Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: klapak

klapak

młoda jeszcze nielotna kaczka.

Klapak to termin używany w kontekście łowiectwa do określenia młodej, jeszcze nielotnej kaczki. Młode kaczki, zwane również kaczątkami, są często celem polowań podczas sezonu jesiennego. Klapaki charakteryzują się jeszcze mało rozwiniętymi umiejętnościami lotu i są zazwyczaj bardziej podatne na wyłowienie niż dorosłe osobniki.

Określenie "klapak" odnosi się zazwyczaj do młodych osobników kaczek dzikich, które nie osiągnęły jeszcze pełnej dojrzałości płciowej oraz nie rozwinęły zdolności lotu w pełni. Polowanie na klapaki jest ważnym elementem tradycji łowieckiej i stanowi istotny czynnik regulacji populacji dzikich ptaków w hodowli.

Klapaki stanowią atrakcyjny cel dla myśliwych ze względu na ich delikatne mięso oraz fakt, że polowanie na młode, nielotne osobniki pomaga w ochronie populacji dorosłych osobników. Jednakże polowanie musi być prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami i ograniczeniami dotyczącymi okresów polowań oraz ilości kaczek, które można pozyskać.

W klasyfikacji łowieckiej klapaki należą do grupy ptactwa wodnego, a ich pozyskiwanie regulowane jest przez odpowiednie przepisy prawne. Jest to istotne dla ochrony dzikiej fauny i zachowania naturalnej równowagi ekosystemu wodno-błotnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj klapak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kopno

legowisko zająca w śniegu.

knieja

duży obszar lasu bogaty w zwierzynę.

kaczor

samiec dzikiej kaczki.

krakwa, krakwa (Anas strepera L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych, należący do kaczek właściwych. Długość ciała 49-51 cm, rozpiętość skrzydeł 82-85 cm, ciężar ciała około 0,5 kg. Samiec w upierzeniu godowym jest (...)

kapiszon, kapiszon, piston

dawna nazwa spłonki, którą stanowiła miedziana lub mosiężna miseczka nakryta kapturkiem i zawierająca rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Od (...)

klępa, klępa, łosza

samica łosia.

kwilić

o ptakach drapieżnych: wydawać głos.

koźlę

młoda sarna do 1 roku życia, bez względu na płeć.

kokcydioza

niebezpieczna choroba kuropatw i bażantów, wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Zwalczanie polega na niszczeniu padłych ptaków i ostrej dezynfekcji ośrodków hodowlanych.

kniejówka

1) trąbka myśliwska, przeważnie drewniana z kościanym ustnikiem, służąca do dawania sygnałów myśliwskich;
2) broń myśliwska kombinowana, o jednej lufie kulowej i jednej śrutowej (...)