Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kołatka

kołatka, kołatka, klekotka

przyrząd służący naganiaczowi do klekotania w czasie naganiania zwierzyny.

Kołatka jest jednym z najważniejszych narzędzi wykorzystywanych przez myśliwych. Jest to mały, metalowy przedmiot, który służy do wydawania dźwięków podczas polowania. Kołatka składa się z dwóch części: metalowej rurki i metalowej kulki. Rurka jest wykonana z metalu, a jej końce są zaokrąglone. Kula jest wykonana z metalu lub tworzywa sztucznego i ma otwór na środku.

Aby użyć kołatki, myśliwy musi umieścić kulę wewnątrz rurki i potrząsać nią energicznie. W ten sposób powstaje charakterystyczny dźwięk, który może być słyszany na duże odległości.

Kołatka jest szczególnie przydatna podczas naganiania zwierzyny. Myśliwy może użyć kołatki do wydawania dźwięków, które mają na celu sprowokowanie zwierzyny do ruchu. Dzięki temu myśliwy może łatwo śledzić i strzelać do zwierzyny.

Kołatka jest również czasami używana do odstraszenia dzikich zwierząt lub innych drapieżników, takich jak wilki lub niedźwiedzie. Kołatka jest bardzo łatwa w obsłudze i może być używana przez każdego myśliwego bez wcześniejszych doświadczeń lub umiejętności.

Jest to bardzo przydatne narzędzie, które może pomóc myśliwemu w polowaniu na zwierzynę i odstraszeniu dzikich zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kołatka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kureń, kureń, budan

poleska nazwa szałasu myśliwskiego z desek, częściowo przysypanego ziemią.

kurek

w broni myśliwskiej część zamka, która uderza w iglicę (zob. zamek).

kuropatwa, kuropatwa (Perdix perdix L.)

ptak z rzędu kuraków. Upierzenie samca szarobrązowe rdzawo poprzecznie pręgowane, spód ciała popielaty z ciemniejszymi kreskami oraz dużą brązową plamą w kształcie podkowy w dolnej (...)

kopać

o broni myśliwskiej, uderzającej myśliwego w ramię podczas strzału.

kłusownictwo

nielegalne wchodzenie w posiadanie zwierzyny.

koziołek aportowy

drewniany wałek cieńszy w środku, służący do nauki prawidłowego aportowania młodych psów myśliwskich.

korona

co najmniej trzy wierzchołkowe odnogi wieńca jelenia kończące tyki. W zależności od kształtu noszą rozmaite nazwy: dłoniasta, kandelabrowa, kielichowa, kotwicowa, krzaczasta, łopaciasta (...)

kąpać się

o dzikach, jeleniach, łosiach: tarzać się w kałużach lub błocie.

klatka szczeblasta

pomieszczenie wykonane z prętów drewnianych i umieszczone na polu, służące do trzymania ptaków myśliwskich.

krowa

samica żubra.