Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: koźlę

koźlę

młoda sarna do 1 roku życia, bez względu na płeć.

Koźlę to młoda sarna, której wiek nie przekracza jednego roku. Termin ten odnosi się zarówno do samców, jak i samic. Koźlęta cechują się bardzo aktywnym i energicznym zachowaniem, a ich ruchliwość oraz zwinność sprawiają, że stanowią trudny cel dla łowców. W ekosystemie odgrywają istotną rolę jako źródło pożywienia dla drapieżników oraz poprzez dostarczanie pożywki dla innych organizmów poprzez swoje odchody. Ponadto, skóra koźląt jest ceniona i wykorzystywana do produkcji odzieży i obuwia, co sprawia, że stanowią istotny element gospodarki leśnej.

Koźlęta są ważnym czynnikiem regulującym liczebność populacji saren oraz wzbogacającym łańcuch pokarmowy w lesie. Ich zdolność do szybkiego poruszania się sprawia, że są trudne do złapania przez drapieżniki oraz trudniejsze do upolowania przez myśliwych. W kulturze łowieckiej koźlęta są chowane jako zaplecze na następne lata polowań.

Ich pozycja na górnych szczeblach łańcucha pokarmowego sprawia, że rekompensują straty w ekosystemie spowodowane polowaniami i naturalną śmiercią starszych osobników. Koźlęta mają też znaczenie ekonomiczne – skóra uzyskiwana z tych młodych saren jest cenna i znajduje zastosowanie w przemyśle skórzanym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj koźlę w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kaczki właściwe, kaczki właściwe, pływające

kaczki o wydłużonym kształcie ciała, ogonie lekko zadartym, do końca którego sięgają skrzydła. Dobrze latają. Gniazda zakładają na lądzie, blisko wody. Żerują na lądzie i w (...)

kielnia

inaczej plusk.

kalibrownik

przyrząd służący do sprawdzania i korygowania kalibru naboi śrutowych.

kureń, kureń, budan

poleska nazwa szałasu myśliwskiego z desek, częściowo przysypanego ziemią.

kolczatka, kolczatka, korale

kolczasta obroża dla psa myśliwskiego. Ułatwia tresurę i utrzymanie psa w karności.

komora

klatka piersiowa zwierzyny grubej. Strzał na komorę jest najpewniejszy.

korale

1) inaczej brew;
2) inaczej kolczatka.

kaczor

samiec dzikiej kaczki.

kopać

o broni myśliwskiej, uderzającej myśliwego w ramię podczas strzału.

koźlak

młode sarny do 1 roku życia