Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: koziołek

koziołek

młody kozioł.

Koziołek to termin odnoszący się do młodego osobnika gatunku kozła. Koziołki są często spotykane w całej Europie, Azji i Afryce, występując w różnych środowiskach naturalnych, takich jak góry, lasy czy prerie. Charakteryzują się one aktywnością i energią, które sprawiają, że są zwierzętami towarzyskimi i lubią przebywać w grupach. Hierarchia społeczna jest silnie rozwinięta w stadach koziołków, co wpływa na zachowania społeczne tych zwierząt.

Koziołki żywią się głównie trawą, liśćmi oraz owocami; jednakże mogą również zjadać nasiona i małe zwierzęta. Są również zdolne szybko uczyć się nowych zachowań oraz sytuacji, co świadczy o ich inteligencji. Ze względu na swoje cechy charakterystyczne oraz dostępność w różnych regionach świata stanowią obiekt polowań dla myśliwych.

Warto zaznaczyć, że oprócz swojego roli w przyrodzie jako dzikie zwierzęta, koziołki są także hodowane jako zwierzęta domowe oraz wykorzystywane do celów edukacyjnych ze względu na swoją inteligencję i przyjazne usposobienie. Ochrona koziołków na gruncie prawa łowieckiego jest też zróżnicowana między różnymi krajami - część z nich wymaga specjalnego zezwolenia do polowania na te zwierzęta.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj koziołek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

krykucha

kaczka krzyżówka wyhodowana w niewoli, służąca do wabienia kaczorów podczas wiosennych godów. Wypuszczona na wodę w pobliżu stanowiska myśliwego przywabia kaczory.

krektun

młody jednoroczny głuszec, nie biorący czynnego udziału w tokowisku.

kuropatwa, kuropatwa (Perdix perdix L.)

ptak z rzędu kuraków. Upierzenie samca szarobrązowe rdzawo poprzecznie pręgowane, spód ciała popielaty z ciemniejszymi kreskami oraz dużą brązową plamą w kształcie podkowy w dolnej (...)

klaskanie

inaczej korkowanie.

kocić się

o samicach rysia, sarny, muflona, kozicy, zająca i królika: wydawać potomstwo na świat.

kapa

inaczej kaptur.

kura

samica niektórych ptaków (w tym wszystkich kuraków).

kudłacz

gwarowa nazwa niedźwiedzia.

krechtanie

głos wydawany przez głuszce podczas zapadów.

koronny byk

jeleń byk noszący wieniec z koronami.