Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: królewski strzał

królewski strzał

w przypadku, gdy strzelony ptak spada myśliwemu pod nogi.

Królewski strzał to termin związany z myślistwem, który odnosi się do sytuacji, gdy strzelony ptak spada bezpośrednio pod nogi myśliwego. Jest to wyjątkowo rzadkie i szczęśliwe zdarzenie w łowieckim doświadczeniu. W przeszłości uważano królewski strzał za znak bóstwa lub szczególnego wyróżnienia, co przyczyniło się do nadawania mu symbolicznego znaczenia. Obecnie wielu myśliwych traktuje królewski strzał jako symbol szczęścia i pomyślności podczas polowania, jednakże jego interpretacja jest bardziej perspektywiczną tradycją niż tradycyjnym wyznacznikiem honoru czy pozycji społecznej w obrębie współczesnego społeczeństwa łowieckiego. Natomiast dla niektórych myśliwych nadal jest on powodem do noszenia talizmanów czy amuletów, które mają zapewnić sukces w trafieniu na taką okazję.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj królewski strzał w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kosz

1) osłona wypleciona z wikliny, ustawiona przed stanowiskiem myśliwego (zob. stanowisko myśliwskie stałe);
2) (...)

krajce

brzegi dzioba jastrzębia.

kapiszonówka, kapiszonówka, pistonówka

odprzodowa broń palna z zamkiem kapiszonowym, złożonym z kominka, czyli rurki doprowadzającej ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy, i kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. (...)

kokanie

głos wydawany przez cieciorkę.

koźlak

młode sarny do 1 roku życia

kot

nazwa zająca i rysia.

karta stanowiskowa

kartka z kolejnymi numerami stanowisk w następujących po sobie miotach. Losowana na początku polowania zbiorowego ułatwia łowczemu sprawne i sprawiedliwe rozstawianie myśliwych.

kucharka

pierwsza kaczka przybywająca na zloty

klatka szczeblasta

pomieszczenie wykonane z prętów drewnianych i umieszczone na polu, służące do trzymania ptaków myśliwskich.

kszyk, bekas kszyk, baranek, kszyk, bekas kszyk, baranek (Capella gallinago L.)

ptak z rodziny brodźców. Jest nieco większy od szpaka, posiada długi dziób, skrajne sterówki rudoszare, brunatno pręgowane, brzuch biały. Po zerwaniu się z ziemi wydaje głos. Podczas lotu (...)