Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: komora nabojowa

komora nabojowa

część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W myśliwskiej broni śrutowej komory nabojowe mają długość 65 lub 70 mm. Nie wolno strzelać innymi nabojami niż jest to napisane na lufach.

Komora nabojowa jest fundamentalnym elementem broni palnej, w którym umieszczany jest nabój przed wystrzałem. Stanowi ona cylindryczną część lufy, w której umieszcza się amunicję. Dodatkowo, komora nabojowa zawiera komorę spustową wyposażoną w zamki trzymające nabój na swoim miejscu. Długość komory nabojowej jest istotna, gdyż musi być zgodna z długością naboju używanego w danej broni palnej, co zapewnia bezpieczeństwo jej użytkowania. W przypadku myśliwskiej broni śrutowej komory nabojowe posiadają standardowo długość 65 lub 70 mm, co determinuje możliwe do użycia rodzaje amunicji. Zastosowanie odpowiednio długich naboju do właściwej wielkości komory nabojowej przyczynia się do utrzymania bezpieczeństwa oraz optymalnej pracy broni.

Komora nabojowa odgrywa kluczową rolę we właściwym działaniu broni palnej. Jej funkcją jest nie tylko trzymanie i stabilizacja naboju przed wystrzałem, ale także ochrona lufy przed uszkodzeniami oraz zapobieganie niekontrolowanym wystrzałom. Ponadto poprzez odpowiedni dobór naboju do komory nabojowej, można zoptymalizować skuteczność strzału i dostosować broń do konkretnych warunków polowania czy strzelania sportowego. Zastosowanie poprawnego naboju zgodnego z parametrami komory nabojowej wpływa na precyzję i skuteczność broni w użyciu. Dlatego też naruszenie wymogu odnośnie długości i kalibru puszki może prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji podczas użytkowania broni palnej.

W kontekście rozmaitych modeli broni gładkolufowych istotne jest dostosowanie amunicji do odpowiednich wymiarów komory nabojowej. Nieprzestrzeganie tych wytycznych stwarza ryzyko uszkodzenia sprzętu oraz stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia osób korzystających z broni palnej. Odpowiednia eksploatacja polega między innymi na stosowaniu jedynie tych naboju, które są zgodne z parametrami określonymi przez producenta broni oraz oznaczone na samej lufie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj komora nabojowa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kroczyć

o zwierzynie: iść stępa.

kotna

samica sarny, muflona, kozicy, rysia, zająca, królika, która nosi płód.

kurkówka

dawna broń myśliwska o zewnętrznych kurkach. Obecnie ponownie wyrabia się bogato zdobione nowoczesne kurkówki.

krykucha

kaczka krzyżówka wyhodowana w niewoli, służąca do wabienia kaczorów podczas wiosennych godów. Wypuszczona na wodę w pobliżu stanowiska myśliwego przywabia kaczory.

kordelas

krótka biała broń myśliwska w kształcie długiego prostego noża. Służył do dobijania grubej zwierzyny. Rękojeści kordelasa najczęściej wykonane były z rogu, a okucia pochwy zdobione (...)

korkociągi

parostki rogacza skręcone na ogół na skutek motylicy wątrobowej.

konkursy psów myśliwskich

imprezy mające na celu sprawdzenie umiejętności psa myśliwskiego. Organizuje się konkursy specjalistyczne, np. norowców, ogarów, spanieli itp. oraz jesienne konkursy psa wszechstronnego, (...)

kszyk, bekas kszyk, baranek, kszyk, bekas kszyk, baranek (Capella gallinago L.)

ptak z rodziny brodźców. Jest nieco większy od szpaka, posiada długi dziób, skrajne sterówki rudoszare, brunatno pręgowane, brzuch biały. Po zerwaniu się z ziemi wydaje głos. Podczas lotu (...)

koziołek aportowy

drewniany wałek cieńszy w środku, służący do nauki prawidłowego aportowania młodych psów myśliwskich.

kołnierz

długie kędzierzawe piórka wokół szyi, wyrastające kogutom batalionów w okresie godowym. Cechuje je ogromna zmienność barwy i rysunku.