Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kultura łowiecka

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, zwyczaje itp.

Kultura łowiecka to zbiór wszystkich dziedzin, które są związane z myślistwem i łowiectwem. Obejmuje szeroki wachlarz materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W zakres kultury łowieckiej wchodzi literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje oraz zwyczaje. Literatura myśliwska odgrywa istotną rolę w kulturze łowieckiej poprzez opisy przygód myśliwych oraz ich doświadczeń na polowaniach, często zawierające motywy odwagi i poświęcenia. Malarstwo i rzeźba zaś prezentujące sceny polowań są uznawane za dzieła sztuki. Muzyka inspirowana polowaniami stanowi ważny element kultury łowieckiej, podobnie jak specjalistyczny język łowiecki używany przez myśliwych do porozumiewania się podczas polowań czy innych okazji.

Tradycje i zwyczaje również odgrywają kluczową rolę w kulturze łowieckiej, stanowiąc spuściznę przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Obejmują one aspekty takie jak ubiór myśliwego czy ceremonie związane z polowaniami. Służą one do zachowania wartości i tradycji istotnych dla społeczności myśliwskich na całym świecie. Kultura łowiecka jest niezwykle bogata i różnorodna, mająca swoje korzenie w długiej historii myślistwa oraz oddziaływująca na różne dziedziny sztuki i życia społecznego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kultura łowiecka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kula

gwarowe, pocisk do broni myśliwskiej służący do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej ołowiany, okrągły do broni odprzodowej; obecnie cylindryczny z płaszczem pełnym lub półpłaszczem (...)

królik, królik (Oryctolagus cunicu- lus L.)

gatunek z rodziny zającowatych. Długość ciała 35-50 cm, ogona 4,5-7,5 cm, ciężar 1,5-2 kg. Sierść na wierzchu ciała szara, spód biały, kończyny żółtorude. Zamieszkuje suche lasy (...)

kotna

samica sarny, muflona, kozicy, rysia, zająca, królika, która nosi płód.

kantak

pazur na tylnym palcu ptaka drapieżnego.

kozica, kozica (Rupicapra rupicapra L.)

ssak z rodziny krętorogich, żyjący w strefie alpejskiej. W Polsce występują nielicznie wyłącznie w Tatrach i znajdują się pod całkowitą ochroną.

kapelusznik

staropolskie określenie bardzo starego odyńca.

kosz

1) osłona wypleciona z wikliny, ustawiona przed stanowiskiem myśliwego (zob. stanowisko myśliwskie stałe);
2) (...)

król polowania

tytuł przyznawany myśliwemu, który na danym polowaniu strzelił najwięcej zwierzyny.

karmisko

miejsce zadawania karmy dla zwierzyny.

kureń, kureń, budan

poleska nazwa szałasu myśliwskiego z desek, częściowo przysypanego ziemią.