Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kotwina

kotwina

inaczej kotlina.

Kotwina, inaczej kotlina to małe zagłębienie w ziemi, które stanowi legowisko dla zająca w okresie bezśnieżnym. Zazwyczaj jest ona tworzona przez zająca, który wykopuje dziurę w ziemi i układa w niej trawę i liście. Kotwina jest bardzo ważna dla zająca, ponieważ chroni go przed drapieżnikami i pozwala mu się schować. Kotwiny są również ważne dla łowców, ponieważ mogą one być używane jako punkty obserwacyjne lub miejsca do polowania.

Kotwiny są często tworzone w miejscach, gdzie istnieje dużo trawy i liści, co pozwala zajęcy na ukrycie się przed drapieżnikami. Zazwyczaj są one tworzone na skraju lasu lub na łące. Kotwiny mogą być również tworzone w miejscach, gdzie istnieje dużo krzewów i drzew, co pozwala zajęcy na ukrycie się przed drapieżnikami.

Zwilżone dna lasu oraz ściółki okopcone przez zajęczą gospodarkę postoju to miejsca szczególnie atrakcyjne dla łowców zbliężeniowych. W godzinach wieczornych lub późnych godzinach porannych oraz podczas opadów atmosferycznych zajęce zbierają się właśnie tam na tzw. kotwinach.

Podczas polowania warto poznać charakterystykę danego obszaru łowieckiego pod kątem występowania kotwin, gdyż ich obecność może wpływać zarówno na planowanie strategii polowania zbliżeńcowego jak i wyboru odpowiednich miejsc do ustawiania celków czy punktów obserwacyjnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kotwina w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kłapać

o dziku: głośno ocierać szable o fajki.

kapiszon, kapiszon, piston

dawna nazwa spłonki, którą stanowiła miedziana lub mosiężna miseczka nakryta kapturkiem i zawierająca rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Od (...)

kąpielisko, kąpielisko, brochowisko

miejsce uczęszczane przez dziki, jelenie lub losie w ciągu całego roku w celu zażywania kąpieli. Kąpieliska w łowisku są bardzo ważne, gdyż ich brak może powodować migracje zwierzyny. W (...)

kapiszonówka, kapiszonówka, pistonówka

odprzodowa broń palna z zamkiem kapiszonowym, złożonym z kominka, czyli rurki doprowadzającej ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy, i kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. (...)

kurek

w broni myśliwskiej część zamka, która uderza w iglicę (zob. zamek).

klacz

1) szyk lotu niektórych ptaków wędrownych, np. gęsi, żurawi;
2) dźwignia otwierająca broń łamaną;
3) przyrząd służący do wyciągania łusek z broni śrutowej (jeżeli nie (...)

kolczykowanie

znakowanie zwierzyny specjalnymi znaczkami do celów naukowych.

kulka

haczyk drewniany lub metalowy (niekiedy rogowy) służący do szybkiego patroszenia ptactwa (ważne w lecie podczas upałów).

kłańce

zęby wilka.

klatka szczeblasta

pomieszczenie wykonane z prętów drewnianych i umieszczone na polu, służące do trzymania ptaków myśliwskich.