Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: krzyżówka

krzyżówka, krzyżówka (Anas platyrhyn- chos L.)

największa i najpospolitsza z kaczek występujących w naszym kraju, należąca do kaczek właściwych. Kaczor w szacie godowej ma głowę czarno- zieloną z białą obrączką na szyi, ciemnobrązowe wole, granatowoniebieskie lusterko czarno i biało obrzeżone, tułów popielaty, na ogonie 4 czarne zakręcone pióra (trofeum), samica czarnawobrązowa. Długość ciała 55- 60 cm, rozpiętość skrzydeł 80-95 cm, ciężar samca 890-1400 g. samicy 790-1275 g. Występuje na lerenie prawie całego kraju. Na okres lęgów łączy się w pary. Gniazdo ściele na ziemi w pobliżu wody. Kaczka znosi w kwietniu 8- 14 niebieskawozielonawych jaj, które wysiaduje przez 22- 26 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Krzyżówka częściowo zimuje na nie zamarzniętych wodach. Jest to ptak łowny o dość dużym znaczeniu gospodarczym.

Krzyżówka (Anas platyrhynchos) jest największą i najpospolitszą kaczką występującą w Polsce, zaliczaną do kaczek właściwych. Samiec ma charakterystyczną głowę czarno-zieloną z białą obrączką na szyi, ciemnobrązowe wole, granatowoniebieskie lusterko czarne i biało obrzeżone oraz popielaty tułów. Na ogonie nosi typowe dla gatunku cztery czarne zakręcone pióra (tzw. trofeum), natomiast samica jest czarnawobrązowa. Dorosłe osobniki osiągają długość ciała 55-60 cm, rozpiętość skrzydeł 80-95 cm oraz wagę od 890 do 1400 g dla samca i od 790 do 1275 g dla samicy.

Krzyżówki zamieszkują tereny niemal całego kraju, preferując mokradła, bagienne obszary, łachy, brzegi rzek i jezior. W okresie lęgowym tworzą pary i zakładają gniazda przybrzeżne, sypiąc swe jaja w liczbie od 8 do 14 sztuk. Po około trzech tygodniach wysiadywania, wykluwają się zagniazdowniki – pisklęta już porośnięte upierzeniem. Krzyżówki są częściowo wędrowne: niektóre grupy osobników migrują na zimowiska na niezamrożonych akwenach.

Jako ptak drapieżny krzyżówka przystosowała się do polowania na ryby, małe gryzonie i owady. Ze względu na swoje siedliska oraz dużą aktywność żerową jest popularnym obiektem polowań myśliwskich i stanowi znaczący element ekosystemu. Z uwagi na wartość gospodarczą, zarówno jako dostawca mięsa czy regulujący populacje innych organizmów poprzez polowanie, jak również jako źródło genetyczne dla innych populacji ptaków poprzez migracje, krzyżówka odgrywa istotną rolę zarówno dla przyrody jak i człowieka.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj krzyżówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

krogulec, krogulec (Accipiter nisus L.)

ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, podobny do jastrzębia gołębiarza lecz mniejszy, występuje na terenie całego kraju. Czasami używany w sokolnictwie. Objęty ochroną (...)

krektun

młody jednoroczny głuszec, nie biorący czynnego udziału w tokowisku.

korona

co najmniej trzy wierzchołkowe odnogi wieńca jelenia kończące tyki. W zależności od kształtu noszą rozmaite nazwy: dłoniasta, kandelabrowa, kielichowa, kotwicowa, krzaczasta, łopaciasta (...)

koryto dzicze

tor przejścia dzików w głębokim śniegu.

kurek

w broni myśliwskiej część zamka, która uderza w iglicę (zob. zamek).

komora

klatka piersiowa zwierzyny grubej. Strzał na komorę jest najpewniejszy.

kulkowanie

patroszenie ptactwa za pomocą kulki; zapobiega psuciu się go podczas upałów.

kaczkarnia

ośrodek sztucznej hodowli dzikich kaczek.

kołnierz

długie kędzierzawe piórka wokół szyi, wyrastające kogutom batalionów w okresie godowym. Cechuje je ogromna zmienność barwy i rysunku.

kordelas

krótka biała broń myśliwska w kształcie długiego prostego noża. Służył do dobijania grubej zwierzyny. Rękojeści kordelasa najczęściej wykonane były z rogu, a okucia pochwy zdobione (...)