Definicja hasła: kłaść
- kłaść
o myśliwym: celnym strzałem ubić zwierza.
Kłaść – termin związany z myślistwem, oznacza precyzyjne oddanie strzału, które skutkuje ubiciem zwierzęcia. Kładzenie jest umiejętnością, która jest ceniona w środowisku myśliwych, ponieważ gwarantuje szybką i humanitarną śmierć zwierzęcia. Kładzenie wymaga precyzji i doskonałego przygotowania myśliwego, a także znajomości charakterystyk danego gatunku zwierzęcia, jego zachowania i anatomii. Jest to umiejętność kluczowa w praktyce łowieckiej, ponieważ zapewnia szybkie i skuteczne odstrzały, minimalizując cierpienie zwierząt.
W kontekście etycznym kładzenie jest również utożsamiane z poszanowaniem dla zdobytego trofeum oraz samego procesu polowania - umiejętne oddanie strzału eliminuje niepotrzebne męczeństwo zwierzęcia. Jest to zatem wyraz szacunku dla przyrody oraz wyraz umiejętności i doświadczenia myśliwego. Dla wielu osób praktykujących łowiectwo kładzenie jest jednym z fundamentów etycznego podejścia do polowania.
W kontekście technicznym kładzenie może być realizowane różnymi rodzajami broni, zarówno strzeleckiej jak i łuczniczej. W przypadku broni palnej kładzenie wymaga wykorzystania odpowiedniej amunicji oraz celności strzału, podczas gdy w łowiectwie łuczniczym kluczowe znaczenie ma siła naciągu łuku oraz precyzyjna technika strzelania.
Warto również zauważyć, że dobry myśliwy oprócz doskonałej umiejętności kładzenia powinien także starać się unikać sytuacji zmuszających do konieczności oddania strzału na duże odległości lub w trudnych warunkach atmosferycznych. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko ranienia zwierzęcia bez możliwości odnalezienia go po upływie czasu potrzebnego na śmiertelny ranek.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kłaść w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę K
- kapiszon, kapiszon, piston
dawna nazwa spłonki, którą stanowiła miedziana lub mosiężna miseczka nakryta kapturkiem i zawierająca rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Od (...)
- kopać
o broni myśliwskiej, uderzającej myśliwego w ramię podczas strzału.
- kaczka hełmiasta, kaczka hełmiasta (Netta rufina Pall)
nieliczny w Polsce gatunek kaczki należącej do grążyc. Sporadycznie występuje na Mazurach, częściej spotykana na przelotach.
- krektun
młody jednoroczny głuszec, nie biorący czynnego udziału w tokowisku.
- kocioł
sposób polowania na zające, polegający na otaczaniu terenu przez myśliwych rozdzielanych naganiaczami. Następnie myśliwi (wraz z naganiaczami) posuwają się koncentrycznie do środka (...)
- kaganiec
zabezpieczenie wykonane z drutu lub rzemienia zakładane psom lub tchórkom (fretkom), uniemożliwiające im kąsanie.
- klępa, klępa, łosza
samica łosia.
- kszyk, bekas kszyk, baranek, kszyk, bekas kszyk, baranek (Capella gallinago L.)
ptak z rodziny brodźców. Jest nieco większy od szpaka, posiada długi dziób, skrajne sterówki rudoszare, brunatno pręgowane, brzuch biały. Po zerwaniu się z ziemi wydaje głos. Podczas lotu (...)
- kynologia myśliwska
nauka o psach myśliwskich. Zajmuje się biologią, rozwojem, pochodzeniem, hodowlą, układaniem i użytkowaniem psa myśliwskiego.
- kicać
o zającu lub króliku: poruszać się wolnymi skokami.