Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: koza

koza, koza, siuta

samica sarny.

Koza to samica sarny, należąca do najbardziej rozpowszechnionych gatunków zwierząt łownych w Europie. Jest to ssak z rodziny jeleniowatych, osiągający długość do 1,5 metra i wagę do 80 kg. Kozy posiadają długie, grube futro o barwie czarnej lub brązowej z białymi plamami na grzbiecie i bokach. Ich charakterystycznym elementem są również długie, skręcone rogi, osiągające nawet 60 cm długości. Kozy aktywne są głównie w porze nocnej i cechuje je płochliwość. Żywią się głównie trawami, liśćmi, owocami i warzywami oraz słyną z umiejętności przechodzenia przez małe otwory w płotach i drutach kolczastych.

Kozy są obiektem polowań myśliwych ze względu na cenione mięso oraz skóry wykorzystywane do produkcji odzieży i obuwia. Ponadto uważane są za źródło smacznego oraz zdrowego mleka. Niektóre gospodarstwa hodowlane trzymają kozy właśnie ze względu na tę uniwersalność ich wykorzystania. Dodatkowo kozy mogą pełnić funkcje zwierząt domowych lub być wykorzystywane w celach terapeutycznych oraz rekreacyjnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj koza w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

karmisko

miejsce zadawania karmy dla zwierzyny.

karawan

pojazd służący do przewozu ubitej zwierzyny w czasie polowania.

kłaść

o myśliwym: celnym strzałem ubić zwierza.

kłańce

zęby wilka.

kopno

legowisko zająca w śniegu.

klempa

samica łosia, łosza

kara myśliwska

ukaranie myśliwego za wykroczenie przeciwko przepisom łowieckim, jak również przeciwko etyce, czy nawet językowi łowieckiemu.

kandelabrowa korona

zob. korona.

korkociągi

parostki rogacza skręcone na ogół na skutek motylicy wątrobowej.

kaczka hełmiasta, kaczka hełmiasta (Netta rufina Pall)

nieliczny w Polsce gatunek kaczki należącej do grążyc. Sporadycznie występuje na Mazurach, częściej spotykana na przelotach.