Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kiść

kiść

1) pęk białych włosów na końcu ogona borsuka,
2) zakończenie ogona żubra.

Kiść to zakończenie ogona borsuka i żubra, które wygląda jak pęk białych włosów. Jest to charakterystyczny element anatomiczny tych zwierząt, który można łatwo rozpoznać. Kiść jest zazwyczaj biała lub szarobiała, ale może mieć również inne odcienie. W przypadku borsuka jest ona zazwyczaj długa i gęsta, a jej długość może sięgać nawet do 20 cm. Natomiast u żubra jest ona zazwyczaj krótsza i mniej gęsta.

Kiść ma również funkcję ochronną. U borsuka chroni ona ogon przed uszkodzeniami mechanicznymi, a u żubra chroni go przed chłodem i wilgocią. Ponadto kiść może być używana do identyfikacji poszczególnych osobników danego gatunku. Każdy ogon ma swoją unikalną strukturę i wygląd, więc można je łatwo rozpoznać.

Kiść jest również ważnym elementem w łowiectwie. Jest to często uznawane za trofeum myśliwskie, a jej pozyskanie jest czasami wymagane do ukończenia polowania na dany gatunek.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kiść w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kłusownictwo

nielegalne wchodzenie w posiadanie zwierzyny.

klekotać

kołatać kołatkami podczas polowania z naganką.

kara myśliwska

ukaranie myśliwego za wykroczenie przeciwko przepisom łowieckim, jak również przeciwko etyce, czy nawet językowi łowieckiemu.

karta stanowiskowa

kartka z kolejnymi numerami stanowisk w następujących po sobie miotach. Losowana na początku polowania zbiorowego ułatwia łowczemu sprawne i sprawiedliwe rozstawianie myśliwych.

kryteria odstrzału sarn

podział rogaczy na klasy wiekowe:
klasa I - 1 i 2 poroże (2 i 3 rok życia),
klasa II - 3 i 4 poroże (4 i 5 rok życia),
klasa III - 5 poroże i starsze (6 rok życia i (...)

królik, królik (Oryctolagus cunicu- lus L.)

gatunek z rodziny zającowatych. Długość ciała 35-50 cm, ogona 4,5-7,5 cm, ciężar 1,5-2 kg. Sierść na wierzchu ciała szara, spód biały, kończyny żółtorude. Zamieszkuje suche lasy (...)

kozioł, kozioł, rogacz

samiec samy.

koryto dzicze

tor przejścia dzików w głębokim śniegu.

kwilić

o ptakach drapieżnych: wydawać głos.

kłańce

zęby wilka.