Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kłańce

kłańce

zęby wilka.

Kłańce to zęby wilka, stanowiące jeden z elementów uzębienia drapieżnika, który pełni istotną rolę zarówno w polowaniu, jak i w zachowaniach społecznych oraz komunikacji. Wilki posiadają cztery rodzaje zębów, a kłańce stanowią jeden z nich. Są one mniejsze od kłów, a ich końcówki są bardziej zaokrąglone. Głównym zadaniem kłańców jest rozrywanie mięsa i skóry ofiary, jednak spełniają one również funkcje pomocne w komunikacji i obronie.

Poza łowieniem, wilki wykorzystują kłańce do wydawania różnorodnych dźwięków, takich jak warczenie czy szczekanie. Gdy wilk warczy, otwiera usta i eksponuje kłańce, co ma groźny wydźwięk i służy ostrzeganiu innych osobników przed niebezpieczeństwem. Natomiast podczas szczekania wilk wysuwa kłańce i wykonuje ruchy w górę i w dół, co stanowi sygnał gotowości do walki lub obrony terytorium. Kłańce pełnią również istotną rolę w komunikacji między wilkami oraz wyrażaniu emocji poprzez emisję dźwięków takich jak skomlenie czy pisk. Ponadto wilki mogą używać kłańców do uderzania nimi o podłoże, co służy ostrzeganiu innych stadem przed nadchodzącym niebezpieczeństwem lub też do zabawy.

W związku z powyższymi funkcjami kłańców można uznać je za istotną część uzębienia wilka zarówno w kontekście zdobywania pożywienia, jak i interakcji społecznych oraz komunikacji wewnątrz gromady.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kłańce w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kaczor

samiec dzikiej kaczki.

kot

nazwa zająca i rysia.

kosz jastrzębi

samołówka do chwytania żywcem drapieżników skrzydlatych stosowana w sokolnictwie.

kotwina

inaczej kotlina.

kołnierz

długie kędzierzawe piórka wokół szyi, wyrastające kogutom batalionów w okresie godowym. Cechuje je ogromna zmienność barwy i rysunku.

karmicy

służebnicy książęcy, zajmujący się karmieniem psów myśliwskich.

kulka

haczyk drewniany lub metalowy (niekiedy rogowy) służący do szybkiego patroszenia ptactwa (ważne w lecie podczas upałów).

kołatka, kołatka, klekotka

przyrząd służący naganiaczowi do klekotania w czasie naganiania zwierzyny.

kocierz pieleszna

gniazdo lęgowe rysia.

klamra

skrzydło linii myśliwych (flanka) zagięte ku nagance.