Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kotwina

kotwina

inaczej kotlina.

Kotwina, inaczej kotlina to małe zagłębienie w ziemi, które stanowi legowisko dla zająca w okresie bezśnieżnym. Zazwyczaj jest ona tworzona przez zająca, który wykopuje dziurę w ziemi i układa w niej trawę i liście. Kotwina jest bardzo ważna dla zająca, ponieważ chroni go przed drapieżnikami i pozwala mu się schować. Kotwiny są również ważne dla łowców, ponieważ mogą one być używane jako punkty obserwacyjne lub miejsca do polowania.

Kotwiny są często tworzone w miejscach, gdzie istnieje dużo trawy i liści, co pozwala zajęcy na ukrycie się przed drapieżnikami. Zazwyczaj są one tworzone na skraju lasu lub na łące. Kotwiny mogą być również tworzone w miejscach, gdzie istnieje dużo krzewów i drzew, co pozwala zajęcy na ukrycie się przed drapieżnikami.

Zwilżone dna lasu oraz ściółki okopcone przez zajęczą gospodarkę postoju to miejsca szczególnie atrakcyjne dla łowców zbliężeniowych. W godzinach wieczornych lub późnych godzinach porannych oraz podczas opadów atmosferycznych zajęce zbierają się właśnie tam na tzw. kotwinach.

Podczas polowania warto poznać charakterystykę danego obszaru łowieckiego pod kątem występowania kotwin, gdyż ich obecność może wpływać zarówno na planowanie strategii polowania zbliżeńcowego jak i wyboru odpowiednich miejsc do ustawiania celków czy punktów obserwacyjnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kotwina w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

koza, koza, siuta

samica sarny.

kordelas

krótka biała broń myśliwska w kształcie długiego prostego noża. Służył do dobijania grubej zwierzyny. Rękojeści kordelasa najczęściej wykonane były z rogu, a okucia pochwy zdobione (...)

kocierz pieleszna

gniazdo lęgowe rysia.

kominek

w strzelbach kapiszonowych rurka wkręcona do komory nabojowej, na którą nakładało się kapiszon. Doprowadzała ona ogień do prochu (zob. (...)

kulkowanie

patroszenie ptactwa za pomocą kulki; zapobiega psuciu się go podczas upałów.

kszyk, bekas kszyk, baranek, kszyk, bekas kszyk, baranek (Capella gallinago L.)

ptak z rodziny brodźców. Jest nieco większy od szpaka, posiada długi dziób, skrajne sterówki rudoszare, brunatno pręgowane, brzuch biały. Po zerwaniu się z ziemi wydaje głos. Podczas lotu (...)

korkociągi

parostki rogacza skręcone na ogół na skutek motylicy wątrobowej.

komora gniazdowa

rozszerzona część nory, przeznaczona do wychowu młodych.

kwiczoł, drozd kwiczoł, kwiczoł, drozd kwiczoł (Turdus pilaris L.)

ptak z rodziny drozdów; grzbiet brązowy, głowa i kuper popielate, na stronie brzusznej brązowe plamy. Długość ciała 25 cm, rozpiętość skrzydeł 47 cm. Zamieszkuje lasy sosnowe i (...)

kapiszonówka, kapiszonówka, pistonówka

odprzodowa broń palna z zamkiem kapiszonowym, złożonym z kominka, czyli rurki doprowadzającej ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy, i kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. (...)