Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: karta stanowiskowa

karta stanowiskowa

kartka z kolejnymi numerami stanowisk w następujących po sobie miotach. Losowana na początku polowania zbiorowego ułatwia łowczemu sprawne i sprawiedliwe rozstawianie myśliwych.

Karta stanowiskowa to narzędzie wykorzystywane podczas polowań zbiorowych do sprawnej i sprawiedliwej organizacji rozmieszczenia myśliwych. Składa się z trzech głównych części. Pierwszą z nich jest lista dostępnych stanowisk dla myśliwych, każde oznaczone numerem oraz informacją o możliwości korzystania z danego stanowiska. Kolejną część stanowi lista uczestników polowania. Ostatecznym elementem są losowania, wykonane przez łowczego, które przypisują poszczególnym myśliwym konkretny numer stanowiska na cały czas trwania polowania.

Karta stanowiskowa ma kluczowe znaczenie dla organizacji polować zbiorowych, ponieważ gwarantuje równomierne i sprawiedliwe rozłożenie myśliwych na wyznaczonych pozycjach. Dzięki niej możliwe jest uniknięcie sytuacji, w której jacyś uczestnicy mieliby nieproporcjonalnie korzystne warunki do zdobycia trofeum. Poprzez losowanie miejsc, każdy myśliwy ma jednakowe szanse na zajęcie dogodnego stanowiska i skuteczny udział w polowaniu.

Karta stanowiskowa pozwala łowczemu zaplanować taktykę polowania w taki sposób, aby zarówno zapewniona została bezpieczeństwo wszystkich uczestników, jak i maksymalizowane były szanse na sukces polowania poprzez optymalne rozłożenie sił strzeleckich. Dlatego też jej staranne przygotowanie i właściwe wykorzystanie są kluczowe dla efektywności oraz bezpieczeństwa tego typu wydarzeń łowieckich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj karta stanowiskowa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

koźlak

młode sarny do 1 roku życia

kapiszonówka, kapiszonówka, pistonówka

odprzodowa broń palna z zamkiem kapiszonowym, złożonym z kominka, czyli rurki doprowadzającej ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy, i kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. (...)

kokcydioza

niebezpieczna choroba kuropatw i bażantów, wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Zwalczanie polega na niszczeniu padłych ptaków i ostrej dezynfekcji ośrodków hodowlanych.

kotna

samica sarny, muflona, kozicy, rysia, zająca, królika, która nosi płód.

kotwina

inaczej kotlina.

koszyczek

plastykowy pojemnik, do którego wsypuje się śrut i wraz z nim wkłada do łuski. Koszyczek ma na celu zwiększenie skupienia.

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)

koziołek

młody kozioł.

korkociągi

parostki rogacza skręcone na ogół na skutek motylicy wątrobowej.

kulka

haczyk drewniany lub metalowy (niekiedy rogowy) służący do szybkiego patroszenia ptactwa (ważne w lecie podczas upałów).