Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kopno

kopno

legowisko zająca w śniegu.

Kopno to legowisko zająca, które tworzy się w śniegu. Zazwyczaj jest to okrągły lub owalny otwór w śniegu, który zając wykopuje swoimi łapami. Kopno jest zazwyczaj wystarczająco duże, aby zmieścić się do niego cały zając. Zazwyczaj jest ono otoczone przez grube warstwy śniegu, które chronią zająca przed drapieżnikami i utrzymują ciepło.

Kopno może być również używane przez inne gatunki zwierząt, takich jak lisy, sarny i niedźwiedzie. Jest bardzo ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia zajęcy, stanowiąc miejsce, w którym mogą one odpoczywać i schronić się przed drapieżnikami. Ponadto, kopno pomaga im utrzymać ciepło i chroni je przed mrozem. Zimą kopno może również pomóc im w utrzymaniu poziomu energii poprzez ograniczenie strat ciepła.

Dla myśliwych kopna są ważne, ponieważ pozwalają na łatwe wykrywanie obecności zajęcy w okolicy. Są one łatwo widoczne na tle białego śniegu. Myśliwi mogą również ustawić pułapki wokół kopna, aby umożliwić chwytanie ofiar. Kopna są czasami używane przez myśliwych do polowań na zające.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kopno w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kłuć

ugodzić zwierza oszczepem lub kordelasem.

kierdel

stado muflonów lub kozic.

kroczyć

o zwierzynie: iść stępa.

kozica, kozica (Rupicapra rupicapra L.)

ssak z rodziny krętorogich, żyjący w strefie alpejskiej. W Polsce występują nielicznie wyłącznie w Tatrach i znajdują się pod całkowitą ochroną.

kocioł

sposób polowania na zające, polegający na otaczaniu terenu przez myśliwych rozdzielanych naganiaczami. Następnie myśliwi (wraz z naganiaczami) posuwają się koncentrycznie do środka (...)

kuropatwa, kuropatwa (Perdix perdix L.)

ptak z rzędu kuraków. Upierzenie samca szarobrązowe rdzawo poprzecznie pręgowane, spód ciała popielaty z ciemniejszymi kreskami oraz dużą brązową plamą w kształcie podkowy w dolnej (...)

klamra

skrzydło linii myśliwych (flanka) zagięte ku nagance.

kocica

samica zająca.

kara myśliwska

ukaranie myśliwego za wykroczenie przeciwko przepisom łowieckim, jak również przeciwko etyce, czy nawet językowi łowieckiemu.

kabłąk

osłona spustu (spustów) w broni myśliwskiej.