Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kurkówka

kurkówka

dawna broń myśliwska o zewnętrznych kurkach. Obecnie ponownie wyrabia się bogato zdobione nowoczesne kurkówki.

Kurkówka to rodzaj broni myśliwskiej, która została wymyślona w XVIII wieku. Jest to broń palna o zewnętrznych kurkach, która jest używana do polowania na ptaki i inne zwierzęta. Kurkówka składa się z lufy, kolby i dwóch zewnętrznych kurek. Kurek jest umieszczony po obu stronach lufy i służy do naciągania sprężyny, aby wystrzelić pocisk. Kurkówki są często wykonane ze stali lub mosiądzu i mogą być bogato zdobione.

Kurkówki są czasami używane do celów rekreacyjnych, takich jak strzelanie do tarczy lub innych celów. Mogą być również używane do polowania na ptaki i inne zwierzęta. Kurkówki są bardzo popularne wśród myśliwych, ponieważ są one łatwe w obsłudze i mają duże możliwości regulacji.

Ostatnio coraz więcej osób interesuje się kurkówkami, ponieważ są one bardzo piękne i mogą być bogato zdobione. Nowoczesne kurkówki mogą mieć rzeźbione elementy, takie jak głowice antylop lub inne motywy myśliwskie. Są one również czasami ozdabiane złotem lub srebrem. Kurkówki są idealnym prezentem dla miłośników broni myśliwskiej i szybko staje się coraz bardziej popularna.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kurkówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

knoty

odchody głuszca.

kokcielić

o pardwach i cietrzewiach: wydawać głos.

kaczki

nazwa obejmująca szereg gatunków z rzędu blaszkodziobych. Dzielimy je na kaczki właściwe, czyli pływające, oraz grążyce.

kominek

w strzelbach kapiszonowych rurka wkręcona do komory nabojowej, na którą nakładało się kapiszon. Doprowadzała ona ogień do prochu (zob. (...)

kudłacz

gwarowa nazwa niedźwiedzia.

klekotać

kołatać kołatkami podczas polowania z naganką.

kantak

pazur na tylnym palcu ptaka drapieżnego.

kopyra

gwarowa nazwa zająca.

koza, koza, siuta

samica sarny.

kwiczenie

głos wydawany przez warchlaki.