Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kiszonka

kiszonka

karma dla zwierzyny konserwowana przez kiszenie masy roślinnej. Do przygotowania używa się te rośliny, które zwierzyna chętnie zjada w stanie zielonym, a więc: młode pędy, liście drzew i krzewów, borówkę czernicę, rośliny zielne oraz, jako dodatki, cetynę sosnową, świerkową i jodłową. Drobno posiekane ww. rośliny układamy w silosie (np. z kręgów studziennych), mocno ubijamy, a następnie szczelnie zatykamy. Kiszonka stanowi wysokowartościową karmę soczystą.

Kiszonka to karma dla zwierząt, w tym również zwierzyny łownej, która powstaje poprzez kiszenie masy roślinnej. Do jej przygotowania wykorzystuje się rośliny, które są chętnie zjadane przez zwierzęta w stanie zielonym, takie jak młode pędy, liście drzew i krzewów, borówka czernica oraz inne rośliny zielne. Dodatkowo jako składniki mogą zostać użyte cetyna sosnowa, świerkowa i jodłowa. Proces przygotowania polega na drobno posiekanym ułożeniu ww. roślin w silosie, który następnie jest mocno ubijany i szczelnie zatykany. Kiszonka stanowi wysokowartościową karmę soczystą dla zwierząt.

Kiszonka jest popularna wśród myśliwych ze względu na jej łatwość przechowywania i możliwość długotrwałego przechowywania. Jest to istotne, gdyż myśliwi często udają się na polowania w odległe rejony, gdzie nie ma dostępu do świeżych produktów spożywczych. Poza funkcją karmiarską, kiszonka wykorzystywana jest również jako środek zapobiegawczy przed chorobami zakaźnymi u zwierząt. Proces fermentacji bakteryjnej podczas kiszenia sprawia, że produkty te stają się trudne do strawienia dla drobnoustrojów chorobotwórczych.

Dodatkowo kiszonka stosowana jest po to, aby poprawić smak i aromat mięsa. Kiszenie roślin powoduje zwiększenie soczystości i aromatu mięsa zwierzęcego po spożyciu przez nie kiszonki. To ważne zwłaszcza dla myśliwych, którzy pragną cieszyć się smakiem swojego upolowanego mięsa po procesie przyrządzania potrawy.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kiszonka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kłuć

ugodzić zwierza oszczepem lub kordelasem.

koźlę

młoda sarna do 1 roku życia, bez względu na płeć.

kura

samica niektórych ptaków (w tym wszystkich kuraków).

kołnierz

długie kędzierzawe piórka wokół szyi, wyrastające kogutom batalionów w okresie godowym. Cechuje je ogromna zmienność barwy i rysunku.

kraczajka

przenośna podpórka do broni (inna nazwa: pastorał)

kożuch

futro zająca lub muflona.

klapanie

pierwsza zwrotka pieśni głuszca (zob. pieśń głuszca).

kobylarz

stary, bardzo duży wilk.

kolczykowanie

znakowanie zwierzyny specjalnymi znaczkami do celów naukowych.

kara myśliwska

ukaranie myśliwego za wykroczenie przeciwko przepisom łowieckim, jak również przeciwko etyce, czy nawet językowi łowieckiemu.