Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: klacz

klacz

1) szyk lotu niektórych ptaków wędrownych, np. gęsi, żurawi;
2) dźwignia otwierająca broń łamaną;
3) przyrząd służący do wyciągania łusek z broni śrutowej (jeżeli nie chcą wyjść);
4) o zającu mylącym tropy podczas polowania z gończymi.

Klacz - termin używany w łowiectwie, posiadający kilka znaczeń. Pierwsze znaczenie odnosi się do szyku lotu niektórych ptaków wędrownych, takich jak gęsi i żurawie, w którym ptaki latają w formacji V. Jest to dużo widoczny szyk lotu, który można zauważyć na duże odległości. Drugim znaczeniem jest dźwignia otwierająca broń łamaną, czyli przycisk umieszczony na rękojeści broni, który po naciśnięciu powoduje otwarcie lufy i umożliwia wystrzelenie naboju. Trzecie znaczenie to przyrząd służący do wyciągania łusek z broni śrutowej - mała metalowa szczypka stosowana do usuwania łusek po strzelaniu. Czwarte znaczenie odnosi się do zająca mylącego tropy podczas polowania z gończymi: specjalnie wyszkolony zając służący do mylenia tropów podczas polowania na gołębie i inne ptaki poprzez utrudnienie im odnalezienia drogi powrotnej do domu po strzeleniu do nich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj klacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kara myśliwska

ukaranie myśliwego za wykroczenie przeciwko przepisom łowieckim, jak również przeciwko etyce, czy nawet językowi łowieckiemu.

kotna

samica sarny, muflona, kozicy, rysia, zająca, królika, która nosi płód.

kocierz pieleszna

gniazdo lęgowe rysia.

kokcydioza

niebezpieczna choroba kuropatw i bażantów, wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Zwalczanie polega na niszczeniu padłych ptaków i ostrej dezynfekcji ośrodków hodowlanych.

kuwiek

piszczałka do wabienia ptaków.

knieja

duży obszar lasu bogaty w zwierzynę.

kaczki właściwe, kaczki właściwe, pływające

kaczki o wydłużonym kształcie ciała, ogonie lekko zadartym, do końca którego sięgają skrzydła. Dobrze latają. Gniazda zakładają na lądzie, blisko wody. Żerują na lądzie i w (...)

karawan

pojazd służący do przewozu ubitej zwierzyny w czasie polowania.

kwiczenie

głos wydawany przez warchlaki.

kiszonka

karma dla zwierzyny konserwowana przez kiszenie masy roślinnej. Do przygotowania używa się te rośliny, które zwierzyna chętnie zjada w stanie zielonym, a więc: młode pędy, liście drzew i (...)