Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: krzyżówka

krzyżówka, krzyżówka (Anas platyrhyn- chos L.)

największa i najpospolitsza z kaczek występujących w naszym kraju, należąca do kaczek właściwych. Kaczor w szacie godowej ma głowę czarno- zieloną z białą obrączką na szyi, ciemnobrązowe wole, granatowoniebieskie lusterko czarno i biało obrzeżone, tułów popielaty, na ogonie 4 czarne zakręcone pióra (trofeum), samica czarnawobrązowa. Długość ciała 55- 60 cm, rozpiętość skrzydeł 80-95 cm, ciężar samca 890-1400 g. samicy 790-1275 g. Występuje na lerenie prawie całego kraju. Na okres lęgów łączy się w pary. Gniazdo ściele na ziemi w pobliżu wody. Kaczka znosi w kwietniu 8- 14 niebieskawozielonawych jaj, które wysiaduje przez 22- 26 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Krzyżówka częściowo zimuje na nie zamarzniętych wodach. Jest to ptak łowny o dość dużym znaczeniu gospodarczym.

Krzyżówka jest największą i najpospolitszą kaczką występującą w naszym kraju. Samiec ma głowę czarno- zieloną z białą obrączką na szyi, ciemnobrązowe wole, granatowoniebieskie lusterko czarno i biało obrzeżone, tułów popielaty, a na ogonie 4 czarne zakręcone pióra (trofeum). Samica jest czarnawobrązowa. Długość ciała samca wynosi 55- 60 cm, a rozpiętość skrzydeł 80-95 cm. Ciężar samca to 890-1400 g, a samicy 790-1275 g. Krzyżówka występuje na lerenie prawie całego kraju. Na okres lęgów łączy się w pary i ściele gniazdo na ziemi w pobliżu wody. Kaczka znosi 8- 14 niebieskawozielonawych jaj, które wysiaduje przez 22- 26 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Krzyżówka czasem zimuje na nie zamarzniętych wodach. Jest to ptak łowny o dość dużym znaczeniu gospodarczym.

Krzyżówka jest ptakiem o dużej aktywności żerowej i jest bardzo popularnym celem polowań myśliwskich. Jest to ptak drapieżny, który poluje na ryby, małe gryzonie i owady. Można je spotkać na terenach mokradłowych, bagien i łach oraz na brzegach rzek i jezior. Krzyżówki szybko się przystosowują do nowych warunków środowiska i szybko się rozprzestrzeniają. Siedliska tego ptaka szeroko rozpowszechnione są po całym kraju, dlatego też jest on bardzo popularnym celem polowań myśliwskich.

Krzyżówka jest ważnym elementem ekosystemu i ma duże znaczenie gospodarcze dla ludzi. Jest to ptak łowny, który może być uznany za ważnego dostawcę mięsa dla ludzi oraz ważnego regulatora populacji innych organizmów poprzez polowanie na nich. Ponadto krzyżówki mogą być uznane za ważnego dostawcę materiału genetycznego do populacji innych ptaków poprzez ich migracje miasteczek lub regionami.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj krzyżówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

krogulec, krogulec (Accipiter nisus L.)

ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, podobny do jastrzębia gołębiarza lecz mniejszy, występuje na terenie całego kraju. Czasami używany w sokolnictwie. Objęty ochroną (...)

koszyczek

plastykowy pojemnik, do którego wsypuje się śrut i wraz z nim wkłada do łuski. Koszyczek ma na celu zwiększenie skupienia.

kolczykowanie

znakowanie zwierzyny specjalnymi znaczkami do celów naukowych.

kotwina

inaczej kotlina.

komora

klatka piersiowa zwierzyny grubej. Strzał na komorę jest najpewniejszy.

kąpielisko, kąpielisko, brochowisko

miejsce uczęszczane przez dziki, jelenie lub losie w ciągu całego roku w celu zażywania kąpieli. Kąpieliska w łowisku są bardzo ważne, gdyż ich brak może powodować migracje zwierzyny. W (...)

kniazić

o zającu: wydawać głos przerażenia podobny do płaczu dziecka.

korona

co najmniej trzy wierzchołkowe odnogi wieńca jelenia kończące tyki. W zależności od kształtu noszą rozmaite nazwy: dłoniasta, kandelabrowa, kielichowa, kotwicowa, krzaczasta, łopaciasta (...)

kipieć

o zającu: sadzić na oślep.

kwilić

o ptakach drapieżnych: wydawać głos.