Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kozioł

kozioł, rogacz

samiec samy.

Kozioł, zwany także rogaczem, to określenie samca sarny (Capreolus capreolus), która jest niewielkim gatunkiem zwierzęcia łownego należącego do rodziny jeleniowatych. Charakterystyczną cechą kozła są jego rogi, które w odróżnieniu od innych gatunków jeleniowatych, co roku są zrzucane i ponownie odrastają. Rogi te, zbudowane z kostnej tkanki, na ogół mają od dwóch do trzech odnóg, chociaż zdarzają się przypadki bardziej rozgałęzionych poroży.

W Polsce sarna jest jednym z najczęściej spotykanych zwierząt łownych, a polowania na kozły odbywają się w określonych sezonach ustalonych przez odpowiednie przepisy prawa łowieckiego. Okres polowań na kozła zwykle obejmuje miesiące letnie, co ma związek z cyklem życiowym tych zwierząt oraz łatwiejszym odróżnieniem samców od samic, będących pod ochroną lub mających inne terminy polowań. Kozioł jako cel polowań ma duże znaczenie gospodarcze i przyrodnicze ze względu na regulację liczebności populacji sarn i zapewnienie zdrowej struktury wiekowej i płciowej w danym obszarze.

Rogi kozła pełnią ważną rolę nie tylko w życiu samego zwierzęcia, służąc do walk o panowanie nad terytorium czy o samice w czasie rykowiska, ale także stanowią cenny trofeum dla myśliwych. Zdobyte przez myśliwego poroże oceniane jest według ściśle określonych kryteriów międzynarodowych lub narodowych, co po części decyduje o prestiżu i umiejętnościach łowczego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kozioł w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kipieć

o zającu: sadzić na oślep.

kryza, kryza, rant

wystająca krawędź łuski naboju kulowego do broni łamanej, umożliwiająca wyciągnięcie łuski z komory nabojowej. Naboje z kryzą mają symbol R napisany po oznaczeniu kalibru i długości (...)

klangor

jednostajny głos żurawi.

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)

klacz

1) szyk lotu niektórych ptaków wędrownych, np. gęsi, żurawi;
2) dźwignia otwierająca broń łamaną;
3) przyrząd służący do wyciągania łusek z broni śrutowej (jeżeli nie (...)

kołatka, kołatka, klekotka

przyrząd służący naganiaczowi do klekotania w czasie naganiania zwierzyny.

komora

klatka piersiowa zwierzyny grubej. Strzał na komorę jest najpewniejszy.

knoty

odchody głuszca.

kęsy, kęsy, zajady

zęby ssaków drapieżnych.

korkowanie, korkowanie, dźwięk główny, glokanie, klaskanie

trzecia zwrotka pieśni głuszca.