Definicja hasła: kotwina
- kotwina
inaczej kotlina.
Kotwina, inaczej kotlina to małe zagłębienie w ziemi, które stanowi legowisko dla zająca w okresie bezśnieżnym. Zazwyczaj jest ona tworzona przez zająca, który wykopuje dziurę w ziemi i układa w niej trawę i liście. Kotwina jest bardzo ważna dla zająca, ponieważ chroni go przed drapieżnikami i pozwala mu się schować. Kotwiny są również ważne dla łowców, ponieważ mogą one być używane jako punkty obserwacyjne lub miejsca do polowania.
Kotwiny są często tworzone w miejscach, gdzie istnieje dużo trawy i liści, co pozwala zajęcy na ukrycie się przed drapieżnikami. Zazwyczaj są one tworzone na skraju lasu lub na łące. Kotwiny mogą być również tworzone w miejscach, gdzie istnieje dużo krzewów i drzew, co pozwala zajęcy na ukrycie się przed drapieżnikami.
Zwilżone dna lasu oraz ściółki okopcone przez zajęczą gospodarkę postoju to miejsca szczególnie atrakcyjne dla łowców zbliężeniowych. W godzinach wieczornych lub późnych godzinach porannych oraz podczas opadów atmosferycznych zajęce zbierają się właśnie tam na tzw. kotwinach.
Podczas polowania warto poznać charakterystykę danego obszaru łowieckiego pod kątem występowania kotwin, gdyż ich obecność może wpływać zarówno na planowanie strategii polowania zbliżeńcowego jak i wyboru odpowiednich miejsc do ustawiania celków czy punktów obserwacyjnych.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kotwina w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę K
- królewski strzał
w przypadku, gdy strzelony ptak spada myśliwemu pod nogi.
- kapturzenie
nakrywanie kapturem głowy ptaka łowczego.
- kądziel
obfite, długie owłosienie na karku, szyi i garbie żubra.
- kryza, kryza, rant
wystająca krawędź łuski naboju kulowego do broni łamanej, umożliwiająca wyciągnięcie łuski z komory nabojowej. Naboje z kryzą mają symbol R napisany po oznaczeniu kalibru i długości (...)
- kryteria odstrzału sarn
podział rogaczy na klasy wiekowe:
klasa I - 1 i 2 poroże (2 i 3 rok życia),
klasa II - 3 i 4 poroże (4 i 5 rok życia),
klasa III - 5 poroże i starsze (6 rok życia i (...)
- kultura łowiecka
całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)
- kąpać się
o dzikach, jeleniach, łosiach: tarzać się w kałużach lub błocie.
- koło łowieckie
podstawowa komórka organizacyjna PZŁ. Zrzesza myśliwych członków PZŁ i dzierżawi obwód łowiecki, na którym prowadzi gospodarkę łowiecką. Koło łowieckie liczy przeważnie od 15 do 30 (...)
- kraczajka
przenośna podpórka do broni (inna nazwa: pastorał)