Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kołatka

kołatka, kołatka, klekotka

przyrząd służący naganiaczowi do klekotania w czasie naganiania zwierzyny.

Kołatka jest jednym z najważniejszych narzędzi wykorzystywanych przez myśliwych. Jest to mały, metalowy przedmiot, który służy do wydawania dźwięków podczas polowania. Kołatka składa się z dwóch części: metalowej rurki i metalowej kulki. Rurka jest wykonana z metalu, a jej końce są zaokrąglone. Kula jest wykonana z metalu lub tworzywa sztucznego i ma otwór na środku. Aby użyć kołatki, myśliwy musi umieścić kulę wewnątrz rurki i potrząsać nią energicznie. W ten sposób powstaje charakterystyczny dźwięk, który może być słyszany na duże odległości.

Kołatka jest szczególnie przydatna podczas naganiania zwierzyny. Myśliwy może użyć kołatki do wydawania dźwięków, które mają na celu sprowokowanie zwierzyny do ruchu. Dzięki temu myśliwy może łatwo śledzić i strzelać do zwierzyny. Kołatka jest również czasami używana do odstraszenia dzikich zwierząt lub innych drapieżników, takich jak wilki lub niedźwiedzie.

Kołatka jest bardzo łatwa w obsłudze i może być używana przez każdego myśliwego bez wcześniejszych doświadczeń lub umiejętności. Jest to bardzo przydatne narzędzie, które może pomóc myśliwemu w polowaniu na zwierzynę i odstraszeniu dzikich zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kołatka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

karta stanowiskowa

kartka z kolejnymi numerami stanowisk w następujących po sobie miotach. Losowana na początku polowania zbiorowego ułatwia łowczemu sprawne i sprawiedliwe rozstawianie myśliwych.

kula

gwarowe, pocisk do broni myśliwskiej służący do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej ołowiany, okrągły do broni odprzodowej; obecnie cylindryczny z płaszczem pełnym lub półpłaszczem (...)

karawan

pojazd służący do przewozu ubitej zwierzyny w czasie polowania.

kolczatka, kolczatka, korale

kolczasta obroża dla psa myśliwskiego. Ułatwia tresurę i utrzymanie psa w karności.

kryteria odstrzału sarn

podział rogaczy na klasy wiekowe:
klasa I - 1 i 2 poroże (2 i 3 rok życia),
klasa II - 3 i 4 poroże (4 i 5 rok życia),
klasa III - 5 poroże i starsze (6 rok życia i (...)

kwiczenie

głos wydawany przez warchlaki.

kuna domowa, kamionka, kuna domowa, kamionka (Martes foina Brexleben)

zwierzę łowne z rodziny łasicowatych podobne do kuny leśnej, lecz z nosem o barwie czerwonawej i białej plamie na spodzie szyi (rozwidlonej - ważna cecha odróżniająca). Znajduje się pod (...)

kwiczoł, drozd kwiczoł, kwiczoł, drozd kwiczoł (Turdus pilaris L.)

ptak z rodziny drozdów; grzbiet brązowy, głowa i kuper popielate, na stronie brzusznej brązowe plamy. Długość ciała 25 cm, rozpiętość skrzydeł 47 cm. Zamieszkuje lasy sosnowe i (...)

kynologia myśliwska

nauka o psach myśliwskich. Zajmuje się biologią, rozwojem, pochodzeniem, hodowlą, układaniem i użytkowaniem psa myśliwskiego.

krechtanie

głos wydawany przez głuszce podczas zapadów.