Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kapelusznik

kapelusznik

staropolskie określenie bardzo starego odyńca.

Kapelusznik to staropolskie określenie bardzo starego odyńca, który jest najstarszym zwierzęciem występującym w Polsce. Jego nazwa pochodzi od charakterystycznego kapelusza, który ma na głowie. Jest to małe zwierzę o długości ciała do 20 cm i masie do 0,5 kg. Ma długie, sztywne futerko i charakterystyczny kapelusz na głowie. Jego uszy są małe i stojące, a oczy są duże i okrągłe. Ma długi ogon i cztery palce na każdej łapce.

Kapeluszniki żyją w lasach liściastych i mieszanych, gdzie znajdują schronienie w norach lub dziurach w ziemi. Żywią się owadami, jagodami, grzybami i innymi roślinami. Są aktywne nocą i ukryte w ciągu dnia. Są bardzo wrażliwe na zmiany środowiskowe i szybko uciekają przed ludźmi.

Kapeluszniki są chronione przez polskie prawo łowieckie i należy je traktować z szacunkiem. Są ważnymi członkami ekosystemu lasów liściastych i mieszanych, ponieważ pożerają owady i inne szkodniki oraz stanowią pożywienie dla innych zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kapelusznik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kotwina

inaczej kotlina.

kłuć

ugodzić zwierza oszczepem lub kordelasem.

klapanie

pierwsza zwrotka pieśni głuszca (zob. pieśń głuszca).

kwiel

gwizdek służący do przywabiania ptaka łowczego

kucharka

pierwsza kaczka przybywająca na zloty

kaptur, kaptur, kapa, karnal

nakrycie głowy ptaka łowczego, mające na celu zasłonięcie oczu podczas łowów. W ten sposób nie może on atakować zwierzyny, której myśliwy nie chce zdobyć. Kaptur myśliwy zdejmuje (...)

kozioł, kozioł, rogacz

samiec samy.

koza, koza, siuta

samica sarny.

kureń, kureń, budan

poleska nazwa szałasu myśliwskiego z desek, częściowo przysypanego ziemią.

kara myśliwska

ukaranie myśliwego za wykroczenie przeciwko przepisom łowieckim, jak również przeciwko etyce, czy nawet językowi łowieckiemu.