Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kreślić

kreślić

o głuszcach, cietrzewiach i dropiach: chodzić podczas toków po ziemi lub śniegu, kreśląc rozpostartymi skrzydłami i ogonem charakterystyczne bruzdy.

Kreślenie, będące techniką polowania stosowaną przez głuszce, cietrzewie i dropie, polega na chodzeniu po ziemi lub śniegu, kreśląc rozpostartymi skrzydłami i ogonem charakterystyczne bruzdy. Ta metoda wywołuje reakcję ofiary, która wystrasza się i ucieka. Głuszce są znane z umiejętności wykorzystywania swoich skrzydeł do tworzenia bruzd na podłożu, co ułatwia im śledzenie i dopadanie uciekających zwierząt. Cietrzewie również posługują się tą techniką polowania, wykorzystując swoją szybkość i zwinność do zdobywania pokarmu. Podobnie jak głuszce, cietrzewie są w stanie stworzyć charakterystyczne ślady na ziemi lub śniegu. Dropie natomiast dysponują dużymi skrzydłami, co pozwala im na szybką reakcję na ruch ofiary oraz bieg w pogoni za nią. Dzięki tej technice potrafią łatwo dopaść swoją zdobycz po jej ucieczce. Kreślenie jest zatem specyficznym zachowaniem polowym ptaków łownych, służącym do zdobywania pokarmu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kreślić w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kura

samica niektórych ptaków (w tym wszystkich kuraków).

kipieć

o zającu: sadzić na oślep.

karma

pokarm dla zwierzyny dostarczany przez myśliwych. Dzieli się ją na: 1) objętościowo suchą: siano, słoma, liściarka, pędy;
2) objętościowo soczystą: ziemniaki, buraki, topinambur, (...)

król polowania

tytuł przyznawany myśliwemu, który na danym polowaniu strzelił najwięcej zwierzyny.

kopno

legowisko zająca w śniegu.

klaskanie

inaczej korkowanie.

kudły

zmierzwiona długa sierść niedźwiedzia.

kaliber

średnica lufy broni palnej. Dla broni gwintowanej podawany jest w milimetrach lub w calach (np. 7 mm lub 30 06). Kaliber broni śrutowej określa się liczbą kul ołowianych wielkości średnicy (...)

kandelabrowa korona

zob. korona.

kaganiec

zabezpieczenie wykonane z drutu lub rzemienia zakładane psom lub tchórkom (fretkom), uniemożliwiające im kąsanie.