Definicja hasła: kłaść
- kłaść
o myśliwym: celnym strzałem ubić zwierza.
Kłaść – termin związany z myślistwem, oznacza precyzyjne oddanie strzału, które skutkuje ubiciem zwierzęcia. Kładzenie jest umiejętnością, która jest ceniona w środowisku myśliwych, ponieważ gwarantuje szybką i humanitarną śmierć zwierzęcia. Kładzenie wymaga precyzji i doskonałego przygotowania myśliwego, a także znajomości charakterystyk danego gatunku zwierzęcia, jego zachowania i anatomii. Jest to umiejętność kluczowa w praktyce łowieckiej, ponieważ zapewnia szybkie i skuteczne odstrzały, minimalizując cierpienie zwierząt.
W kontekście etycznym kładzenie jest również utożsamiane z poszanowaniem dla zdobytego trofeum oraz samego procesu polowania - umiejętne oddanie strzału eliminuje niepotrzebne męczeństwo zwierzęcia. Jest to zatem wyraz szacunku dla przyrody oraz wyraz umiejętności i doświadczenia myśliwego. Dla wielu osób praktykujących łowiectwo kładzenie jest jednym z fundamentów etycznego podejścia do polowania.
W kontekście technicznym kładzenie może być realizowane różnymi rodzajami broni, zarówno strzeleckiej jak i łuczniczej. W przypadku broni palnej kładzenie wymaga wykorzystania odpowiedniej amunicji oraz celności strzału, podczas gdy w łowiectwie łuczniczym kluczowe znaczenie ma siła naciągu łuku oraz precyzyjna technika strzelania.
Warto również zauważyć, że dobry myśliwy oprócz doskonałej umiejętności kładzenia powinien także starać się unikać sytuacji zmuszających do konieczności oddania strzału na duże odległości lub w trudnych warunkach atmosferycznych. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko ranienia zwierzęcia bez możliwości odnalezienia go po upływie czasu potrzebnego na śmiertelny ranek.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kłaść w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę K
- kosz jastrzębi
samołówka do chwytania żywcem drapieżników skrzydlatych stosowana w sokolnictwie.
- kulka
haczyk drewniany lub metalowy (niekiedy rogowy) służący do szybkiego patroszenia ptactwa (ważne w lecie podczas upałów).
- kłuć
ugodzić zwierza oszczepem lub kordelasem.
- kalibrownik
przyrząd służący do sprawdzania i korygowania kalibru naboi śrutowych.
- kita
ogon lisa i wiewiórki.
- kwiatek
biała sierść na końcu ogona lisa
- korozja luf
uszkodzenie gładzi luf na skutek szkodliwego działania nieusuniętych resztek spalonego prochu.
- kocierz pieleszna
gniazdo lęgowe rysia.
- koziołek
młody kozioł.
- kara myśliwska
ukaranie myśliwego za wykroczenie przeciwko przepisom łowieckim, jak również przeciwko etyce, czy nawet językowi łowieckiemu.