Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: komora nabojowa

komora nabojowa

część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W myśliwskiej broni śrutowej komory nabojowe mają długość 65 lub 70 mm. Nie wolno strzelać innymi nabojami niż jest to napisane na lufach.

Komora nabojowa jest wykonana z metalu i ma kształt cylindryczny. Wewnątrz komory nabojowej znajduje się komora spustowa, która jest miejscem, w którym umieszcza się nabój. Komora spustowa jest wyposażona w zamki, które utrzymują nabój na swoim miejscu.

Komora nabojowa jest ważnym elementem broni śrutowej, ponieważ chroni lufę przed uszkodzeniem i zapobiega niekontrolowanym wystrzałom. Ponadto, dzięki komorze nabojowej można wybrać odpowiedni rodzaj amunicji do strzelania. Komora nabojowa jest również ważna dla bezpieczeństwa użytkownika broni śrutowej, ponieważ chroni go przed odrzutem i innymi niebezpiecznymi skutkami strzelania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj komora nabojowa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kurek

w broni myśliwskiej część zamka, która uderza w iglicę (zob. zamek).

kwakanie

głos wydawany przez dzikie kaczki.

kaptur, kaptur, kapa, karnal

nakrycie głowy ptaka łowczego, mające na celu zasłonięcie oczu podczas łowów. W ten sposób nie może on atakować zwierzyny, której myśliwy nie chce zdobyć. Kaptur myśliwy zdejmuje (...)

kłuć

ugodzić zwierza oszczepem lub kordelasem.

koźlę

młoda sarna do 1 roku życia, bez względu na płeć.

kwiczoł, drozd kwiczoł, kwiczoł, drozd kwiczoł (Turdus pilaris L.)

ptak z rodziny drozdów; grzbiet brązowy, głowa i kuper popielate, na stronie brzusznej brązowe plamy. Długość ciała 25 cm, rozpiętość skrzydeł 47 cm. Zamieszkuje lasy sosnowe i (...)

kusza myśliwska

ręczna broń miotająca, strzeląjąca bełtami. Składa się z masywnego łuku wykonanego zazwyczaj z rogu lub stali, rzadziej z drewna, przymocowanego poprzecznie do łoża z kolbą, (...)

korkowanie, korkowanie, dźwięk główny, glokanie, klaskanie

trzecia zwrotka pieśni głuszca.

koziołek

młody kozioł.

kotna

samica sarny, muflona, kozicy, rysia, zająca, królika, która nosi płód.