Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kureń

kureń, kureń, budan

poleska nazwa szałasu myśliwskiego z desek, częściowo przysypanego ziemią.

Kureń to szałas myśliwski używany przez myśliwych do obserwacji i polowań. Jest to niewielka budowla z desek, częściowo przysypana ziemią. Kureń może być wykonany z drewna lub metalu, a jego wielkość może się różnić w zależności od potrzeb. Zazwyczaj ma kształt stożka lub walca, co ułatwia myśliwemu ukrycie się przed ofiarami.

Kurenie są często wykorzystywane do obserwacji ptaków i innych zwierząt łownych, pozwalając myśliwym skuteczniej planować swoje polowania. Ponadto służą do ochrony myśliwych przed warunkami atmosferycznymi. Często wykorzystuje się je także do polowań na dzikie zwierzęta, takie jak jelenie czy dziki.

W Polsce kurenie są szeroko stosowane przez myśliwych i stanowią istotny element tradycyjnej kultury łowieckiej. Ich konstrukcja umożliwia skuteczne prowadzenie polowań oraz pozwala na dyskretną obserwację zwierzyny łownej.

Kurenie są integralną częścią praktyk myśliwskich, umożliwiając skuteczne polowanie oraz zapewniając ochronę i komfort podczas długotrwałego obserwowania terenu łowieckiego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kureń w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kynologia myśliwska

nauka o psach myśliwskich. Zajmuje się biologią, rozwojem, pochodzeniem, hodowlą, układaniem i użytkowaniem psa myśliwskiego.

kwiczenie

głos wydawany przez warchlaki.

kicać

o zającu lub króliku: poruszać się wolnymi skokami.

kolczatka, kolczatka, korale

kolczasta obroża dla psa myśliwskiego. Ułatwia tresurę i utrzymanie psa w karności.

klangor

jednostajny głos żurawi.

klapak

młoda jeszcze nielotna kaczka.

kureń, kureń, budan

poleska nazwa szałasu myśliwskiego z desek, częściowo przysypanego ziemią.

kula

gwarowe, pocisk do broni myśliwskiej służący do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej ołowiany, okrągły do broni odprzodowej; obecnie cylindryczny z płaszczem pełnym lub półpłaszczem (...)

kuropatwa, kuropatwa (Perdix perdix L.)

ptak z rzędu kuraków. Upierzenie samca szarobrązowe rdzawo poprzecznie pręgowane, spód ciała popielaty z ciemniejszymi kreskami oraz dużą brązową plamą w kształcie podkowy w dolnej (...)

kluczka

odskok zwierza w bok podczas ucieczki.