Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kapiszon

kapiszon, kapiszon, piston

dawna nazwa spłonki, którą stanowiła miedziana lub mosiężna miseczka nakryta kapturkiem i zawierająca rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Od uderzenia trzpienia kurka rtęć wybuchała, a kominek przenosił ogień do prochu.

Kapiszon – dawne narzędzie stanowiące rodzaj spłonki do wystrzeliwania broni palnej, wykorzystywane głównie w XVIII i XIX wieku. Składał się z miseczki wykonanej z miedzi lub mosiądzu, nakrytej kapturkiem i zawierającej rtęć piorunującą. Używany był poprzez nakładanie na kominek zamka broni kapiszonowej, a gdy uderzano trzpieniem kurka, rtęć wybuchała i przenosiła ogień do prochu. Kapiszon był popularnym narzędziem w myślistwie i strzelectwie, umożliwiając precyzyjne strzelanie z dużej odległości oraz stosowany do strzelania z armat, gdzie umieszczano go w lufie armatniej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kapiszon w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

klangor

jednostajny głos żurawi.

kapiszonówka, kapiszonówka, pistonówka

odprzodowa broń palna z zamkiem kapiszonowym, złożonym z kominka, czyli rurki doprowadzającej ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy, i kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. (...)

kynologia myśliwska

nauka o psach myśliwskich. Zajmuje się biologią, rozwojem, pochodzeniem, hodowlą, układaniem i użytkowaniem psa myśliwskiego.

kszyk, bekas kszyk, baranek, kszyk, bekas kszyk, baranek (Capella gallinago L.)

ptak z rodziny brodźców. Jest nieco większy od szpaka, posiada długi dziób, skrajne sterówki rudoszare, brunatno pręgowane, brzuch biały. Po zerwaniu się z ziemi wydaje głos. Podczas lotu (...)

kotna

samica sarny, muflona, kozicy, rysia, zająca, królika, która nosi płód.

kiść

1) pęk białych włosów na końcu ogona borsuka,
2) zakończenie ogona żubra.

kudły

zmierzwiona długa sierść niedźwiedzia.

kojec

wydzielone miejsce, przeznaczone do wychowu szczeniąt psów myśliwskich.

korona

co najmniej trzy wierzchołkowe odnogi wieńca jelenia kończące tyki. W zależności od kształtu noszą rozmaite nazwy: dłoniasta, kandelabrowa, kielichowa, kotwicowa, krzaczasta, łopaciasta (...)

koronny byk

jeleń byk noszący wieniec z koronami.