Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: królewski strzał

królewski strzał

w przypadku, gdy strzelony ptak spada myśliwemu pod nogi.

Królewski strzał to określenie, które odnosi się do sytuacji, w której ptak zostaje trafiony przez myśliwego i spada mu pod nogi. Jest to bardzo rzadkie wydarzenie, a jego wystąpienie jest uważane za szczególnie szczęśliwe. W starożytnych czasach było to uważane za znak od boga i oznaczało, że myśliwy miał szczęście w polowaniu.

Królewski strzał jest często uważany za symbol szczęścia i powodzenia. Wielu myśliwych uważa go za swoje szczęście i wierzy, że jeśli trafi na taki strzał, to będzie miał szczęście w polowaniu. Niektórzy myśliwi nawet noszą przy sobie talizmany lub amulety, które mają im pomóc w trafieniu na taki strzał.

Królewski strzał jest również czasami uważany za symbol honoru i pozycji społecznej. W starożytnych czasach był on uważany za oznakę tego, że myśliwy był godnym członkiem społeczeństwa i miał odpowiednie umiejętności do polowania. Dziś jest to raczej postrzegane jako czysta szczęśliwa okazja niż coś więcej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj królewski strzał w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kaliber

średnica lufy broni palnej. Dla broni gwintowanej podawany jest w milimetrach lub w calach (np. 7 mm lub 30 06). Kaliber broni śrutowej określa się liczbą kul ołowianych wielkości średnicy (...)

karmicy

służebnicy książęcy, zajmujący się karmieniem psów myśliwskich.

kwiatek

biała sierść na końcu ogona lisa

kurkówka

dawna broń myśliwska o zewnętrznych kurkach. Obecnie ponownie wyrabia się bogato zdobione nowoczesne kurkówki.

kuwiek

piszczałka do wabienia ptaków.

kudłacz

gwarowa nazwa niedźwiedzia.

krzyżak

lis mający ciemne futro z czarną pręgą wzdłuż grzbietu i w poprzek przez łopatki.

klapak

młoda jeszcze nielotna kaczka.

kordelas

krótka biała broń myśliwska w kształcie długiego prostego noża. Służył do dobijania grubej zwierzyny. Rękojeści kordelasa najczęściej wykonane były z rogu, a okucia pochwy zdobione (...)

koźlę

młoda sarna do 1 roku życia, bez względu na płeć.