Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: klacz

klacz

1) szyk lotu niektórych ptaków wędrownych, np. gęsi, żurawi;
2) dźwignia otwierająca broń łamaną;
3) przyrząd służący do wyciągania łusek z broni śrutowej (jeżeli nie chcą wyjść);
4) o zającu mylącym tropy podczas polowania z gończymi.

Klacz - termin używany w łowiectwie, posiadający kilka znaczeń. Pierwsze znaczenie odnosi się do szyku lotu niektórych ptaków wędrownych, takich jak gęsi i żurawie, w którym ptaki latają w formacji V. Jest to dużo widoczny szyk lotu, który można zauważyć na duże odległości. Drugim znaczeniem jest dźwignia otwierająca broń łamaną, czyli przycisk umieszczony na rękojeści broni, który po naciśnięciu powoduje otwarcie lufy i umożliwia wystrzelenie naboju. Trzecie znaczenie to przyrząd służący do wyciągania łusek z broni śrutowej - mała metalowa szczypka stosowana do usuwania łusek po strzelaniu. Czwarte znaczenie odnosi się do zająca mylącego tropy podczas polowania z gończymi: specjalnie wyszkolony zając służący do mylenia tropów podczas polowania na gołębie i inne ptaki poprzez utrudnienie im odnalezienia drogi powrotnej do domu po strzeleniu do nich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj klacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kaczki właściwe, kaczki właściwe, pływające

kaczki o wydłużonym kształcie ciała, ogonie lekko zadartym, do końca którego sięgają skrzydła. Dobrze latają. Gniazda zakładają na lądzie, blisko wody. Żerują na lądzie i w (...)

kandelabrowa korona

zob. korona.

kulka

haczyk drewniany lub metalowy (niekiedy rogowy) służący do szybkiego patroszenia ptactwa (ważne w lecie podczas upałów).

kapelusznik

staropolskie określenie bardzo starego odyńca.

knoty

odchody głuszca.

kotna

samica sarny, muflona, kozicy, rysia, zająca, królika, która nosi płód.

kraczajka

przenośna podpórka do broni (inna nazwa: pastorał)

kreślić

o głuszcach, cietrzewiach i dropiach: chodzić podczas toków po ziemi lub śniegu, kreśląc rozpostartymi skrzydłami i ogonem charakterystyczne bruzdy.

krogulec, krogulec (Accipiter nisus L.)

ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, podobny do jastrzębia gołębiarza lecz mniejszy, występuje na terenie całego kraju. Czasami używany w sokolnictwie. Objęty ochroną (...)

kolba

końcowa, szersza część łoża broni myśliwskiej (zob. broń myśliwska).