Definicja hasła: kapiszon
- kapiszon, kapiszon, piston
dawna nazwa spłonki, którą stanowiła miedziana lub mosiężna miseczka nakryta kapturkiem i zawierająca rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Od uderzenia trzpienia kurka rtęć wybuchała, a kominek przenosił ogień do prochu.
Kapiszon – dawne narzędzie stanowiące rodzaj spłonki do wystrzeliwania broni palnej, wykorzystywane głównie w XVIII i XIX wieku. Składał się z miseczki wykonanej z miedzi lub mosiądzu, nakrytej kapturkiem i zawierającej rtęć piorunującą. Używany był poprzez nakładanie na kominek zamka broni kapiszonowej, a gdy uderzano trzpieniem kurka, rtęć wybuchała i przenosiła ogień do prochu. Kapiszon był popularnym narzędziem w myślistwie i strzelectwie, umożliwiając precyzyjne strzelanie z dużej odległości oraz stosowany do strzelania z armat, gdzie umieszczano go w lufie armatniej.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kapiszon w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę K
- kucharka
pierwsza kaczka przybywająca na zloty
- królewski strzał
w przypadku, gdy strzelony ptak spada myśliwemu pod nogi.
- kwiczoł, drozd kwiczoł, kwiczoł, drozd kwiczoł (Turdus pilaris L.)
ptak z rodziny drozdów; grzbiet brązowy, głowa i kuper popielate, na stronie brzusznej brązowe plamy. Długość ciała 25 cm, rozpiętość skrzydeł 47 cm. Zamieszkuje lasy sosnowe i (...)
- kłańce
zęby wilka.
- kara myśliwska
ukaranie myśliwego za wykroczenie przeciwko przepisom łowieckim, jak również przeciwko etyce, czy nawet językowi łowieckiemu.
- kosacz
stary cietrzew.
- kuna leśna, tumak, kuna leśna, tumak (Martes martes L.)
gatunek z rodziny łasicowalych. Długość ciała 38-58 cm, ciężar 1-2 kg. Ubarwienie brunatnożółte, na spodzie szyi pomarańczowokremowa plama. Zamieszkuje lasy całej Polski. Porusza się (...)
- klapak
młoda jeszcze nielotna kaczka.
- koza, koza, siuta
samica sarny.
- kłusownik
człowiek uprawiający kłusownictwo.