Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: koźlę

koźlę

młoda sarna do 1 roku życia, bez względu na płeć.

Koźlę to młoda sarna, której wiek nie przekracza jednego roku. Termin ten odnosi się zarówno do samców, jak i samic. Koźlęta cechują się bardzo aktywnym i energicznym zachowaniem, a ich ruchliwość oraz zwinność sprawiają, że stanowią trudny cel dla łowców. W ekosystemie odgrywają istotną rolę jako źródło pożywienia dla drapieżników oraz poprzez dostarczanie pożywki dla innych organizmów poprzez swoje odchody. Ponadto, skóra koźląt jest ceniona i wykorzystywana do produkcji odzieży i obuwia, co sprawia, że stanowią istotny element gospodarki leśnej.

Koźlęta są ważnym czynnikiem regulującym liczebność populacji saren oraz wzbogacającym łańcuch pokarmowy w lesie. Ich zdolność do szybkiego poruszania się sprawia, że są trudne do złapania przez drapieżniki oraz trudniejsze do upolowania przez myśliwych. W kulturze łowieckiej koźlęta są chowane jako zaplecze na następne lata polowań.

Ich pozycja na górnych szczeblach łańcucha pokarmowego sprawia, że rekompensują straty w ekosystemie spowodowane polowaniami i naturalną śmiercią starszych osobników. Koźlęta mają też znaczenie ekonomiczne – skóra uzyskiwana z tych młodych saren jest cenna i znajduje zastosowanie w przemyśle skórzanym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj koźlę w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kolba

końcowa, szersza część łoża broni myśliwskiej (zob. broń myśliwska).

karta stanowiskowa

kartka z kolejnymi numerami stanowisk w następujących po sobie miotach. Losowana na początku polowania zbiorowego ułatwia łowczemu sprawne i sprawiedliwe rozstawianie myśliwych.

kandelabrowa korona

zob. korona.

kłuć

ugodzić zwierza oszczepem lub kordelasem.

kiszonka

karma dla zwierzyny konserwowana przez kiszenie masy roślinnej. Do przygotowania używa się te rośliny, które zwierzyna chętnie zjada w stanie zielonym, a więc: młode pędy, liście drzew i (...)

kniazienie

odgłos wydawany przez przestraszonego zająca

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)

korona

co najmniej trzy wierzchołkowe odnogi wieńca jelenia kończące tyki. W zależności od kształtu noszą rozmaite nazwy: dłoniasta, kandelabrowa, kielichowa, kotwicowa, krzaczasta, łopaciasta (...)

kryteria odstrzału sarn

podział rogaczy na klasy wiekowe:
klasa I - 1 i 2 poroże (2 i 3 rok życia),
klasa II - 3 i 4 poroże (4 i 5 rok życia),
klasa III - 5 poroże i starsze (6 rok życia i (...)

karma

pokarm dla zwierzyny dostarczany przez myśliwych. Dzieli się ją na: 1) objętościowo suchą: siano, słoma, liściarka, pędy;
2) objętościowo soczystą: ziemniaki, buraki, topinambur, (...)