Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kucharka

kucharka

pierwsza kaczka przybywająca na zloty

Kucharka to pierwsza kaczka, która przybywa na zloty. Jest to ważny moment w kalendarzu łowieckim, ponieważ sygnalizuje rozpoczęcie sezonu łowieckiego. Kucharka jest zazwyczaj pierwszym ptakiem, który pojawia się podczas zlotów i uchodzi za bardzo szczęśliwy omen. Jej wcześniejsze przybycie jest widziane jako dobry znak i przynosi myśliwym nadzieję na udany sezon.

Ponadto, kucharki mają znaczenie także poza aspektem praktycznym. Zdarzają się programy edukacyjne skierowane do dzieci, które wykorzystują obserwacje kucharek do nauki o środowisku naturalnym i ochronie przyrody. Ptaki te są symbolem odwagi i determinacji, ponieważ jako pierwsze przylatują na zloty płaskim lądowiskiem wśród innych zbóż.

Wielokrotnie kucharki stanowią również istotny element symboliki dla społeczności łowieckich, a nawet organizacji. Często spotyka się ich wykorzystanie jako ozdoby czy logo myśliwskich stowarzyszeń lub grup zajmujących się polowaniami. To zwierzę, które choć nierzadko postrzegane jako równie atrakcyjne jak inne gatunki kaczek upolowane w sezonie, mają jednak szczególne znaczenie dla wielu miłośników łowiectwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kucharka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kłusownik

człowiek uprawiający kłusownictwo.

kwakanie

głos wydawany przez dzikie kaczki.

kotka

samica rysia.

kandelabrowa korona

zob. korona.

kocioł

sposób polowania na zające, polegający na otaczaniu terenu przez myśliwych rozdzielanych naganiaczami. Następnie myśliwi (wraz z naganiaczami) posuwają się koncentrycznie do środka (...)

kozioł, kozioł, rogacz

samiec samy.

kuna leśna, tumak, kuna leśna, tumak (Martes martes L.)

gatunek z rodziny łasicowalych. Długość ciała 38-58 cm, ciężar 1-2 kg. Ubarwienie brunatnożółte, na spodzie szyi pomarańczowokremowa plama. Zamieszkuje lasy całej Polski. Porusza się (...)

komora nabojowa

część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W (...)

kogut

samiec niektórych ptaków, w tym wszystkich kuraków.

kura

samica niektórych ptaków (w tym wszystkich kuraków).