Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: krzyżówka

krzyżówka, krzyżówka (Anas platyrhyn- chos L.)

największa i najpospolitsza z kaczek występujących w naszym kraju, należąca do kaczek właściwych. Kaczor w szacie godowej ma głowę czarno- zieloną z białą obrączką na szyi, ciemnobrązowe wole, granatowoniebieskie lusterko czarno i biało obrzeżone, tułów popielaty, na ogonie 4 czarne zakręcone pióra (trofeum), samica czarnawobrązowa. Długość ciała 55- 60 cm, rozpiętość skrzydeł 80-95 cm, ciężar samca 890-1400 g. samicy 790-1275 g. Występuje na lerenie prawie całego kraju. Na okres lęgów łączy się w pary. Gniazdo ściele na ziemi w pobliżu wody. Kaczka znosi w kwietniu 8- 14 niebieskawozielonawych jaj, które wysiaduje przez 22- 26 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Krzyżówka częściowo zimuje na nie zamarzniętych wodach. Jest to ptak łowny o dość dużym znaczeniu gospodarczym.

Krzyżówka (Anas platyrhynchos) jest największą i najpospolitszą kaczką występującą w Polsce, zaliczaną do kaczek właściwych. Samiec ma charakterystyczną głowę czarno-zieloną z białą obrączką na szyi, ciemnobrązowe wole, granatowoniebieskie lusterko czarne i biało obrzeżone oraz popielaty tułów. Na ogonie nosi typowe dla gatunku cztery czarne zakręcone pióra (tzw. trofeum), natomiast samica jest czarnawobrązowa. Dorosłe osobniki osiągają długość ciała 55-60 cm, rozpiętość skrzydeł 80-95 cm oraz wagę od 890 do 1400 g dla samca i od 790 do 1275 g dla samicy.

Krzyżówki zamieszkują tereny niemal całego kraju, preferując mokradła, bagienne obszary, łachy, brzegi rzek i jezior. W okresie lęgowym tworzą pary i zakładają gniazda przybrzeżne, sypiąc swe jaja w liczbie od 8 do 14 sztuk. Po około trzech tygodniach wysiadywania, wykluwają się zagniazdowniki – pisklęta już porośnięte upierzeniem. Krzyżówki są częściowo wędrowne: niektóre grupy osobników migrują na zimowiska na niezamrożonych akwenach.

Jako ptak drapieżny krzyżówka przystosowała się do polowania na ryby, małe gryzonie i owady. Ze względu na swoje siedliska oraz dużą aktywność żerową jest popularnym obiektem polowań myśliwskich i stanowi znaczący element ekosystemu. Z uwagi na wartość gospodarczą, zarówno jako dostawca mięsa czy regulujący populacje innych organizmów poprzez polowanie, jak również jako źródło genetyczne dla innych populacji ptaków poprzez migracje, krzyżówka odgrywa istotną rolę zarówno dla przyrody jak i człowieka.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj krzyżówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kot

nazwa zająca i rysia.

krektun

młody jednoroczny głuszec, nie biorący czynnego udziału w tokowisku.

kula

gwarowe, pocisk do broni myśliwskiej służący do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej ołowiany, okrągły do broni odprzodowej; obecnie cylindryczny z płaszczem pełnym lub półpłaszczem (...)

kapiszonówka, kapiszonówka, pistonówka

odprzodowa broń palna z zamkiem kapiszonowym, złożonym z kominka, czyli rurki doprowadzającej ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy, i kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. (...)

kulkowanie

patroszenie ptactwa za pomocą kulki; zapobiega psuciu się go podczas upałów.

kotwina

inaczej kotlina.

kita

ogon lisa i wiewiórki.

kszyk, bekas kszyk, baranek, kszyk, bekas kszyk, baranek (Capella gallinago L.)

ptak z rodziny brodźców. Jest nieco większy od szpaka, posiada długi dziób, skrajne sterówki rudoszare, brunatno pręgowane, brzuch biały. Po zerwaniu się z ziemi wydaje głos. Podczas lotu (...)

korona

co najmniej trzy wierzchołkowe odnogi wieńca jelenia kończące tyki. W zależności od kształtu noszą rozmaite nazwy: dłoniasta, kandelabrowa, kielichowa, kotwicowa, krzaczasta, łopaciasta (...)

kulka

haczyk drewniany lub metalowy (niekiedy rogowy) służący do szybkiego patroszenia ptactwa (ważne w lecie podczas upałów).