Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kiszonka

kiszonka

karma dla zwierzyny konserwowana przez kiszenie masy roślinnej. Do przygotowania używa się te rośliny, które zwierzyna chętnie zjada w stanie zielonym, a więc: młode pędy, liście drzew i krzewów, borówkę czernicę, rośliny zielne oraz, jako dodatki, cetynę sosnową, świerkową i jodłową. Drobno posiekane ww. rośliny układamy w silosie (np. z kręgów studziennych), mocno ubijamy, a następnie szczelnie zatykamy. Kiszonka stanowi wysokowartościową karmę soczystą.

Kiszonka to karma dla zwierząt, w tym również zwierzyny łownej, która powstaje poprzez kiszenie masy roślinnej. Do jej przygotowania wykorzystuje się rośliny, które są chętnie zjadane przez zwierzęta w stanie zielonym, takie jak młode pędy, liście drzew i krzewów, borówka czernica oraz inne rośliny zielne. Dodatkowo jako składniki mogą zostać użyte cetyna sosnowa, świerkowa i jodłowa. Proces przygotowania polega na drobno posiekanym ułożeniu ww. roślin w silosie, który następnie jest mocno ubijany i szczelnie zatykany. Kiszonka stanowi wysokowartościową karmę soczystą dla zwierząt.

Kiszonka jest popularna wśród myśliwych ze względu na jej łatwość przechowywania i możliwość długotrwałego przechowywania. Jest to istotne, gdyż myśliwi często udają się na polowania w odległe rejony, gdzie nie ma dostępu do świeżych produktów spożywczych. Poza funkcją karmiarską, kiszonka wykorzystywana jest również jako środek zapobiegawczy przed chorobami zakaźnymi u zwierząt. Proces fermentacji bakteryjnej podczas kiszenia sprawia, że produkty te stają się trudne do strawienia dla drobnoustrojów chorobotwórczych.

Dodatkowo kiszonka stosowana jest po to, aby poprawić smak i aromat mięsa. Kiszenie roślin powoduje zwiększenie soczystości i aromatu mięsa zwierzęcego po spożyciu przez nie kiszonki. To ważne zwłaszcza dla myśliwych, którzy pragną cieszyć się smakiem swojego upolowanego mięsa po procesie przyrządzania potrawy.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kiszonka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

karnal

inaczej kaptur.

kroczyć

o zwierzynie: iść stępa.

karawan

pojazd służący do przewozu ubitej zwierzyny w czasie polowania.

kopyra

gwarowa nazwa zająca.

kozica, kozica (Rupicapra rupicapra L.)

ssak z rodziny krętorogich, żyjący w strefie alpejskiej. W Polsce występują nielicznie wyłącznie w Tatrach i znajdują się pod całkowitą ochroną.

kszyk, bekas kszyk, baranek, kszyk, bekas kszyk, baranek (Capella gallinago L.)

ptak z rodziny brodźców. Jest nieco większy od szpaka, posiada długi dziób, skrajne sterówki rudoszare, brunatno pręgowane, brzuch biały. Po zerwaniu się z ziemi wydaje głos. Podczas lotu (...)

kapturzenie

nakrywanie kapturem głowy ptaka łowczego.

klempa

samica łosia, łosza

kopnięcie

uderzenie kolby broni myśliwskiej w ramię podczas strzału

klekotka

inaczej kołatka.