Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kopno

kopno

legowisko zająca w śniegu.

Kopno to legowisko zająca, które tworzy się w śniegu. Zazwyczaj jest to okrągły lub owalny otwór w śniegu, który zając wykopuje swoimi łapami. Kopno jest zazwyczaj wystarczająco duże, aby zmieścić się do niego cały zając. Zazwyczaj jest ono otoczone przez grube warstwy śniegu, które chronią zająca przed drapieżnikami i utrzymują ciepło. Kopno może być również używane przez inne gatunki zwierząt, takich jak lisy, sarny i niedźwiedzie.

Kopno jest bardzo ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia zajęcy. Jest to miejsce, w którym mogą one odpoczywać i schronić się przed drapieżnikami. Ponadto, kopno pomaga im utrzymać ciepło i chroni je przed mrozem. Zimą kopno może również pomóc im w utrzymaniu poziomu energii poprzez ograniczenie strat ciepła.

Kopno jest również ważne dla myśliwych, ponieważ pozwala im na łatwe wykrywanie obecności zajęcy w okolicy. Kopna są czasami używane przez myśliwych do polowań na zające, ponieważ są one łatwo widoczne na tle białego śniegu. Myśliwi mogą również ustawić pułapki wokół kopna, aby umożliwić im łatwe chwytanie ofiar.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kopno w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kapa

inaczej kaptur.

krechtanie

głos wydawany przez głuszce podczas zapadów.

koźlę

młoda sarna do 1 roku życia, bez względu na płeć.

kulka

haczyk drewniany lub metalowy (niekiedy rogowy) służący do szybkiego patroszenia ptactwa (ważne w lecie podczas upałów).

kożuch

futro zająca lub muflona.

kotwina

inaczej kotlina.

kraczajka

przenośna podpórka do broni (inna nazwa: pastorał)

klempa

samica łosia, łosza

kwiat

ogon łosia, jelenia, daniela i jamy.

kula

gwarowe, pocisk do broni myśliwskiej służący do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej ołowiany, okrągły do broni odprzodowej; obecnie cylindryczny z płaszczem pełnym lub półpłaszczem (...)