Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kipieć

kipieć

o zającu: sadzić na oślep.

Kipieć to technika łowiecka polegająca na osadzaniu zająca na oślep. Jest to starożytna metoda polowania, wykorzystująca naturalne instynkty zwierzęcia do ucieczki. Polega ona na wystrzeleniu strzałki lub kuli w powietrze, co skutkuje ucieczką zająca w przeciwnym kierunku. Ta technika jest najskuteczniejsza w miesiącach letnich, gdy zające są bardziej aktywne i łatwiej je zauważyć. Kipieć jest szczególnie przydatny dla myśliwych bez dostępu do psów lub którzy nie chcą ich używać, a także w sytuacjach, gdy polowanie bez spłoszenia innych zwierząt jest pożądane.

Myśliwy stosujący kipiec musi zachować znaczną precyzję i cierpliwość. Musi być bardzo cichy i skoncentrowany, aby skutecznie podpatrzyć i oddać strzał do zająca. Dodatkowo wymaga to odpowiedniej broni, amunicji i umiejętności celowania. Technika ta może być trudna do opanowania ze względu na konieczność skompletowania wszystkich tych elementów i utrzymania absolutnej dyskrecji oraz koncentracji przez cały czas trwania polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kipieć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

korozja luf

uszkodzenie gładzi luf na skutek szkodliwego działania nieusuniętych resztek spalonego prochu.

kucharka

pierwsza kaczka przybywająca na zloty

kopać

o broni myśliwskiej, uderzającej myśliwego w ramię podczas strzału.

krzyżówka, krzyżówka (Anas platyrhyn- chos L.)

największa i najpospolitsza z kaczek występujących w naszym kraju, należąca do kaczek właściwych. Kaczor w szacie godowej ma głowę czarno- zieloną z białą obrączką na szyi, (...)

kaliber

średnica lufy broni palnej. Dla broni gwintowanej podawany jest w milimetrach lub w calach (np. 7 mm lub 30 06). Kaliber broni śrutowej określa się liczbą kul ołowianych wielkości średnicy (...)

kurek

w broni myśliwskiej część zamka, która uderza w iglicę (zob. zamek).

kapturzenie

nakrywanie kapturem głowy ptaka łowczego.

kapelusznik

staropolskie określenie bardzo starego odyńca.

kołnierz

długie kędzierzawe piórka wokół szyi, wyrastające kogutom batalionów w okresie godowym. Cechuje je ogromna zmienność barwy i rysunku.

klangor

jednostajny głos żurawi.