Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kłaść

kłaść

o myśliwym: celnym strzałem ubić zwierza.

Kłaść – termin związany z myślistwem, oznacza precyzyjne oddanie strzału, które skutkuje ubiciem zwierzęcia. Kładzenie jest umiejętnością, która jest ceniona w środowisku myśliwych, ponieważ gwarantuje szybką i humanitarną śmierć zwierzęcia. Kładzenie wymaga precyzji i doskonałego przygotowania myśliwego, a także znajomości charakterystyk danego gatunku zwierzęcia, jego zachowania i anatomii. Jest to umiejętność kluczowa w praktyce łowieckiej, ponieważ zapewnia szybkie i skuteczne odstrzały, minimalizując cierpienie zwierząt.

W kontekście etycznym kładzenie jest również utożsamiane z poszanowaniem dla zdobytego trofeum oraz samego procesu polowania - umiejętne oddanie strzału eliminuje niepotrzebne męczeństwo zwierzęcia. Jest to zatem wyraz szacunku dla przyrody oraz wyraz umiejętności i doświadczenia myśliwego. Dla wielu osób praktykujących łowiectwo kładzenie jest jednym z fundamentów etycznego podejścia do polowania.

W kontekście technicznym kładzenie może być realizowane różnymi rodzajami broni, zarówno strzeleckiej jak i łuczniczej. W przypadku broni palnej kładzenie wymaga wykorzystania odpowiedniej amunicji oraz celności strzału, podczas gdy w łowiectwie łuczniczym kluczowe znaczenie ma siła naciągu łuku oraz precyzyjna technika strzelania.

Warto również zauważyć, że dobry myśliwy oprócz doskonałej umiejętności kładzenia powinien także starać się unikać sytuacji zmuszających do konieczności oddania strzału na duże odległości lub w trudnych warunkach atmosferycznych. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko ranienia zwierzęcia bez możliwości odnalezienia go po upływie czasu potrzebnego na śmiertelny ranek.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kłaść w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kryteria odstrzału sarn

podział rogaczy na klasy wiekowe:
klasa I - 1 i 2 poroże (2 i 3 rok życia),
klasa II - 3 i 4 poroże (4 i 5 rok życia),
klasa III - 5 poroże i starsze (6 rok życia i (...)

kłapać

o dziku: głośno ocierać szable o fajki.

kąpielisko, kąpielisko, brochowisko

miejsce uczęszczane przez dziki, jelenie lub losie w ciągu całego roku w celu zażywania kąpieli. Kąpieliska w łowisku są bardzo ważne, gdyż ich brak może powodować migracje zwierzyny. W (...)

kalibrownik

przyrząd służący do sprawdzania i korygowania kalibru naboi śrutowych.

kłańce

zęby wilka.

kęsy, kęsy, zajady

zęby ssaków drapieżnych.

kokcydioza

niebezpieczna choroba kuropatw i bażantów, wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Zwalczanie polega na niszczeniu padłych ptaków i ostrej dezynfekcji ośrodków hodowlanych.

kolczykowanie

znakowanie zwierzyny specjalnymi znaczkami do celów naukowych.

korale

1) inaczej brew;
2) inaczej kolczatka.

kądziel

obfite, długie owłosienie na karku, szyi i garbie żubra.