Definicja hasła: kapiszon
- kapiszon, kapiszon, piston
dawna nazwa spłonki, którą stanowiła miedziana lub mosiężna miseczka nakryta kapturkiem i zawierająca rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Od uderzenia trzpienia kurka rtęć wybuchała, a kominek przenosił ogień do prochu.
Kapiszon to dawna nazwa spłonki, która służyła do wystrzeliwania broni palnej. Była to miseczka wykonana z miedzi lub mosiądzu, która była nakryta kapturkiem i zawierała rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Gdy uderzono trzpieniem kurka, rtęć wybuchała i przenosiła ogień do prochu.
Kapiszon był bardzo popularnym narzędziem używanym przez myśliwych w XVIII i XIX wieku. Był on stosowany do strzelania z broni palnej, takiej jak muszkiety, fuzje i pistolety. Kapiszon był bardzo skutecznym narzędziem, ponieważ pozwalał na precyzyjne strzelanie z dużej odległości.
Kapiszon był również używany do strzelania z armat. W tym celu należało umieścić go w specjalnym urządzeniu zwanym lufą armatnią. Lufa ta miała dwa otwory: jeden na kapiszon, a drugi na proch strzelniczy. Po umieszczeniu kapiszonu w lufie armatniej, można było strzelać z armaty bezpiecznie i precyzyjnie.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kapiszon w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę K
- kolba
końcowa, szersza część łoża broni myśliwskiej (zob. broń myśliwska).
- kobuz, kobuz (Falko subbuteo L.)
ptak z rodziny sokołów, gnieżdżący się w lasach i zagajnikach, objęty ochroną -|- dawniej ceniony w sokolnictwie.
- kordelas
krótka biała broń myśliwska w kształcie długiego prostego noża. Służył do dobijania grubej zwierzyny. Rękojeści kordelasa najczęściej wykonane były z rogu, a okucia pochwy zdobione (...)
- kraczajka
przenośna podpórka do broni (inna nazwa: pastorał)
- kożuch
futro zająca lub muflona.
- kocić się
o samicach rysia, sarny, muflona, kozicy, zająca i królika: wydawać potomstwo na świat.
- kreślić
o głuszcach, cietrzewiach i dropiach: chodzić podczas toków po ziemi lub śniegu, kreśląc rozpostartymi skrzydłami i ogonem charakterystyczne bruzdy.
- kłusownik
człowiek uprawiający kłusownictwo.
- kwiat
ogon łosia, jelenia, daniela i jamy.