Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kozioł

kozioł, rogacz

samiec samy.

Kozioł, zwany także rogaczem, to określenie samca sarny (Capreolus capreolus), która jest niewielkim gatunkiem zwierzęcia łownego należącego do rodziny jeleniowatych. Charakterystyczną cechą kozła są jego rogi, które w odróżnieniu od innych gatunków jeleniowatych, co roku są zrzucane i ponownie odrastają. Rogi te, zbudowane z kostnej tkanki, na ogół mają od dwóch do trzech odnóg, chociaż zdarzają się przypadki bardziej rozgałęzionych poroży.

W Polsce sarna jest jednym z najczęściej spotykanych zwierząt łownych, a polowania na kozły odbywają się w określonych sezonach ustalonych przez odpowiednie przepisy prawa łowieckiego. Okres polowań na kozła zwykle obejmuje miesiące letnie, co ma związek z cyklem życiowym tych zwierząt oraz łatwiejszym odróżnieniem samców od samic, będących pod ochroną lub mających inne terminy polowań. Kozioł jako cel polowań ma duże znaczenie gospodarcze i przyrodnicze ze względu na regulację liczebności populacji sarn i zapewnienie zdrowej struktury wiekowej i płciowej w danym obszarze.

Rogi kozła pełnią ważną rolę nie tylko w życiu samego zwierzęcia, służąc do walk o panowanie nad terytorium czy o samice w czasie rykowiska, ale także stanowią cenny trofeum dla myśliwych. Zdobyte przez myśliwego poroże oceniane jest według ściśle określonych kryteriów międzynarodowych lub narodowych, co po części decyduje o prestiżu i umiejętnościach łowczego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kozioł w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kierdel

stado muflonów lub kozic.

kudłacz

gwarowa nazwa niedźwiedzia.

kapelusznik

staropolskie określenie bardzo starego odyńca.

komora nabojowa

część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W (...)

klępa, klępa, łosza

samica łosia.

kuna leśna, tumak, kuna leśna, tumak (Martes martes L.)

gatunek z rodziny łasicowalych. Długość ciała 38-58 cm, ciężar 1-2 kg. Ubarwienie brunatnożółte, na spodzie szyi pomarańczowokremowa plama. Zamieszkuje lasy całej Polski. Porusza się (...)

kocica

samica zająca.

krykucha

kaczka krzyżówka wyhodowana w niewoli, służąca do wabienia kaczorów podczas wiosennych godów. Wypuszczona na wodę w pobliżu stanowiska myśliwego przywabia kaczory.

karma

pokarm dla zwierzyny dostarczany przez myśliwych. Dzieli się ją na: 1) objętościowo suchą: siano, słoma, liściarka, pędy;
2) objętościowo soczystą: ziemniaki, buraki, topinambur, (...)

kwiczoł, drozd kwiczoł, kwiczoł, drozd kwiczoł (Turdus pilaris L.)

ptak z rodziny drozdów; grzbiet brązowy, głowa i kuper popielate, na stronie brzusznej brązowe plamy. Długość ciała 25 cm, rozpiętość skrzydeł 47 cm. Zamieszkuje lasy sosnowe i (...)