Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kotka

kotka

samica rysia.

Kotka to określenie samicy rysia, które jest dużym kotem drapieżnym z rodziny kotowatych. Samice rysi mają mniejsze rozmiary niż samce i są zazwyczaj lżejsze. Ich futro jest zazwyczaj mało skazywane i ma ciemniej obrysy niż u samców. Kotki często wędrują na dłuższe odległości w poszukiwaniu pożywienia, a ich terytorium może się pokrywać z terytorium kilku samców. Samice rysia mają zdolność do mielenia jak kot domowy, co nie jest typowe dla innych duzych dzikich kotów.

W kontekście ekologii kotki pełnią kluczową rolę jako matki, które opiekują się młodymi i przyczyniają się do dalszego rozmieszczenia i zachowania populacji rysiów. Pomimo swojej niezależności i zdolności do polowania same, samice rysia są również narażone na różne zagrożenia, takie jak utrata siedlisk, kłusownictwo oraz zmiany klimatu.

Kotka jako pojedyncza jednostka może być sceptyczna wobec obcych, chronić swoje terytorium oraz poszukiwać schronienia dla siebie i swoich młodych. Jest zwierzęciem o wyjątkowych zdolnościach łowieckich, przystosowanym do życia w różnorodnych środowiskach od górskich lasów po pustynie. Stanowi istotny element w łańcuchu pokarmowym ekosystemów leśnychEuropy, Azji oraz Ameryki Północnej.

Dla ochrony gatunku kluczowe jest monitorowanie populacji rysiów oraz zapewnienie odpowiednich terenów ochrony dla tych zwierząt. Gromadzenie danych dotyczących migracji, zachowań rozrodczych oraz interakcji międzykondywnych pozwala lepiej zrozumieć wymagania siedliskowe samicy rysia i pomaga w podejmowaniu działań na rzecz ich ochrony.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kotka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

karta stanowiskowa

kartka z kolejnymi numerami stanowisk w następujących po sobie miotach. Losowana na początku polowania zbiorowego ułatwia łowczemu sprawne i sprawiedliwe rozstawianie myśliwych.

koryto dzicze

tor przejścia dzików w głębokim śniegu.

koronny byk

jeleń byk noszący wieniec z koronami.

kantak

pazur na tylnym palcu ptaka drapieżnego.

kniazić

o zającu: wydawać głos przerażenia podobny do płaczu dziecka.

kaczki właściwe, kaczki właściwe, pływające

kaczki o wydłużonym kształcie ciała, ogonie lekko zadartym, do końca którego sięgają skrzydła. Dobrze latają. Gniazda zakładają na lądzie, blisko wody. Żerują na lądzie i w (...)

kryteria odstrzału sarn

podział rogaczy na klasy wiekowe:
klasa I - 1 i 2 poroże (2 i 3 rok życia),
klasa II - 3 i 4 poroże (4 i 5 rok życia),
klasa III - 5 poroże i starsze (6 rok życia i (...)

karma

pokarm dla zwierzyny dostarczany przez myśliwych. Dzieli się ją na: 1) objętościowo suchą: siano, słoma, liściarka, pędy;
2) objętościowo soczystą: ziemniaki, buraki, topinambur, (...)

konserwacja broni

jedna z najważniejszych czynności gwarantująca długie i sprawne działanie broni. Po wyczyszczeniu broni, lufy pokrywamy smarem neutralizującym działanie mas powybuchowych. Smar ten (...)

kopać

o broni myśliwskiej, uderzającej myśliwego w ramię podczas strzału.