Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kreślić

kreślić

o głuszcach, cietrzewiach i dropiach: chodzić podczas toków po ziemi lub śniegu, kreśląc rozpostartymi skrzydłami i ogonem charakterystyczne bruzdy.

Kreślenie, będące techniką polowania stosowaną przez głuszce, cietrzewie i dropie, polega na chodzeniu po ziemi lub śniegu, kreśląc rozpostartymi skrzydłami i ogonem charakterystyczne bruzdy. Ta metoda wywołuje reakcję ofiary, która wystrasza się i ucieka. Głuszce są znane z umiejętności wykorzystywania swoich skrzydeł do tworzenia bruzd na podłożu, co ułatwia im śledzenie i dopadanie uciekających zwierząt. Cietrzewie również posługują się tą techniką polowania, wykorzystując swoją szybkość i zwinność do zdobywania pokarmu. Podobnie jak głuszce, cietrzewie są w stanie stworzyć charakterystyczne ślady na ziemi lub śniegu. Dropie natomiast dysponują dużymi skrzydłami, co pozwala im na szybką reakcję na ruch ofiary oraz bieg w pogoni za nią. Dzięki tej technice potrafią łatwo dopaść swoją zdobycz po jej ucieczce. Kreślenie jest zatem specyficznym zachowaniem polowym ptaków łownych, służącym do zdobywania pokarmu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kreślić w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kniejówka

1) trąbka myśliwska, przeważnie drewniana z kościanym ustnikiem, służąca do dawania sygnałów myśliwskich;
2) broń myśliwska kombinowana, o jednej lufie kulowej i jednej śrutowej (...)

krzyżówka, krzyżówka (Anas platyrhyn- chos L.)

największa i najpospolitsza z kaczek występujących w naszym kraju, należąca do kaczek właściwych. Kaczor w szacie godowej ma głowę czarno- zieloną z białą obrączką na szyi, (...)

kordelas

krótka biała broń myśliwska w kształcie długiego prostego noża. Służył do dobijania grubej zwierzyny. Rękojeści kordelasa najczęściej wykonane były z rogu, a okucia pochwy zdobione (...)

kopno

legowisko zająca w śniegu.

kapiszonówka, kapiszonówka, pistonówka

odprzodowa broń palna z zamkiem kapiszonowym, złożonym z kominka, czyli rurki doprowadzającej ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy, i kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. (...)

knoty

odchody głuszca.

kuraki, grzebiące, kuraki, grzebiące (Galliformes)

rząd ptaków obejmujący ok. 240 gatunków, przeważnie leśnych. W Polsce ze zwierząt łownych do kuraków należą: z rodziny głuszców - głuszec, cietrzew, jarząbek oraz z rodziny (...)

klamra

skrzydło linii myśliwych (flanka) zagięte ku nagance.

koło łowieckie

podstawowa komórka organizacyjna PZŁ. Zrzesza myśliwych członków PZŁ i dzierżawi obwód łowiecki, na którym prowadzi gospodarkę łowiecką. Koło łowieckie liczy przeważnie od 15 do 30 (...)

komora gniazdowa

rozszerzona część nory, przeznaczona do wychowu młodych.