Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kotka

kotka

samica rysia.

Kotka to określenie samicy rysia, które jest dużym kotem drapieżnym z rodziny kotowatych. Samice rysi mają mniejsze rozmiary niż samce i są zazwyczaj lżejsze. Ich futro jest zazwyczaj mało skazywane i ma ciemniej obrysy niż u samców. Kotki często wędrują na dłuższe odległości w poszukiwaniu pożywienia, a ich terytorium może się pokrywać z terytorium kilku samców. Samice rysia mają zdolność do mielenia jak kot domowy, co nie jest typowe dla innych duzych dzikich kotów.

W kontekście ekologii kotki pełnią kluczową rolę jako matki, które opiekują się młodymi i przyczyniają się do dalszego rozmieszczenia i zachowania populacji rysiów. Pomimo swojej niezależności i zdolności do polowania same, samice rysia są również narażone na różne zagrożenia, takie jak utrata siedlisk, kłusownictwo oraz zmiany klimatu.

Kotka jako pojedyncza jednostka może być sceptyczna wobec obcych, chronić swoje terytorium oraz poszukiwać schronienia dla siebie i swoich młodych. Jest zwierzęciem o wyjątkowych zdolnościach łowieckich, przystosowanym do życia w różnorodnych środowiskach od górskich lasów po pustynie. Stanowi istotny element w łańcuchu pokarmowym ekosystemów leśnychEuropy, Azji oraz Ameryki Północnej.

Dla ochrony gatunku kluczowe jest monitorowanie populacji rysiów oraz zapewnienie odpowiednich terenów ochrony dla tych zwierząt. Gromadzenie danych dotyczących migracji, zachowań rozrodczych oraz interakcji międzykondywnych pozwala lepiej zrozumieć wymagania siedliskowe samicy rysia i pomaga w podejmowaniu działań na rzecz ich ochrony.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kotka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kądziel

obfite, długie owłosienie na karku, szyi i garbie żubra.

koziołek aportowy

drewniany wałek cieńszy w środku, służący do nauki prawidłowego aportowania młodych psów myśliwskich.

kniejówka

1) trąbka myśliwska, przeważnie drewniana z kościanym ustnikiem, służąca do dawania sygnałów myśliwskich;
2) broń myśliwska kombinowana, o jednej lufie kulowej i jednej śrutowej (...)

konkursy psów myśliwskich

imprezy mające na celu sprawdzenie umiejętności psa myśliwskiego. Organizuje się konkursy specjalistyczne, np. norowców, ogarów, spanieli itp. oraz jesienne konkursy psa wszechstronnego, (...)

kulka

haczyk drewniany lub metalowy (niekiedy rogowy) służący do szybkiego patroszenia ptactwa (ważne w lecie podczas upałów).

kocica

samica zająca.

kufa

pysk psa myśliwskiego.

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)

korale

1) inaczej brew;
2) inaczej kolczatka.

kuna leśna, tumak, kuna leśna, tumak (Martes martes L.)

gatunek z rodziny łasicowalych. Długość ciała 38-58 cm, ciężar 1-2 kg. Ubarwienie brunatnożółte, na spodzie szyi pomarańczowokremowa plama. Zamieszkuje lasy całej Polski. Porusza się (...)