Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kopno

kopno

legowisko zająca w śniegu.

Kopno to legowisko zająca, które tworzy się w śniegu. Zazwyczaj jest to okrągły lub owalny otwór w śniegu, który zając wykopuje swoimi łapami. Kopno jest zazwyczaj wystarczająco duże, aby zmieścić się do niego cały zając. Zazwyczaj jest ono otoczone przez grube warstwy śniegu, które chronią zająca przed drapieżnikami i utrzymują ciepło. Kopno może być również używane przez inne gatunki zwierząt, takich jak lisy, sarny i niedźwiedzie.

Kopno jest bardzo ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia zajęcy. Jest to miejsce, w którym mogą one odpoczywać i schronić się przed drapieżnikami. Ponadto, kopno pomaga im utrzymać ciepło i chroni je przed mrozem. Zimą kopno może również pomóc im w utrzymaniu poziomu energii poprzez ograniczenie strat ciepła.

Kopno jest również ważne dla myśliwych, ponieważ pozwala im na łatwe wykrywanie obecności zajęcy w okolicy. Kopna są czasami używane przez myśliwych do polowań na zające, ponieważ są one łatwo widoczne na tle białego śniegu. Myśliwi mogą również ustawić pułapki wokół kopna, aby umożliwić im łatwe chwytanie ofiar.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kopno w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kozica, kozica (Rupicapra rupicapra L.)

ssak z rodziny krętorogich, żyjący w strefie alpejskiej. W Polsce występują nielicznie wyłącznie w Tatrach i znajdują się pod całkowitą ochroną.

kolba

końcowa, szersza część łoża broni myśliwskiej (zob. broń myśliwska).

krogulec, krogulec (Accipiter nisus L.)

ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, podobny do jastrzębia gołębiarza lecz mniejszy, występuje na terenie całego kraju. Czasami używany w sokolnictwie. Objęty ochroną (...)

kabłąk

osłona spustu (spustów) w broni myśliwskiej.

kąpielisko, kąpielisko, brochowisko

miejsce uczęszczane przez dziki, jelenie lub losie w ciągu całego roku w celu zażywania kąpieli. Kąpieliska w łowisku są bardzo ważne, gdyż ich brak może powodować migracje zwierzyny. W (...)

koronny byk

jeleń byk noszący wieniec z koronami.

konserwacja broni

jedna z najważniejszych czynności gwarantująca długie i sprawne działanie broni. Po wyczyszczeniu broni, lufy pokrywamy smarem neutralizującym działanie mas powybuchowych. Smar ten (...)

kąpać się

o dzikach, jeleniach, łosiach: tarzać się w kałużach lub błocie.

kłuć

ugodzić zwierza oszczepem lub kordelasem.

kordelas

krótka biała broń myśliwska w kształcie długiego prostego noża. Służył do dobijania grubej zwierzyny. Rękojeści kordelasa najczęściej wykonane były z rogu, a okucia pochwy zdobione (...)