Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kiść

kiść

1) pęk białych włosów na końcu ogona borsuka,
2) zakończenie ogona żubra.

Kiść to zakończenie ogona borsuka i żubra, które charakteryzuje się pękiem białych włosów. Jest to charakterystyczny element anatomiczny tych zwierząt, który pełni funkcje ochronne, chroniąc ogon przed uszkodzeniami mechanicznymi u borsuka oraz przed chłodem i wilgocią u żubra. Kiść może mieć różne odcienie, ale zazwyczaj jest biała lub szarobiała, natomiast u borsuka jej długość może sięgać nawet do 20 cm, podczas gdy u żubra jest krótsza i mniej gęsta. Ponadto kiść może być używana do identyfikacji poszczególnych osobników danego gatunku, ponieważ każdy ogon ma unikalną strukturę i wygląd. W łowiectwie kiść jest często uznawana za trofeum myśliwskie, a jej pozyskanie jest czasami wymagane do ukończenia polowania na dany gatunek.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kiść w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

krakwa, krakwa (Anas strepera L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych, należący do kaczek właściwych. Długość ciała 49-51 cm, rozpiętość skrzydeł 82-85 cm, ciężar ciała około 0,5 kg. Samiec w upierzeniu godowym jest (...)

kocioł

sposób polowania na zające, polegający na otaczaniu terenu przez myśliwych rozdzielanych naganiaczami. Następnie myśliwi (wraz z naganiaczami) posuwają się koncentrycznie do środka (...)

kożuch

futro zająca lub muflona.

klacz

1) szyk lotu niektórych ptaków wędrownych, np. gęsi, żurawi;
2) dźwignia otwierająca broń łamaną;
3) przyrząd służący do wyciągania łusek z broni śrutowej (jeżeli nie (...)

kłańce

zęby wilka.

klamra

skrzydło linii myśliwych (flanka) zagięte ku nagance.

kołnierz

długie kędzierzawe piórka wokół szyi, wyrastające kogutom batalionów w okresie godowym. Cechuje je ogromna zmienność barwy i rysunku.

kosz jastrzębi

samołówka do chwytania żywcem drapieżników skrzydlatych stosowana w sokolnictwie.

kłaść

o myśliwym: celnym strzałem ubić zwierza.

koźlę

młoda sarna do 1 roku życia, bez względu na płeć.