Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: koźlę

koźlę

młoda sarna do 1 roku życia, bez względu na płeć.

Koźlę to młoda sarna, której wiek nie przekracza jednego roku. Termin ten odnosi się zarówno do samców, jak i samic. Koźlęta cechują się bardzo aktywnym i energicznym zachowaniem, a ich ruchliwość oraz zwinność sprawiają, że stanowią trudny cel dla łowców. W ekosystemie odgrywają istotną rolę jako źródło pożywienia dla drapieżników oraz poprzez dostarczanie pożywki dla innych organizmów poprzez swoje odchody. Ponadto, skóra koźląt jest ceniona i wykorzystywana do produkcji odzieży i obuwia, co sprawia, że stanowią istotny element gospodarki leśnej.

Koźlęta są ważnym czynnikiem regulującym liczebność populacji saren oraz wzbogacającym łańcuch pokarmowy w lesie. Ich zdolność do szybkiego poruszania się sprawia, że są trudne do złapania przez drapieżniki oraz trudniejsze do upolowania przez myśliwych. W kulturze łowieckiej koźlęta są chowane jako zaplecze na następne lata polowań.

Ich pozycja na górnych szczeblach łańcucha pokarmowego sprawia, że rekompensują straty w ekosystemie spowodowane polowaniami i naturalną śmiercią starszych osobników. Koźlęta mają też znaczenie ekonomiczne – skóra uzyskiwana z tych młodych saren jest cenna i znajduje zastosowanie w przemyśle skórzanym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj koźlę w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kot

nazwa zająca i rysia.

kniazić

o zającu: wydawać głos przerażenia podobny do płaczu dziecka.

kitka

bródka kozicy (trofeum).

kwoktać

o samicy głuszca lub cietrzewia: wydawać głos.

kotna

samica sarny, muflona, kozicy, rysia, zająca, królika, która nosi płód.

korale

1) inaczej brew;
2) inaczej kolczatka.

kamionka

inaczej kuna domowa.

kwadruplet

cztery kolejne bezpośrednie celne strzały oddane przez myśliwego.

knieja

duży obszar lasu bogaty w zwierzynę.

kokanie

głos wydawany przez cieciorkę.