Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kurkówka

kurkówka

dawna broń myśliwska o zewnętrznych kurkach. Obecnie ponownie wyrabia się bogato zdobione nowoczesne kurkówki.

Kurkówka to rodzaj broni myśliwskiej, który został wynaleziony w XVIII wieku. Jest to broń palna, charakteryzująca się zewnętrznymi kurkami, służącymi do naciągania sprężyny i wystrzelania pocisku. Składa się z lufy, kolby oraz dwóch kurków umieszczonych po obu stronach lufy. Kurkówki były tradycyjnie używane do polowania na ptaki i inne zwierzęta, ale obecnie są także wykorzystywane w celach rekreacyjnych takich jak strzelanie do tarczy. Wykonane są zwykle ze stali lub mosiądzu, a ich bogato zdobione wzory sprawiają, że stanowią również przedmiot kolekcjonerski. Współcześnie coraz popularniejsze stają się nowoczesne kurkówki, które mogą być ozdobione rzeźbionymi elementami oraz złotem lub srebrem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kurkówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kwiat

ogon łosia, jelenia, daniela i jamy.

kosacz

stary cietrzew.

koło łowieckie

podstawowa komórka organizacyjna PZŁ. Zrzesza myśliwych członków PZŁ i dzierżawi obwód łowiecki, na którym prowadzi gospodarkę łowiecką. Koło łowieckie liczy przeważnie od 15 do 30 (...)

kara myśliwska

ukaranie myśliwego za wykroczenie przeciwko przepisom łowieckim, jak również przeciwko etyce, czy nawet językowi łowieckiemu.

koryto dzicze

tor przejścia dzików w głębokim śniegu.

konkursy psów myśliwskich

imprezy mające na celu sprawdzenie umiejętności psa myśliwskiego. Organizuje się konkursy specjalistyczne, np. norowców, ogarów, spanieli itp. oraz jesienne konkursy psa wszechstronnego, (...)

kudły

zmierzwiona długa sierść niedźwiedzia.

kozica, kozica (Rupicapra rupicapra L.)

ssak z rodziny krętorogich, żyjący w strefie alpejskiej. W Polsce występują nielicznie wyłącznie w Tatrach i znajdują się pod całkowitą ochroną.

kuraki, grzebiące, kuraki, grzebiące (Galliformes)

rząd ptaków obejmujący ok. 240 gatunków, przeważnie leśnych. W Polsce ze zwierząt łownych do kuraków należą: z rodziny głuszców - głuszec, cietrzew, jarząbek oraz z rodziny (...)

kotna

samica sarny, muflona, kozicy, rysia, zająca, królika, która nosi płód.