Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kreślić

kreślić

o głuszcach, cietrzewiach i dropiach: chodzić podczas toków po ziemi lub śniegu, kreśląc rozpostartymi skrzydłami i ogonem charakterystyczne bruzdy.

Kreślenie, będące techniką polowania stosowaną przez głuszce, cietrzewie i dropie, polega na chodzeniu po ziemi lub śniegu, kreśląc rozpostartymi skrzydłami i ogonem charakterystyczne bruzdy. Ta metoda wywołuje reakcję ofiary, która wystrasza się i ucieka. Głuszce są znane z umiejętności wykorzystywania swoich skrzydeł do tworzenia bruzd na podłożu, co ułatwia im śledzenie i dopadanie uciekających zwierząt. Cietrzewie również posługują się tą techniką polowania, wykorzystując swoją szybkość i zwinność do zdobywania pokarmu. Podobnie jak głuszce, cietrzewie są w stanie stworzyć charakterystyczne ślady na ziemi lub śniegu. Dropie natomiast dysponują dużymi skrzydłami, co pozwala im na szybką reakcję na ruch ofiary oraz bieg w pogoni za nią. Dzięki tej technice potrafią łatwo dopaść swoją zdobycz po jej ucieczce. Kreślenie jest zatem specyficznym zachowaniem polowym ptaków łownych, służącym do zdobywania pokarmu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kreślić w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kłusownik

człowiek uprawiający kłusownictwo.

kolczatka, kolczatka, korale

kolczasta obroża dla psa myśliwskiego. Ułatwia tresurę i utrzymanie psa w karności.

kurkówka

dawna broń myśliwska o zewnętrznych kurkach. Obecnie ponownie wyrabia się bogato zdobione nowoczesne kurkówki.

kapiszon, kapiszon, piston

dawna nazwa spłonki, którą stanowiła miedziana lub mosiężna miseczka nakryta kapturkiem i zawierająca rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Od (...)

kopyra

gwarowa nazwa zająca.

kosacz

stary cietrzew.

kara myśliwska

ukaranie myśliwego za wykroczenie przeciwko przepisom łowieckim, jak również przeciwko etyce, czy nawet językowi łowieckiemu.

kierdel

stado muflonów lub kozic.

krzyk

głos dzikich gęsi i łabędzi.

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)