Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kipieć

kipieć

o zającu: sadzić na oślep.

Kipieć to technika łowiecka polegająca na osadzaniu zająca na oślep. Jest to starożytna metoda polowania, wykorzystująca naturalne instynkty zwierzęcia do ucieczki. Polega ona na wystrzeleniu strzałki lub kuli w powietrze, co skutkuje ucieczką zająca w przeciwnym kierunku. Ta technika jest najskuteczniejsza w miesiącach letnich, gdy zające są bardziej aktywne i łatwiej je zauważyć. Kipieć jest szczególnie przydatny dla myśliwych bez dostępu do psów lub którzy nie chcą ich używać, a także w sytuacjach, gdy polowanie bez spłoszenia innych zwierząt jest pożądane.

Myśliwy stosujący kipiec musi zachować znaczną precyzję i cierpliwość. Musi być bardzo cichy i skoncentrowany, aby skutecznie podpatrzyć i oddać strzał do zająca. Dodatkowo wymaga to odpowiedniej broni, amunicji i umiejętności celowania. Technika ta może być trudna do opanowania ze względu na konieczność skompletowania wszystkich tych elementów i utrzymania absolutnej dyskrecji oraz koncentracji przez cały czas trwania polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kipieć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

koszyczek

plastykowy pojemnik, do którego wsypuje się śrut i wraz z nim wkłada do łuski. Koszyczek ma na celu zwiększenie skupienia.

krzyżak

lis mający ciemne futro z czarną pręgą wzdłuż grzbietu i w poprzek przez łopatki.

kąpielisko, kąpielisko, brochowisko

miejsce uczęszczane przez dziki, jelenie lub losie w ciągu całego roku w celu zażywania kąpieli. Kąpieliska w łowisku są bardzo ważne, gdyż ich brak może powodować migracje zwierzyny. W (...)

kuna domowa, kamionka, kuna domowa, kamionka (Martes foina Brexleben)

zwierzę łowne z rodziny łasicowatych podobne do kuny leśnej, lecz z nosem o barwie czerwonawej i białej plamie na spodzie szyi (rozwidlonej - ważna cecha odróżniająca). Znajduje się pod (...)

kandelabrowa korona

zob. korona.

korozja luf

uszkodzenie gładzi luf na skutek szkodliwego działania nieusuniętych resztek spalonego prochu.

klekotka

inaczej kołatka.

koźlę

młoda sarna do 1 roku życia, bez względu na płeć.

korkowanie, korkowanie, dźwięk główny, glokanie, klaskanie

trzecia zwrotka pieśni głuszca.

komora nabojowa

część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W (...)