Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kapiszon

kapiszon, kapiszon, piston

dawna nazwa spłonki, którą stanowiła miedziana lub mosiężna miseczka nakryta kapturkiem i zawierająca rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Od uderzenia trzpienia kurka rtęć wybuchała, a kominek przenosił ogień do prochu.

Kapiszon – dawne narzędzie stanowiące rodzaj spłonki do wystrzeliwania broni palnej, wykorzystywane głównie w XVIII i XIX wieku. Składał się z miseczki wykonanej z miedzi lub mosiądzu, nakrytej kapturkiem i zawierającej rtęć piorunującą. Używany był poprzez nakładanie na kominek zamka broni kapiszonowej, a gdy uderzano trzpieniem kurka, rtęć wybuchała i przenosiła ogień do prochu. Kapiszon był popularnym narzędziem w myślistwie i strzelectwie, umożliwiając precyzyjne strzelanie z dużej odległości oraz stosowany do strzelania z armat, gdzie umieszczano go w lufie armatniej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kapiszon w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kocioł

sposób polowania na zające, polegający na otaczaniu terenu przez myśliwych rozdzielanych naganiaczami. Następnie myśliwi (wraz z naganiaczami) posuwają się koncentrycznie do środka (...)

krzyżak

lis mający ciemne futro z czarną pręgą wzdłuż grzbietu i w poprzek przez łopatki.

kita

ogon lisa i wiewiórki.

kotna

samica sarny, muflona, kozicy, rysia, zająca, królika, która nosi płód.

kosz jastrzębi

samołówka do chwytania żywcem drapieżników skrzydlatych stosowana w sokolnictwie.

kopnięcie

uderzenie kolby broni myśliwskiej w ramię podczas strzału

kulka

haczyk drewniany lub metalowy (niekiedy rogowy) służący do szybkiego patroszenia ptactwa (ważne w lecie podczas upałów).

klempa

samica łosia, łosza

kaczki właściwe, kaczki właściwe, pływające

kaczki o wydłużonym kształcie ciała, ogonie lekko zadartym, do końca którego sięgają skrzydła. Dobrze latają. Gniazda zakładają na lądzie, blisko wody. Żerują na lądzie i w (...)

kszyk, bekas kszyk, baranek, kszyk, bekas kszyk, baranek (Capella gallinago L.)

ptak z rodziny brodźców. Jest nieco większy od szpaka, posiada długi dziób, skrajne sterówki rudoszare, brunatno pręgowane, brzuch biały. Po zerwaniu się z ziemi wydaje głos. Podczas lotu (...)