Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kąpielisko

kąpielisko, kąpielisko, brochowisko

miejsce uczęszczane przez dziki, jelenie lub losie w ciągu całego roku w celu zażywania kąpieli. Kąpieliska w łowisku są bardzo ważne, gdyż ich brak może powodować migracje zwierzyny. W przypadku nieobecności naturalnych kąpielisk konieczne jest urządzanie sztucznych.

Kąpielisko - miejsce służące do ochładzania się i oczyszczania skóry zwierząt leśnych. Zazwyczaj zlokalizowane w miejscach o głębokiej i stałej wodzie oraz dużym nasłonecznieniu, takich jak źródła, strumienie, jeziora lub stawy. Kąpieliska odgrywają istotną rolę w ekosystemie łowieckim, umożliwiając zwierzętom odpoczynek, relaks oraz utrzymywanie higieny. Stanowią również miejsce polowań dla myśliwych, którzy mogą czekać na zwierzynę korzystającą z kąpieli. Konstrukcja kąpieliska powinna być zoptymalizowana pod kątem bezpieczeństwa dzikich zwierząt, wyposażona w bariery uniemożliwiające dostęp osobom postronnym oraz inne elementy niebezpieczne dla zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kąpielisko w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

klatka szczeblasta

pomieszczenie wykonane z prętów drewnianych i umieszczone na polu, służące do trzymania ptaków myśliwskich.

kotna

samica sarny, muflona, kozicy, rysia, zająca, królika, która nosi płód.

kolczatka, kolczatka, korale

kolczasta obroża dla psa myśliwskiego. Ułatwia tresurę i utrzymanie psa w karności.

kaptur, kaptur, kapa, karnal

nakrycie głowy ptaka łowczego, mające na celu zasłonięcie oczu podczas łowów. W ten sposób nie może on atakować zwierzyny, której myśliwy nie chce zdobyć. Kaptur myśliwy zdejmuje (...)

komora gniazdowa

rozszerzona część nory, przeznaczona do wychowu młodych.

kordelas

krótka biała broń myśliwska w kształcie długiego prostego noża. Służył do dobijania grubej zwierzyny. Rękojeści kordelasa najczęściej wykonane były z rogu, a okucia pochwy zdobione (...)

kapelusznik

staropolskie określenie bardzo starego odyńca.

kufa

pysk psa myśliwskiego.

kosz

1) osłona wypleciona z wikliny, ustawiona przed stanowiskiem myśliwego (zob. stanowisko myśliwskie stałe);
2) (...)

kocioł

sposób polowania na zające, polegający na otaczaniu terenu przez myśliwych rozdzielanych naganiaczami. Następnie myśliwi (wraz z naganiaczami) posuwają się koncentrycznie do środka (...)