Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: koza

koza, koza, siuta

samica sarny.

Koza to samica sarny, która jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych gatunków zwierząt łownych w Europie. Jest to ssak z rodziny jeleniowatych, który może osiągnąć długość do 1,5 metra i wagę do 80 kg. Kozy mają długie, grube futro, które jest czarne lub brązowe z białymi plamami na grzbiecie i bokach. Mają też długie, skręcone rogi, które mogą osiągnąć długość do 60 cm.

Kozy są aktywne głównie w porze nocnej i są bardzo płochliwe. Żywią się głównie trawami i liśćmi, ale także owocami i warzywami. Są również znane ze swojego instynktu do przechodzenia przez małe otwory w płotach i drutach kolczastych.

Kozy są czasem polowane przez myśliwych, ale są również hodowane na mięso i skóry. Ich mleko jest również uważane za smaczne i zdrowe, a ich skóry są używane do produkcji odzieży i obuwia. Kozy są również czasem hodowane jako zwierzaki domowe lub wykorzystywane do celów terapeutycznych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj koza w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kitka

bródka kozicy (trofeum).

kobuz, kobuz (Falko subbuteo L.)

ptak z rodziny sokołów, gnieżdżący się w lasach i zagajnikach, objęty ochroną -|- dawniej ceniony w sokolnictwie.

krykucha

kaczka krzyżówka wyhodowana w niewoli, służąca do wabienia kaczorów podczas wiosennych godów. Wypuszczona na wodę w pobliżu stanowiska myśliwego przywabia kaczory.

kobylarz

stary, bardzo duży wilk.

kandelabrowa korona

zob. korona.

kociołek

dawna nazwa mosiężnej części łuski naboju śrutowego.

koło łowieckie

podstawowa komórka organizacyjna PZŁ. Zrzesza myśliwych członków PZŁ i dzierżawi obwód łowiecki, na którym prowadzi gospodarkę łowiecką. Koło łowieckie liczy przeważnie od 15 do 30 (...)

kabłąk

osłona spustu (spustów) w broni myśliwskiej.

kotna

samica sarny, muflona, kozicy, rysia, zająca, królika, która nosi płód.

kosacz

stary cietrzew.