Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kiść

kiść

1) pęk białych włosów na końcu ogona borsuka,
2) zakończenie ogona żubra.

Kiść to zakończenie ogona borsuka i żubra, które charakteryzuje się pękiem białych włosów. Jest to charakterystyczny element anatomiczny tych zwierząt, który pełni funkcje ochronne, chroniąc ogon przed uszkodzeniami mechanicznymi u borsuka oraz przed chłodem i wilgocią u żubra. Kiść może mieć różne odcienie, ale zazwyczaj jest biała lub szarobiała, natomiast u borsuka jej długość może sięgać nawet do 20 cm, podczas gdy u żubra jest krótsza i mniej gęsta. Ponadto kiść może być używana do identyfikacji poszczególnych osobników danego gatunku, ponieważ każdy ogon ma unikalną strukturę i wygląd. W łowiectwie kiść jest często uznawana za trofeum myśliwskie, a jej pozyskanie jest czasami wymagane do ukończenia polowania na dany gatunek.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kiść w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

karawan

pojazd służący do przewozu ubitej zwierzyny w czasie polowania.

kula

gwarowe, pocisk do broni myśliwskiej służący do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej ołowiany, okrągły do broni odprzodowej; obecnie cylindryczny z płaszczem pełnym lub półpłaszczem (...)

kuraki, grzebiące, kuraki, grzebiące (Galliformes)

rząd ptaków obejmujący ok. 240 gatunków, przeważnie leśnych. W Polsce ze zwierząt łownych do kuraków należą: z rodziny głuszców - głuszec, cietrzew, jarząbek oraz z rodziny (...)

kapitalny

określenie samca zwierzyny płowej noszącego medalowe poroża.

kucharka

pierwsza kaczka przybywająca na zloty

kulka

haczyk drewniany lub metalowy (niekiedy rogowy) służący do szybkiego patroszenia ptactwa (ważne w lecie podczas upałów).

kipieć

o zającu: sadzić na oślep.

kokcydioza

niebezpieczna choroba kuropatw i bażantów, wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Zwalczanie polega na niszczeniu padłych ptaków i ostrej dezynfekcji ośrodków hodowlanych.

kaganiec

zabezpieczenie wykonane z drutu lub rzemienia zakładane psom lub tchórkom (fretkom), uniemożliwiające im kąsanie.

kądziel

obfite, długie owłosienie na karku, szyi i garbie żubra.