, żurawi;
2) dźwignia otwierająca broń łamaną;
3) przyrząd służący do wyciągania łusek z broni śrutowej (jeżeli nie (...)

krzyżówka, krzyżówka (Anas platyrhyn- chos L.)

największa i najpospolitsza z kaczek występujących w naszym kraju, należąca do kaczek właściwych. Kaczor w szacie godowej ma głowę czarno- zieloną z białą obrączką na szyi, (...)

karawan

pojazd służący do przewozu ubitej zwierzyny w czasie polowania.