Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kęsy

kęsy, kęsy, zajady

zęby ssaków drapieżnych.

Kęsy to zęby ssaków drapieżnych, które służą do łamania, rozdrabniania i trzymania pokarmu. Składają się z trzech rodzajów zębów: siekaczy, kłów i przedtrzonowców. Siekacze są wykorzystywane do łamania i rozdrabniania pożywienia, kły służą do chwytania i trzymania ofiary, natomiast przedtrzonowce służą do gryzienia i dalszego rozdrabniania pokarmu. Kształt kęsów jest istotny dla efektywnego połykania oraz trawienia pokarmu i może różnić się w zależności od gatunku ssaka drapieżnego. Niedźwiedzie mają na przykład duże, ostre kły do chwytania ofiar, podczas gdy wilki posiadają mniejsze, bardziej zaokrąglone kły przeznaczone do trzymania zdobyczy. Co więcej, również ustawienie kęsów jest istotnym czynnikiem; lisy mają proste ustawienie zębów umożliwiające skuteczne chwytanie ofiar, podczas gdy wilki posiadają bardziej skomplikowane konfiguracje ustawienia zębów sprzyjające lepszemu trzymaniu zdobyczy.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kęsy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kuraki, grzebiące, kuraki, grzebiące (Galliformes)

rząd ptaków obejmujący ok. 240 gatunków, przeważnie leśnych. W Polsce ze zwierząt łownych do kuraków należą: z rodziny głuszców - głuszec, cietrzew, jarząbek oraz z rodziny (...)

kaganiec

zabezpieczenie wykonane z drutu lub rzemienia zakładane psom lub tchórkom (fretkom), uniemożliwiające im kąsanie.

kocioł

sposób polowania na zające, polegający na otaczaniu terenu przez myśliwych rozdzielanych naganiaczami. Następnie myśliwi (wraz z naganiaczami) posuwają się koncentrycznie do środka (...)

kielnia

inaczej plusk.

klamra

skrzydło linii myśliwych (flanka) zagięte ku nagance.

karta stanowiskowa

kartka z kolejnymi numerami stanowisk w następujących po sobie miotach. Losowana na początku polowania zbiorowego ułatwia łowczemu sprawne i sprawiedliwe rozstawianie myśliwych.

kotlina, kotlina, kotowina

małe zagłębienie w ziemi, stanowiące w okresie bezśnieżnym legowisko zająca.

krakwa, krakwa (Anas strepera L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych, należący do kaczek właściwych. Długość ciała 49-51 cm, rozpiętość skrzydeł 82-85 cm, ciężar ciała około 0,5 kg. Samiec w upierzeniu godowym jest (...)

klekotka

inaczej kołatka.

kwiat

ogon łosia, jelenia, daniela i jamy.