Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: klacz

klacz

1) szyk lotu niektórych ptaków wędrownych, np. gęsi, żurawi;
2) dźwignia otwierająca broń łamaną;
3) przyrząd służący do wyciągania łusek z broni śrutowej (jeżeli nie chcą wyjść);
4) o zającu mylącym tropy podczas polowania z gończymi.

Klacz - termin używany w łowiectwie, posiadający kilka znaczeń. Pierwsze znaczenie odnosi się do szyku lotu niektórych ptaków wędrownych, takich jak gęsi i żurawie, w którym ptaki latają w formacji V. Jest to dużo widoczny szyk lotu, który można zauważyć na duże odległości. Drugim znaczeniem jest dźwignia otwierająca broń łamaną, czyli przycisk umieszczony na rękojeści broni, który po naciśnięciu powoduje otwarcie lufy i umożliwia wystrzelenie naboju. Trzecie znaczenie to przyrząd służący do wyciągania łusek z broni śrutowej - mała metalowa szczypka stosowana do usuwania łusek po strzelaniu. Czwarte znaczenie odnosi się do zająca mylącego tropy podczas polowania z gończymi: specjalnie wyszkolony zając służący do mylenia tropów podczas polowania na gołębie i inne ptaki poprzez utrudnienie im odnalezienia drogi powrotnej do domu po strzeleniu do nich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj klacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kurek

w broni myśliwskiej część zamka, która uderza w iglicę (zob. zamek).

kusza myśliwska

ręczna broń miotająca, strzeląjąca bełtami. Składa się z masywnego łuku wykonanego zazwyczaj z rogu lub stali, rzadziej z drewna, przymocowanego poprzecznie do łoża z kolbą, (...)

kraczajka

przenośna podpórka do broni (inna nazwa: pastorał)

kluczka

odskok zwierza w bok podczas ucieczki.

karawan

pojazd służący do przewozu ubitej zwierzyny w czasie polowania.

kozica, kozica (Rupicapra rupicapra L.)

ssak z rodziny krętorogich, żyjący w strefie alpejskiej. W Polsce występują nielicznie wyłącznie w Tatrach i znajdują się pod całkowitą ochroną.

kotlina, kotlina, kotowina

małe zagłębienie w ziemi, stanowiące w okresie bezśnieżnym legowisko zająca.

kulka

haczyk drewniany lub metalowy (niekiedy rogowy) służący do szybkiego patroszenia ptactwa (ważne w lecie podczas upałów).

komora

klatka piersiowa zwierzyny grubej. Strzał na komorę jest najpewniejszy.

koło łowieckie

podstawowa komórka organizacyjna PZŁ. Zrzesza myśliwych członków PZŁ i dzierżawi obwód łowiecki, na którym prowadzi gospodarkę łowiecką. Koło łowieckie liczy przeważnie od 15 do 30 (...)