Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: klapak

klapak

młoda jeszcze nielotna kaczka.

Klapak to termin używany w kontekście łowiectwa do określenia młodej, jeszcze nielotnej kaczki. Młode kaczki, zwane również kaczątkami, są często celem polowań podczas sezonu jesiennego. Klapaki charakteryzują się jeszcze mało rozwiniętymi umiejętnościami lotu i są zazwyczaj bardziej podatne na wyłowienie niż dorosłe osobniki.

Określenie "klapak" odnosi się zazwyczaj do młodych osobników kaczek dzikich, które nie osiągnęły jeszcze pełnej dojrzałości płciowej oraz nie rozwinęły zdolności lotu w pełni. Polowanie na klapaki jest ważnym elementem tradycji łowieckiej i stanowi istotny czynnik regulacji populacji dzikich ptaków w hodowli.

Klapaki stanowią atrakcyjny cel dla myśliwych ze względu na ich delikatne mięso oraz fakt, że polowanie na młode, nielotne osobniki pomaga w ochronie populacji dorosłych osobników. Jednakże polowanie musi być prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami i ograniczeniami dotyczącymi okresów polowań oraz ilości kaczek, które można pozyskać.

W klasyfikacji łowieckiej klapaki należą do grupy ptactwa wodnego, a ich pozyskiwanie regulowane jest przez odpowiednie przepisy prawne. Jest to istotne dla ochrony dzikiej fauny i zachowania naturalnej równowagi ekosystemu wodno-błotnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj klapak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kocioł

sposób polowania na zające, polegający na otaczaniu terenu przez myśliwych rozdzielanych naganiaczami. Następnie myśliwi (wraz z naganiaczami) posuwają się koncentrycznie do środka (...)

kita

ogon lisa i wiewiórki.

korona

co najmniej trzy wierzchołkowe odnogi wieńca jelenia kończące tyki. W zależności od kształtu noszą rozmaite nazwy: dłoniasta, kandelabrowa, kielichowa, kotwicowa, krzaczasta, łopaciasta (...)

kocica

samica zająca.

klempa

samica łosia, łosza

kapa

inaczej kaptur.

komora nabojowa

część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W (...)

konkursy psów myśliwskich

imprezy mające na celu sprawdzenie umiejętności psa myśliwskiego. Organizuje się konkursy specjalistyczne, np. norowców, ogarów, spanieli itp. oraz jesienne konkursy psa wszechstronnego, (...)

kłaść

o myśliwym: celnym strzałem ubić zwierza.

kula

gwarowe, pocisk do broni myśliwskiej służący do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej ołowiany, okrągły do broni odprzodowej; obecnie cylindryczny z płaszczem pełnym lub półpłaszczem (...)