Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kwiel

kwiel

gwizdek służący do przywabiania ptaka łowczego

Kwiel to specjalny gwizdek używany do przywoływania ptaków łowczych. Jest to narzędzie wydające dźwięki o różnych tonach i częstotliwościach, które mają za zadanie przyciągnąć ptaka łowczego do określonego miejsca. Kwiele mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, metal lub plastik, a niektóre posiadają specjalne ustniki umożliwiające uzyskanie różnorodnych dźwięków.

W praktyce, kwiel jest bardzo przydatnym narzędziem dla myśliwych, bowiem umożliwia im przyciągnięcie ptaka łowczego w wybrane miejsce, ułatwiając w ten sposób polowanie. Ponadto, kwiel może być również wykorzystywany do treningu ptaków łowczych, ucząc je wykonywania określonych poleceń.

Jednak korzystanie z kwielu wymaga odpowiedniej wprawy i umiejętności ze strony myśliwego – konieczna jest umiejętność właściwej manipulacji gwizdkiem oraz regulacji dźwięku w celu uzyskania pożądanego efektu. W związku z tym korzystanie z kwielu może stanowić pewne wyzwanie dla początkujących myśliwych i wymagać pewnej praktyki i cierpliwości.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kwiel w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kocica

samica zająca.

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)

kitka

bródka kozicy (trofeum).

kszyk, bekas kszyk, baranek, kszyk, bekas kszyk, baranek (Capella gallinago L.)

ptak z rodziny brodźców. Jest nieco większy od szpaka, posiada długi dziób, skrajne sterówki rudoszare, brunatno pręgowane, brzuch biały. Po zerwaniu się z ziemi wydaje głos. Podczas lotu (...)

kurek

w broni myśliwskiej część zamka, która uderza w iglicę (zob. zamek).

kapitalny

określenie samca zwierzyny płowej noszącego medalowe poroża.

kobylarz

stary, bardzo duży wilk.

kaliber

średnica lufy broni palnej. Dla broni gwintowanej podawany jest w milimetrach lub w calach (np. 7 mm lub 30 06). Kaliber broni śrutowej określa się liczbą kul ołowianych wielkości średnicy (...)

kądziel

obfite, długie owłosienie na karku, szyi i garbie żubra.

kokcydioza

niebezpieczna choroba kuropatw i bażantów, wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Zwalczanie polega na niszczeniu padłych ptaków i ostrej dezynfekcji ośrodków hodowlanych.