Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kucharka

kucharka

pierwsza kaczka przybywająca na zloty

Kucharka to pierwsza kaczka, która przybywa na zloty. Jest to ważny moment w kalendarzu łowieckim, ponieważ sygnalizuje rozpoczęcie sezonu łowieckiego. Kucharka jest zazwyczaj pierwszym ptakiem, który pojawia się podczas zlotów i uchodzi za bardzo szczęśliwy omen. Jej wcześniejsze przybycie jest widziane jako dobry znak i przynosi myśliwym nadzieję na udany sezon.

Ponadto, kucharki mają znaczenie także poza aspektem praktycznym. Zdarzają się programy edukacyjne skierowane do dzieci, które wykorzystują obserwacje kucharek do nauki o środowisku naturalnym i ochronie przyrody. Ptaki te są symbolem odwagi i determinacji, ponieważ jako pierwsze przylatują na zloty płaskim lądowiskiem wśród innych zbóż.

Wielokrotnie kucharki stanowią również istotny element symboliki dla społeczności łowieckich, a nawet organizacji. Często spotyka się ich wykorzystanie jako ozdoby czy logo myśliwskich stowarzyszeń lub grup zajmujących się polowaniami. To zwierzę, które choć nierzadko postrzegane jako równie atrakcyjne jak inne gatunki kaczek upolowane w sezonie, mają jednak szczególne znaczenie dla wielu miłośników łowiectwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kucharka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kopać

o broni myśliwskiej, uderzającej myśliwego w ramię podczas strzału.

koziołek aportowy

drewniany wałek cieńszy w środku, służący do nauki prawidłowego aportowania młodych psów myśliwskich.

kokcydioza

niebezpieczna choroba kuropatw i bażantów, wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Zwalczanie polega na niszczeniu padłych ptaków i ostrej dezynfekcji ośrodków hodowlanych.

kozica, kozica (Rupicapra rupicapra L.)

ssak z rodziny krętorogich, żyjący w strefie alpejskiej. W Polsce występują nielicznie wyłącznie w Tatrach i znajdują się pod całkowitą ochroną.

kapiszonówka, kapiszonówka, pistonówka

odprzodowa broń palna z zamkiem kapiszonowym, złożonym z kominka, czyli rurki doprowadzającej ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy, i kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. (...)

krakwa, krakwa (Anas strepera L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych, należący do kaczek właściwych. Długość ciała 49-51 cm, rozpiętość skrzydeł 82-85 cm, ciężar ciała około 0,5 kg. Samiec w upierzeniu godowym jest (...)

koryto dzicze

tor przejścia dzików w głębokim śniegu.

klacz

1) szyk lotu niektórych ptaków wędrownych, np. gęsi, żurawi;
2) dźwignia otwierająca broń łamaną;
3) przyrząd służący do wyciągania łusek z broni śrutowej (jeżeli nie (...)

konserwacja broni

jedna z najważniejszych czynności gwarantująca długie i sprawne działanie broni. Po wyczyszczeniu broni, lufy pokrywamy smarem neutralizującym działanie mas powybuchowych. Smar ten (...)

kłapać

o dziku: głośno ocierać szable o fajki.