Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kołatka

kołatka, kołatka, klekotka

przyrząd służący naganiaczowi do klekotania w czasie naganiania zwierzyny.

Kołatka jest jednym z najważniejszych narzędzi wykorzystywanych przez myśliwych. Jest to mały, metalowy przedmiot, który służy do wydawania dźwięków podczas polowania. Kołatka składa się z dwóch części: metalowej rurki i metalowej kulki. Rurka jest wykonana z metalu, a jej końce są zaokrąglone. Kula jest wykonana z metalu lub tworzywa sztucznego i ma otwór na środku. Aby użyć kołatki, myśliwy musi umieścić kulę wewnątrz rurki i potrząsać nią energicznie. W ten sposób powstaje charakterystyczny dźwięk, który może być słyszany na duże odległości.

Kołatka jest szczególnie przydatna podczas naganiania zwierzyny. Myśliwy może użyć kołatki do wydawania dźwięków, które mają na celu sprowokowanie zwierzyny do ruchu. Dzięki temu myśliwy może łatwo śledzić i strzelać do zwierzyny. Kołatka jest również czasami używana do odstraszenia dzikich zwierząt lub innych drapieżników, takich jak wilki lub niedźwiedzie.

Kołatka jest bardzo łatwa w obsłudze i może być używana przez każdego myśliwego bez wcześniejszych doświadczeń lub umiejętności. Jest to bardzo przydatne narzędzie, które może pomóc myśliwemu w polowaniu na zwierzynę i odstraszeniu dzikich zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kołatka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kipieć

o zającu: sadzić na oślep.

kotlina, kotlina, kotowina

małe zagłębienie w ziemi, stanowiące w okresie bezśnieżnym legowisko zająca.

kicać

o zającu lub króliku: poruszać się wolnymi skokami.

kureń, kureń, budan

poleska nazwa szałasu myśliwskiego z desek, częściowo przysypanego ziemią.

kaczor

samiec dzikiej kaczki.

kęsy, kęsy, zajady

zęby ssaków drapieżnych.

krzyżówka, krzyżówka (Anas platyrhyn- chos L.)

największa i najpospolitsza z kaczek występujących w naszym kraju, należąca do kaczek właściwych. Kaczor w szacie godowej ma głowę czarno- zieloną z białą obrączką na szyi, (...)

kapturzenie

nakrywanie kapturem głowy ptaka łowczego.

koryto dzicze

tor przejścia dzików w głębokim śniegu.

kłapać

o dziku: głośno ocierać szable o fajki.