Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kultura łowiecka

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, zwyczaje itp.

Kultura łowiecka to zbiór wszystkich dziedzin, które są związane z myślistwem i łowiectwem. Jest to bardzo szeroki temat, obejmujący wiele różnych aspektów. W jej skład wchodzi literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje i zwyczaje.

Literatura myśliwska jest jednym z najważniejszych elementów kultury łowieckiej. Zawiera ona opisy przygód myśliwych oraz ich doświadczeń na polowaniach. Są to często opowieści o odwadze i poświęceniu, które są ważne dla łowiectwa. Malarstwo i rzeźba są równie ważne dla kultury łowieckiej. Obrazy i rzeźby przedstawiające sceny polowań są często uważane za dzieła sztuki. Muzyka jest równie ważna dla kultury łowieckiej. Istnieje wiele utworów muzycznych inspirowanych polowaniami lub innymi aspektami łowiectwa. Język łowiecki jest równie ważnym elementem kultury łowieckiej. Jest to specjalny język stosowany przez myśliwych do porozumiewania się podczas polowań lub innych okazji.

Tradycje i zwyczaje są równie ważne dla kultury łowieckiej. Są one przekazywane z pokolenia na pokolenia i obejmują wszystko od ubioru po ceremoniały polowań. Służą one do utrzymania tradycji i wartości, które są ważne dla myśliwych na całym świecie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kultura łowiecka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kozioł, kozioł, rogacz

samiec samy.

korkociągi

parostki rogacza skręcone na ogół na skutek motylicy wątrobowej.

kandelabrowa korona

zob. korona.

kąpać się

o dzikach, jeleniach, łosiach: tarzać się w kałużach lub błocie.

kryteria odstrzału sarn

podział rogaczy na klasy wiekowe:
klasa I - 1 i 2 poroże (2 i 3 rok życia),
klasa II - 3 i 4 poroże (4 i 5 rok życia),
klasa III - 5 poroże i starsze (6 rok życia i (...)

kaczka hełmiasta, kaczka hełmiasta (Netta rufina Pall)

nieliczny w Polsce gatunek kaczki należącej do grążyc. Sporadycznie występuje na Mazurach, częściej spotykana na przelotach.

krzyżówka, krzyżówka (Anas platyrhyn- chos L.)

największa i najpospolitsza z kaczek występujących w naszym kraju, należąca do kaczek właściwych. Kaczor w szacie godowej ma głowę czarno- zieloną z białą obrączką na szyi, (...)

klapak

młoda jeszcze nielotna kaczka.

kot

nazwa zająca i rysia.

kula

gwarowe, pocisk do broni myśliwskiej służący do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej ołowiany, okrągły do broni odprzodowej; obecnie cylindryczny z płaszczem pełnym lub półpłaszczem (...)