Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kęsy

kęsy, kęsy, zajady

zęby ssaków drapieżnych.

Kęsy to zęby ssaków drapieżnych, które służą do łamania, rozdrabniania i trzymania pokarmu. Składają się z trzech rodzajów zębów: siekaczy, kłów i przedtrzonowców. Siekacze są wykorzystywane do łamania i rozdrabniania pożywienia, kły służą do chwytania i trzymania ofiary, natomiast przedtrzonowce służą do gryzienia i dalszego rozdrabniania pokarmu. Kształt kęsów jest istotny dla efektywnego połykania oraz trawienia pokarmu i może różnić się w zależności od gatunku ssaka drapieżnego. Niedźwiedzie mają na przykład duże, ostre kły do chwytania ofiar, podczas gdy wilki posiadają mniejsze, bardziej zaokrąglone kły przeznaczone do trzymania zdobyczy. Co więcej, również ustawienie kęsów jest istotnym czynnikiem; lisy mają proste ustawienie zębów umożliwiające skuteczne chwytanie ofiar, podczas gdy wilki posiadają bardziej skomplikowane konfiguracje ustawienia zębów sprzyjające lepszemu trzymaniu zdobyczy.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kęsy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kryza, kryza, rant

wystająca krawędź łuski naboju kulowego do broni łamanej, umożliwiająca wyciągnięcie łuski z komory nabojowej. Naboje z kryzą mają symbol R napisany po oznaczeniu kalibru i długości (...)

kuper

tylna część ciała ptaków.

krogulec, krogulec (Accipiter nisus L.)

ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, podobny do jastrzębia gołębiarza lecz mniejszy, występuje na terenie całego kraju. Czasami używany w sokolnictwie. Objęty ochroną (...)

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)

kozioł, rogacz

samiec samy.

kapturzenie

nakrywanie kapturem głowy ptaka łowczego.

krycie

akt kopulacji u ssaków.

krzyżówka, krzyżówka (Anas platyrhyn- chos L.)

największa i najpospolitsza z kaczek występujących w naszym kraju, należąca do kaczek właściwych. Kaczor w szacie godowej ma głowę czarno- zieloną z białą obrączką na szyi, (...)

krzyżak

lis mający ciemne futro z czarną pręgą wzdłuż grzbietu i w poprzek przez łopatki.

kotna

samica sarny, muflona, kozicy, rysia, zająca, królika, która nosi płód.