Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kureń

kureń, kureń, budan

poleska nazwa szałasu myśliwskiego z desek, częściowo przysypanego ziemią.

Kureń to szałas myśliwski, który jest często używany przez myśliwych do obserwacji i polowania. Jest to niewielka budowla, która składa się z desek i jest częściowo przysypana ziemią. Kureń może być wykonany z drewna lub metalu, a jego wielkość może się różnić w zależności od potrzeb. Zazwyczaj ma on kształt stożka lub walca, aby ułatwić myśliwemu ukrycie się przed ofiarami.

Kurenie są często wykorzystywane do obserwowania ptaków lub innych zwierząt łownych. Myśliwi mogą ukryć się wewnątrz kurnia i obserwować swoje ofiary bez ryzyka, że zostaną zauważeni. Kurenie są również czasami używane do polowania na dzikie zwierzęta, takie jak jelenie lub dziki. Myśliwi mogą ukryć się wewnątrz kurnia i czekać na pojawienie się ofiary.

Kurenie są bardzo popularne w Polsce i szeroko stosowane przez myśliwych. Szałasy te służą do ochrony myśliwych przed warunkami atmosferycznymi oraz do skutecznego polowania na dzikie zwierzęta. Kurenie służy również do obserwowania ptaków i innych zwierząt łownych, co pozwala myśliwym lepiej planować swoje polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kureń w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kryteria odstrzału sarn

podział rogaczy na klasy wiekowe:
klasa I - 1 i 2 poroże (2 i 3 rok życia),
klasa II - 3 i 4 poroże (4 i 5 rok życia),
klasa III - 5 poroże i starsze (6 rok życia i (...)

klapak

młoda jeszcze nielotna kaczka.

kopać

o broni myśliwskiej, uderzającej myśliwego w ramię podczas strzału.

karnal

inaczej kaptur.

koźlak

młode sarny do 1 roku życia

krykucha

kaczka krzyżówka wyhodowana w niewoli, służąca do wabienia kaczorów podczas wiosennych godów. Wypuszczona na wodę w pobliżu stanowiska myśliwego przywabia kaczory.

kotka

samica rysia.

kłaść

o myśliwym: celnym strzałem ubić zwierza.

kuwiek

piszczałka do wabienia ptaków.

koszyczek

plastykowy pojemnik, do którego wsypuje się śrut i wraz z nim wkłada do łuski. Koszyczek ma na celu zwiększenie skupienia.