Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: klapak

klapak

młoda jeszcze nielotna kaczka.

Klapak to termin używany w kontekście łowiectwa do określenia młodej, jeszcze nielotnej kaczki. Młode kaczki, zwane również kaczątkami, są często celem polowań podczas sezonu jesiennego. Klapaki charakteryzują się jeszcze mało rozwiniętymi umiejętnościami lotu i są zazwyczaj bardziej podatne na wyłowienie niż dorosłe osobniki.

Określenie "klapak" odnosi się zazwyczaj do młodych osobników kaczek dzikich, które nie osiągnęły jeszcze pełnej dojrzałości płciowej oraz nie rozwinęły zdolności lotu w pełni. Polowanie na klapaki jest ważnym elementem tradycji łowieckiej i stanowi istotny czynnik regulacji populacji dzikich ptaków w hodowli.

Klapaki stanowią atrakcyjny cel dla myśliwych ze względu na ich delikatne mięso oraz fakt, że polowanie na młode, nielotne osobniki pomaga w ochronie populacji dorosłych osobników. Jednakże polowanie musi być prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami i ograniczeniami dotyczącymi okresów polowań oraz ilości kaczek, które można pozyskać.

W klasyfikacji łowieckiej klapaki należą do grupy ptactwa wodnego, a ich pozyskiwanie regulowane jest przez odpowiednie przepisy prawne. Jest to istotne dla ochrony dzikiej fauny i zachowania naturalnej równowagi ekosystemu wodno-błotnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj klapak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kwiatek

biała sierść na końcu ogona lisa

kudły

zmierzwiona długa sierść niedźwiedzia.

kwiat

ogon łosia, jelenia, daniela i jamy.

kuna leśna, tumak, kuna leśna, tumak (Martes martes L.)

gatunek z rodziny łasicowalych. Długość ciała 38-58 cm, ciężar 1-2 kg. Ubarwienie brunatnożółte, na spodzie szyi pomarańczowokremowa plama. Zamieszkuje lasy całej Polski. Porusza się (...)

kucharka

pierwsza kaczka przybywająca na zloty

koźlę

młoda sarna do 1 roku życia, bez względu na płeć.

krektun

młody jednoroczny głuszec, nie biorący czynnego udziału w tokowisku.

kara myśliwska

ukaranie myśliwego za wykroczenie przeciwko przepisom łowieckim, jak również przeciwko etyce, czy nawet językowi łowieckiemu.

kwoktać

o samicy głuszca lub cietrzewia: wydawać głos.

kwiel

gwizdek służący do przywabiania ptaka łowczego