Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: komora nabojowa

komora nabojowa

część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W myśliwskiej broni śrutowej komory nabojowe mają długość 65 lub 70 mm. Nie wolno strzelać innymi nabojami niż jest to napisane na lufach.

Komora nabojowa jest wykonana z metalu i ma kształt cylindryczny. Wewnątrz komory nabojowej znajduje się komora spustowa, która jest miejscem, w którym umieszcza się nabój. Komora spustowa jest wyposażona w zamki, które utrzymują nabój na swoim miejscu.

Komora nabojowa jest ważnym elementem broni śrutowej, ponieważ chroni lufę przed uszkodzeniem i zapobiega niekontrolowanym wystrzałom. Ponadto, dzięki komorze nabojowej można wybrać odpowiedni rodzaj amunicji do strzelania. Komora nabojowa jest również ważna dla bezpieczeństwa użytkownika broni śrutowej, ponieważ chroni go przed odrzutem i innymi niebezpiecznymi skutkami strzelania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj komora nabojowa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kurek

w broni myśliwskiej część zamka, która uderza w iglicę (zob. zamek).

kierdel

stado muflonów lub kozic.

krykucha

kaczka krzyżówka wyhodowana w niewoli, służąca do wabienia kaczorów podczas wiosennych godów. Wypuszczona na wodę w pobliżu stanowiska myśliwego przywabia kaczory.

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)

karawan

pojazd służący do przewozu ubitej zwierzyny w czasie polowania.

kokanie

głos wydawany przez cieciorkę.

kita

ogon lisa i wiewiórki.

kłuć

ugodzić zwierza oszczepem lub kordelasem.

koszyczek

plastykowy pojemnik, do którego wsypuje się śrut i wraz z nim wkłada do łuski. Koszyczek ma na celu zwiększenie skupienia.

kapa

inaczej kaptur.