Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: karta stanowiskowa

karta stanowiskowa

kartka z kolejnymi numerami stanowisk w następujących po sobie miotach. Losowana na początku polowania zbiorowego ułatwia łowczemu sprawne i sprawiedliwe rozstawianie myśliwych.

Karta stanowiskowa to narzędzie wykorzystywane podczas polowań zbiorowych do sprawnej i sprawiedliwej organizacji rozmieszczenia myśliwych. Składa się z trzech głównych części. Pierwszą z nich jest lista dostępnych stanowisk dla myśliwych, każde oznaczone numerem oraz informacją o możliwości korzystania z danego stanowiska. Kolejną część stanowi lista uczestników polowania. Ostatecznym elementem są losowania, wykonane przez łowczego, które przypisują poszczególnym myśliwym konkretny numer stanowiska na cały czas trwania polowania.

Karta stanowiskowa ma kluczowe znaczenie dla organizacji polować zbiorowych, ponieważ gwarantuje równomierne i sprawiedliwe rozłożenie myśliwych na wyznaczonych pozycjach. Dzięki niej możliwe jest uniknięcie sytuacji, w której jacyś uczestnicy mieliby nieproporcjonalnie korzystne warunki do zdobycia trofeum. Poprzez losowanie miejsc, każdy myśliwy ma jednakowe szanse na zajęcie dogodnego stanowiska i skuteczny udział w polowaniu.

Karta stanowiskowa pozwala łowczemu zaplanować taktykę polowania w taki sposób, aby zarówno zapewniona została bezpieczeństwo wszystkich uczestników, jak i maksymalizowane były szanse na sukces polowania poprzez optymalne rozłożenie sił strzeleckich. Dlatego też jej staranne przygotowanie i właściwe wykorzystanie są kluczowe dla efektywności oraz bezpieczeństwa tego typu wydarzeń łowieckich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj karta stanowiskowa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

krzyżówka, krzyżówka (Anas platyrhyn- chos L.)

największa i najpospolitsza z kaczek występujących w naszym kraju, należąca do kaczek właściwych. Kaczor w szacie godowej ma głowę czarno- zieloną z białą obrączką na szyi, (...)

kopnięcie

uderzenie kolby broni myśliwskiej w ramię podczas strzału

kura

samica niektórych ptaków (w tym wszystkich kuraków).

kogut

samiec niektórych ptaków, w tym wszystkich kuraków.

kosz

1) osłona wypleciona z wikliny, ustawiona przed stanowiskiem myśliwego (zob. stanowisko myśliwskie stałe);
2) (...)

karmisko

miejsce zadawania karmy dla zwierzyny.

kokanie

głos wydawany przez cieciorkę.

krogulec, krogulec (Accipiter nisus L.)

ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, podobny do jastrzębia gołębiarza lecz mniejszy, występuje na terenie całego kraju. Czasami używany w sokolnictwie. Objęty ochroną (...)

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)

kszyk, bekas kszyk, baranek, kszyk, bekas kszyk, baranek (Capella gallinago L.)

ptak z rodziny brodźców. Jest nieco większy od szpaka, posiada długi dziób, skrajne sterówki rudoszare, brunatno pręgowane, brzuch biały. Po zerwaniu się z ziemi wydaje głos. Podczas lotu (...)