Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: koza

koza, koza, siuta

samica sarny.

Koza to samica sarny, należąca do najbardziej rozpowszechnionych gatunków zwierząt łownych w Europie. Jest to ssak z rodziny jeleniowatych, osiągający długość do 1,5 metra i wagę do 80 kg. Kozy posiadają długie, grube futro o barwie czarnej lub brązowej z białymi plamami na grzbiecie i bokach. Ich charakterystycznym elementem są również długie, skręcone rogi, osiągające nawet 60 cm długości. Kozy aktywne są głównie w porze nocnej i cechuje je płochliwość. Żywią się głównie trawami, liśćmi, owocami i warzywami oraz słyną z umiejętności przechodzenia przez małe otwory w płotach i drutach kolczastych.

Kozy są obiektem polowań myśliwych ze względu na cenione mięso oraz skóry wykorzystywane do produkcji odzieży i obuwia. Ponadto uważane są za źródło smacznego oraz zdrowego mleka. Niektóre gospodarstwa hodowlane trzymają kozy właśnie ze względu na tę uniwersalność ich wykorzystania. Dodatkowo kozy mogą pełnić funkcje zwierząt domowych lub być wykorzystywane w celach terapeutycznych oraz rekreacyjnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj koza w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kordelas

krótka biała broń myśliwska w kształcie długiego prostego noża. Służył do dobijania grubej zwierzyny. Rękojeści kordelasa najczęściej wykonane były z rogu, a okucia pochwy zdobione (...)

kulkowanie

patroszenie ptactwa za pomocą kulki; zapobiega psuciu się go podczas upałów.

kura

samica niektórych ptaków (w tym wszystkich kuraków).

kuwiek

piszczałka do wabienia ptaków.

kuna leśna, tumak, kuna leśna, tumak (Martes martes L.)

gatunek z rodziny łasicowalych. Długość ciała 38-58 cm, ciężar 1-2 kg. Ubarwienie brunatnożółte, na spodzie szyi pomarańczowokremowa plama. Zamieszkuje lasy całej Polski. Porusza się (...)

kielnia

inaczej plusk.

kicać

o zającu lub króliku: poruszać się wolnymi skokami.

kłusownik

człowiek uprawiający kłusownictwo.

koziołek aportowy

drewniany wałek cieńszy w środku, służący do nauki prawidłowego aportowania młodych psów myśliwskich.

krycie

akt kopulacji u ssaków.