Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kłaść

kłaść

o myśliwym: celnym strzałem ubić zwierza.

Kłaść – termin związany z myślistwem, oznacza precyzyjne oddanie strzału, które skutkuje ubiciem zwierzęcia. Kładzenie jest umiejętnością, która jest ceniona w środowisku myśliwych, ponieważ gwarantuje szybką i humanitarną śmierć zwierzęcia. Kładzenie wymaga precyzji i doskonałego przygotowania myśliwego, a także znajomości charakterystyk danego gatunku zwierzęcia, jego zachowania i anatomii. Jest to umiejętność kluczowa w praktyce łowieckiej, ponieważ zapewnia szybkie i skuteczne odstrzały, minimalizując cierpienie zwierząt.

W kontekście etycznym kładzenie jest również utożsamiane z poszanowaniem dla zdobytego trofeum oraz samego procesu polowania - umiejętne oddanie strzału eliminuje niepotrzebne męczeństwo zwierzęcia. Jest to zatem wyraz szacunku dla przyrody oraz wyraz umiejętności i doświadczenia myśliwego. Dla wielu osób praktykujących łowiectwo kładzenie jest jednym z fundamentów etycznego podejścia do polowania.

W kontekście technicznym kładzenie może być realizowane różnymi rodzajami broni, zarówno strzeleckiej jak i łuczniczej. W przypadku broni palnej kładzenie wymaga wykorzystania odpowiedniej amunicji oraz celności strzału, podczas gdy w łowiectwie łuczniczym kluczowe znaczenie ma siła naciągu łuku oraz precyzyjna technika strzelania.

Warto również zauważyć, że dobry myśliwy oprócz doskonałej umiejętności kładzenia powinien także starać się unikać sytuacji zmuszających do konieczności oddania strzału na duże odległości lub w trudnych warunkach atmosferycznych. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko ranienia zwierzęcia bez możliwości odnalezienia go po upływie czasu potrzebnego na śmiertelny ranek.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kłaść w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kłaść

o myśliwym: celnym strzałem ubić zwierza.

kusza myśliwska

ręczna broń miotająca, strzeląjąca bełtami. Składa się z masywnego łuku wykonanego zazwyczaj z rogu lub stali, rzadziej z drewna, przymocowanego poprzecznie do łoża z kolbą, (...)

kwiat

ogon łosia, jelenia, daniela i jamy.

kozioł, rogacz

samiec samy.

karmisko

miejsce zadawania karmy dla zwierzyny.

kobuz, kobuz (Falko subbuteo L.)

ptak z rodziny sokołów, gnieżdżący się w lasach i zagajnikach, objęty ochroną -|- dawniej ceniony w sokolnictwie.

korozja luf

uszkodzenie gładzi luf na skutek szkodliwego działania nieusuniętych resztek spalonego prochu.

kosacz

stary cietrzew.

kurkówka

dawna broń myśliwska o zewnętrznych kurkach. Obecnie ponownie wyrabia się bogato zdobione nowoczesne kurkówki.

kaliber

średnica lufy broni palnej. Dla broni gwintowanej podawany jest w milimetrach lub w calach (np. 7 mm lub 30 06). Kaliber broni śrutowej określa się liczbą kul ołowianych wielkości średnicy (...)