Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kapiszon

kapiszon, kapiszon, piston

dawna nazwa spłonki, którą stanowiła miedziana lub mosiężna miseczka nakryta kapturkiem i zawierająca rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Od uderzenia trzpienia kurka rtęć wybuchała, a kominek przenosił ogień do prochu.

Kapiszon to dawna nazwa spłonki, która służyła do wystrzeliwania broni palnej. Była to miseczka wykonana z miedzi lub mosiądzu, która była nakryta kapturkiem i zawierała rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Gdy uderzono trzpieniem kurka, rtęć wybuchała i przenosiła ogień do prochu.

Kapiszon był bardzo popularnym narzędziem używanym przez myśliwych w XVIII i XIX wieku. Był on stosowany do strzelania z broni palnej, takiej jak muszkiety, fuzje i pistolety. Kapiszon był bardzo skutecznym narzędziem, ponieważ pozwalał na precyzyjne strzelanie z dużej odległości.

Kapiszon był również używany do strzelania z armat. W tym celu należało umieścić go w specjalnym urządzeniu zwanym lufą armatnią. Lufa ta miała dwa otwory: jeden na kapiszon, a drugi na proch strzelniczy. Po umieszczeniu kapiszonu w lufie armatniej, można było strzelać z armaty bezpiecznie i precyzyjnie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kapiszon w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kłaść

o myśliwym: celnym strzałem ubić zwierza.

kudłacz

gwarowa nazwa niedźwiedzia.

kurkówka

dawna broń myśliwska o zewnętrznych kurkach. Obecnie ponownie wyrabia się bogato zdobione nowoczesne kurkówki.

kierdel

stado muflonów lub kozic.

kaczki

nazwa obejmująca szereg gatunków z rzędu blaszkodziobych. Dzielimy je na kaczki właściwe, czyli pływające, oraz grążyce.

klacz

1) szyk lotu niektórych ptaków wędrownych, np. gęsi, żurawi;
2) dźwignia otwierająca broń łamaną;
3) przyrząd służący do wyciągania łusek z broni śrutowej (jeżeli nie (...)

klapanie

pierwsza zwrotka pieśni głuszca (zob. pieśń głuszca).

kocić się

o samicach rysia, sarny, muflona, kozicy, zająca i królika: wydawać potomstwo na świat.

kula

gwarowe, pocisk do broni myśliwskiej służący do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej ołowiany, okrągły do broni odprzodowej; obecnie cylindryczny z płaszczem pełnym lub półpłaszczem (...)

kuper

tylna część ciała ptaków.