Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kita

kita

ogon lisa i wiewiórki.

Kita to białe, puszyste części ogona lisa lub wiewiórki. Ussuwa je się ręcznie z żywych zwierząt, tradycyjnie w celach łowieckich. Kita lisa jest cenionym trofeum myśliwskim i była wykorzystywana do dekoracji odzieży oraz symbolizowała umiejętności myśliwskie. Z kolei kita wiewiórki bywała niegdyś używana jako ozdoba nakryć głowy, a także symbolizowała zręczność i pomysłowość.

Współcześnie, ze względu na zmieniające się standardy etyczne i prawnie chronione statusy tych zwierząt, pozyskiwanie kit jest obecnie zabronione w większości krajów. Niemniej jednak w niektórych regionach nadal praktykuje się myślistwo tradycyjne, które zakłada pozyskiwanie kit dla celów kulturowych lub obrzędowych. Warto również zaznaczyć, że w niektórych częściach świata kit może być również używany jako surowiec do wyrobu pędzli do pisania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kita w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kara myśliwska

ukaranie myśliwego za wykroczenie przeciwko przepisom łowieckim, jak również przeciwko etyce, czy nawet językowi łowieckiemu.

kulkowanie

patroszenie ptactwa za pomocą kulki; zapobiega psuciu się go podczas upałów.

karawan

pojazd służący do przewozu ubitej zwierzyny w czasie polowania.

królewski strzał

w przypadku, gdy strzelony ptak spada myśliwemu pod nogi.

kuwiek

piszczałka do wabienia ptaków.

królik, królik (Oryctolagus cunicu- lus L.)

gatunek z rodziny zającowatych. Długość ciała 35-50 cm, ogona 4,5-7,5 cm, ciężar 1,5-2 kg. Sierść na wierzchu ciała szara, spód biały, kończyny żółtorude. Zamieszkuje suche lasy (...)

korkowanie, korkowanie, dźwięk główny, glokanie, klaskanie

trzecia zwrotka pieśni głuszca.

krakwa, krakwa (Anas strepera L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych, należący do kaczek właściwych. Długość ciała 49-51 cm, rozpiętość skrzydeł 82-85 cm, ciężar ciała około 0,5 kg. Samiec w upierzeniu godowym jest (...)

kobylarz

stary, bardzo duży wilk.

kiszonka

karma dla zwierzyny konserwowana przez kiszenie masy roślinnej. Do przygotowania używa się te rośliny, które zwierzyna chętnie zjada w stanie zielonym, a więc: młode pędy, liście drzew i (...)