Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: koziołek

koziołek

młody kozioł.

Koziołek to termin odnoszący się do młodego osobnika gatunku kozła. Koziołki są często spotykane w całej Europie, Azji i Afryce, występując w różnych środowiskach naturalnych, takich jak góry, lasy czy prerie. Charakteryzują się one aktywnością i energią, które sprawiają, że są zwierzętami towarzyskimi i lubią przebywać w grupach. Hierarchia społeczna jest silnie rozwinięta w stadach koziołków, co wpływa na zachowania społeczne tych zwierząt.

Koziołki żywią się głównie trawą, liśćmi oraz owocami; jednakże mogą również zjadać nasiona i małe zwierzęta. Są również zdolne szybko uczyć się nowych zachowań oraz sytuacji, co świadczy o ich inteligencji. Ze względu na swoje cechy charakterystyczne oraz dostępność w różnych regionach świata stanowią obiekt polowań dla myśliwych.

Warto zaznaczyć, że oprócz swojego roli w przyrodzie jako dzikie zwierzęta, koziołki są także hodowane jako zwierzęta domowe oraz wykorzystywane do celów edukacyjnych ze względu na swoją inteligencję i przyjazne usposobienie. Ochrona koziołków na gruncie prawa łowieckiego jest też zróżnicowana między różnymi krajami - część z nich wymaga specjalnego zezwolenia do polowania na te zwierzęta.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj koziołek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kita

ogon lisa i wiewiórki.

kryteria odstrzału jeleni

podział byków na klasy wiekowe:
klasa I - 1-4 poroże (do 5 roku życia),
klasa II - 5-9 poroże (6-10 roku życia),
klasa III - 10 poroże i starsze (od 11 roku życia),
(...)

królik, królik (Oryctolagus cunicu- lus L.)

gatunek z rodziny zającowatych. Długość ciała 35-50 cm, ogona 4,5-7,5 cm, ciężar 1,5-2 kg. Sierść na wierzchu ciała szara, spód biały, kończyny żółtorude. Zamieszkuje suche lasy (...)

krykucha

kaczka krzyżówka wyhodowana w niewoli, służąca do wabienia kaczorów podczas wiosennych godów. Wypuszczona na wodę w pobliżu stanowiska myśliwego przywabia kaczory.

kwiat

ogon łosia, jelenia, daniela i jamy.

kabłąk

osłona spustu (spustów) w broni myśliwskiej.

kłusownictwo

nielegalne wchodzenie w posiadanie zwierzyny.

karta stanowiskowa

kartka z kolejnymi numerami stanowisk w następujących po sobie miotach. Losowana na początku polowania zbiorowego ułatwia łowczemu sprawne i sprawiedliwe rozstawianie myśliwych.

kłaść

o myśliwym: celnym strzałem ubić zwierza.

krektun

młody jednoroczny głuszec, nie biorący czynnego udziału w tokowisku.