Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kipieć

kipieć

o zającu: sadzić na oślep.

Kipieć to technika łowiecka polegająca na osadzaniu zająca na oślep. Jest to starożytna metoda polowania, wykorzystująca naturalne instynkty zwierzęcia do ucieczki. Polega ona na wystrzeleniu strzałki lub kuli w powietrze, co skutkuje ucieczką zająca w przeciwnym kierunku. Ta technika jest najskuteczniejsza w miesiącach letnich, gdy zające są bardziej aktywne i łatwiej je zauważyć. Kipieć jest szczególnie przydatny dla myśliwych bez dostępu do psów lub którzy nie chcą ich używać, a także w sytuacjach, gdy polowanie bez spłoszenia innych zwierząt jest pożądane.

Myśliwy stosujący kipiec musi zachować znaczną precyzję i cierpliwość. Musi być bardzo cichy i skoncentrowany, aby skutecznie podpatrzyć i oddać strzał do zająca. Dodatkowo wymaga to odpowiedniej broni, amunicji i umiejętności celowania. Technika ta może być trudna do opanowania ze względu na konieczność skompletowania wszystkich tych elementów i utrzymania absolutnej dyskrecji oraz koncentracji przez cały czas trwania polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kipieć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kryteria odstrzału jeleni

podział byków na klasy wiekowe:
klasa I - 1-4 poroże (do 5 roku życia),
klasa II - 5-9 poroże (6-10 roku życia),
klasa III - 10 poroże i starsze (od 11 roku życia),
(...)

krzyżak

lis mający ciemne futro z czarną pręgą wzdłuż grzbietu i w poprzek przez łopatki.

kura

samica niektórych ptaków (w tym wszystkich kuraków).

kita

ogon lisa i wiewiórki.

kapitalny

określenie samca zwierzyny płowej noszącego medalowe poroża.

kwoktać

o samicy głuszca lub cietrzewia: wydawać głos.

kusza myśliwska

ręczna broń miotająca, strzeląjąca bełtami. Składa się z masywnego łuku wykonanego zazwyczaj z rogu lub stali, rzadziej z drewna, przymocowanego poprzecznie do łoża z kolbą, (...)

kordelas

krótka biała broń myśliwska w kształcie długiego prostego noża. Służył do dobijania grubej zwierzyny. Rękojeści kordelasa najczęściej wykonane były z rogu, a okucia pochwy zdobione (...)

kreślić

o głuszcach, cietrzewiach i dropiach: chodzić podczas toków po ziemi lub śniegu, kreśląc rozpostartymi skrzydłami i ogonem charakterystyczne bruzdy.

kantak

pazur na tylnym palcu ptaka drapieżnego.