Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kłusownictwo

kłusownictwo

nielegalne wchodzenie w posiadanie zwierzyny.

Kłusownictwo to nielegalne łowiectwo, polegające na uprawianiu polowania i wchodzeniu w posiadanie zwierzyny w sposób sprzeczny z przepisami prawa łowieckiego. Kłusownictwo stanowi naruszenie norm etycznych i prawnych dotyczących ochrony środowiska naturalnego oraz zachowania równowagi populacji zwierząt. Praktyki kłusownicze często obejmują wykorzystanie nielegalnych sposobów polowania, takich jak używanie zabronionej broni lub amunicji, a także naruszanie miejscowych regulacji dotyczących terminów i miejsc polowań.

Skutki kłusownictwa wykraczają poza samego sprawcę - mają negatywny wpływ na środowisko naturalne oraz powodują zmniejszenie populacji dzikich zwierząt. Ponadto, kłusownictwo może generować konflikty społeczne między legalnymi myśliwymi a osobami naruszającymi przepisy dotyczące polowań. Jest to więc problem wymagający kompleksowego podejścia oraz skutecznych środków zapobiegawczych i represyjnych ze strony organów ochrony przyrody i wymiaru sprawiedliwości.

W wielu krajach walka z kłusownictwem jest priorytetem, co skutkuje wprowadzeniem surowych przepisów regulujących polowania oraz zaostrzeniem kar dla osób dopuszczających się tego przestępstwa. Dodatkowo, organizacje pozarządowe zajmują się monitorowaniem przypadków kłusownictwa oraz podejmują działania na rzecz ochrony i restytucji siedlisk dzikiej fauny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kłusownictwo w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kuna leśna, tumak, kuna leśna, tumak (Martes martes L.)

gatunek z rodziny łasicowalych. Długość ciała 38-58 cm, ciężar 1-2 kg. Ubarwienie brunatnożółte, na spodzie szyi pomarańczowokremowa plama. Zamieszkuje lasy całej Polski. Porusza się (...)

krajce

brzegi dzioba jastrzębia.

komora nabojowa

część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W (...)

klekotka

inaczej kołatka.

kniazić

o zającu: wydawać głos przerażenia podobny do płaczu dziecka.

kuropatwa, kuropatwa (Perdix perdix L.)

ptak z rzędu kuraków. Upierzenie samca szarobrązowe rdzawo poprzecznie pręgowane, spód ciała popielaty z ciemniejszymi kreskami oraz dużą brązową plamą w kształcie podkowy w dolnej (...)

korozja luf

uszkodzenie gładzi luf na skutek szkodliwego działania nieusuniętych resztek spalonego prochu.

karmicy

służebnicy książęcy, zajmujący się karmieniem psów myśliwskich.

kiść

1) pęk białych włosów na końcu ogona borsuka,
2) zakończenie ogona żubra.

kotna

samica sarny, muflona, kozicy, rysia, zająca, królika, która nosi płód.