Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kapiszon

kapiszon, kapiszon, piston

dawna nazwa spłonki, którą stanowiła miedziana lub mosiężna miseczka nakryta kapturkiem i zawierająca rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Od uderzenia trzpienia kurka rtęć wybuchała, a kominek przenosił ogień do prochu.

Kapiszon – dawne narzędzie stanowiące rodzaj spłonki do wystrzeliwania broni palnej, wykorzystywane głównie w XVIII i XIX wieku. Składał się z miseczki wykonanej z miedzi lub mosiądzu, nakrytej kapturkiem i zawierającej rtęć piorunującą. Używany był poprzez nakładanie na kominek zamka broni kapiszonowej, a gdy uderzano trzpieniem kurka, rtęć wybuchała i przenosiła ogień do prochu. Kapiszon był popularnym narzędziem w myślistwie i strzelectwie, umożliwiając precyzyjne strzelanie z dużej odległości oraz stosowany do strzelania z armat, gdzie umieszczano go w lufie armatniej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kapiszon w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

krektun

młody jednoroczny głuszec, nie biorący czynnego udziału w tokowisku.

kulkowanie

patroszenie ptactwa za pomocą kulki; zapobiega psuciu się go podczas upałów.

kwiel

gwizdek służący do przywabiania ptaka łowczego

kwoktać

o samicy głuszca lub cietrzewia: wydawać głos.

klempa

samica łosia, łosza

koszyczek

plastykowy pojemnik, do którego wsypuje się śrut i wraz z nim wkłada do łuski. Koszyczek ma na celu zwiększenie skupienia.

kokanie

głos wydawany przez cieciorkę.

kuraki, grzebiące, kuraki, grzebiące (Galliformes)

rząd ptaków obejmujący ok. 240 gatunków, przeważnie leśnych. W Polsce ze zwierząt łownych do kuraków należą: z rodziny głuszców - głuszec, cietrzew, jarząbek oraz z rodziny (...)

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)

kryteria odstrzału sarn

podział rogaczy na klasy wiekowe:
klasa I - 1 i 2 poroże (2 i 3 rok życia),
klasa II - 3 i 4 poroże (4 i 5 rok życia),
klasa III - 5 poroże i starsze (6 rok życia i (...)