Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kłańce

kłańce

zęby wilka.

Kłańce to zęby wilka, stanowiące jeden z elementów uzębienia drapieżnika, który pełni istotną rolę zarówno w polowaniu, jak i w zachowaniach społecznych oraz komunikacji. Wilki posiadają cztery rodzaje zębów, a kłańce stanowią jeden z nich. Są one mniejsze od kłów, a ich końcówki są bardziej zaokrąglone. Głównym zadaniem kłańców jest rozrywanie mięsa i skóry ofiary, jednak spełniają one również funkcje pomocne w komunikacji i obronie.

Poza łowieniem, wilki wykorzystują kłańce do wydawania różnorodnych dźwięków, takich jak warczenie czy szczekanie. Gdy wilk warczy, otwiera usta i eksponuje kłańce, co ma groźny wydźwięk i służy ostrzeganiu innych osobników przed niebezpieczeństwem. Natomiast podczas szczekania wilk wysuwa kłańce i wykonuje ruchy w górę i w dół, co stanowi sygnał gotowości do walki lub obrony terytorium. Kłańce pełnią również istotną rolę w komunikacji między wilkami oraz wyrażaniu emocji poprzez emisję dźwięków takich jak skomlenie czy pisk. Ponadto wilki mogą używać kłańców do uderzania nimi o podłoże, co służy ostrzeganiu innych stadem przed nadchodzącym niebezpieczeństwem lub też do zabawy.

W związku z powyższymi funkcjami kłańców można uznać je za istotną część uzębienia wilka zarówno w kontekście zdobywania pożywienia, jak i interakcji społecznych oraz komunikacji wewnątrz gromady.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kłańce w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kniejówka

1) trąbka myśliwska, przeważnie drewniana z kościanym ustnikiem, służąca do dawania sygnałów myśliwskich;
2) broń myśliwska kombinowana, o jednej lufie kulowej i jednej śrutowej (...)

konserwacja broni

jedna z najważniejszych czynności gwarantująca długie i sprawne działanie broni. Po wyczyszczeniu broni, lufy pokrywamy smarem neutralizującym działanie mas powybuchowych. Smar ten (...)

karma

pokarm dla zwierzyny dostarczany przez myśliwych. Dzieli się ją na: 1) objętościowo suchą: siano, słoma, liściarka, pędy;
2) objętościowo soczystą: ziemniaki, buraki, topinambur, (...)

krycie

akt kopulacji u ssaków.

kwiczenie

głos wydawany przez warchlaki.

krowa

samica żubra.

kokcydioza

niebezpieczna choroba kuropatw i bażantów, wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Zwalczanie polega na niszczeniu padłych ptaków i ostrej dezynfekcji ośrodków hodowlanych.

komora

klatka piersiowa zwierzyny grubej. Strzał na komorę jest najpewniejszy.

kurkówka

dawna broń myśliwska o zewnętrznych kurkach. Obecnie ponownie wyrabia się bogato zdobione nowoczesne kurkówki.

kłusownictwo

nielegalne wchodzenie w posiadanie zwierzyny.