Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kucharka

kucharka

pierwsza kaczka przybywająca na zloty

Kucharka to pierwsza kaczka, która przybywa na zloty. Jest to ważny moment w kalendarzu łowieckim, ponieważ sygnalizuje rozpoczęcie sezonu łowieckiego. Kucharka jest zazwyczaj pierwszym ptakiem, który pojawia się podczas zlotów i uchodzi za bardzo szczęśliwy omen. Jej wcześniejsze przybycie jest widziane jako dobry znak i przynosi myśliwym nadzieję na udany sezon.

Ponadto, kucharki mają znaczenie także poza aspektem praktycznym. Zdarzają się programy edukacyjne skierowane do dzieci, które wykorzystują obserwacje kucharek do nauki o środowisku naturalnym i ochronie przyrody. Ptaki te są symbolem odwagi i determinacji, ponieważ jako pierwsze przylatują na zloty płaskim lądowiskiem wśród innych zbóż.

Wielokrotnie kucharki stanowią również istotny element symboliki dla społeczności łowieckich, a nawet organizacji. Często spotyka się ich wykorzystanie jako ozdoby czy logo myśliwskich stowarzyszeń lub grup zajmujących się polowaniami. To zwierzę, które choć nierzadko postrzegane jako równie atrakcyjne jak inne gatunki kaczek upolowane w sezonie, mają jednak szczególne znaczenie dla wielu miłośników łowiectwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kucharka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kocioł

sposób polowania na zające, polegający na otaczaniu terenu przez myśliwych rozdzielanych naganiaczami. Następnie myśliwi (wraz z naganiaczami) posuwają się koncentrycznie do środka (...)

koziołek

młody kozioł.

kłapać

o dziku: głośno ocierać szable o fajki.

kocierz pieleszna

gniazdo lęgowe rysia.

koźlę

młoda sarna do 1 roku życia, bez względu na płeć.

kłuć

ugodzić zwierza oszczepem lub kordelasem.

kuper

tylna część ciała ptaków.

kwoktać

o samicy głuszca lub cietrzewia: wydawać głos.

kurkówka

dawna broń myśliwska o zewnętrznych kurkach. Obecnie ponownie wyrabia się bogato zdobione nowoczesne kurkówki.

koszyczek

plastykowy pojemnik, do którego wsypuje się śrut i wraz z nim wkłada do łuski. Koszyczek ma na celu zwiększenie skupienia.