Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kultura łowiecka

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, zwyczaje itp.

Kultura łowiecka to zbiór wszystkich dziedzin, które są związane z myślistwem i łowiectwem. Obejmuje szeroki wachlarz materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W zakres kultury łowieckiej wchodzi literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje oraz zwyczaje. Literatura myśliwska odgrywa istotną rolę w kulturze łowieckiej poprzez opisy przygód myśliwych oraz ich doświadczeń na polowaniach, często zawierające motywy odwagi i poświęcenia. Malarstwo i rzeźba zaś prezentujące sceny polowań są uznawane za dzieła sztuki. Muzyka inspirowana polowaniami stanowi ważny element kultury łowieckiej, podobnie jak specjalistyczny język łowiecki używany przez myśliwych do porozumiewania się podczas polowań czy innych okazji.

Tradycje i zwyczaje również odgrywają kluczową rolę w kulturze łowieckiej, stanowiąc spuściznę przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Obejmują one aspekty takie jak ubiór myśliwego czy ceremonie związane z polowaniami. Służą one do zachowania wartości i tradycji istotnych dla społeczności myśliwskich na całym świecie. Kultura łowiecka jest niezwykle bogata i różnorodna, mająca swoje korzenie w długiej historii myślistwa oraz oddziaływująca na różne dziedziny sztuki i życia społecznego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kultura łowiecka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kwiatek

biała sierść na końcu ogona lisa

kniejówka

1) trąbka myśliwska, przeważnie drewniana z kościanym ustnikiem, służąca do dawania sygnałów myśliwskich;
2) broń myśliwska kombinowana, o jednej lufie kulowej i jednej śrutowej (...)

król polowania

tytuł przyznawany myśliwemu, który na danym polowaniu strzelił najwięcej zwierzyny.

kaczka hełmiasta, kaczka hełmiasta (Netta rufina Pall)

nieliczny w Polsce gatunek kaczki należącej do grążyc. Sporadycznie występuje na Mazurach, częściej spotykana na przelotach.

kłańce

zęby wilka.

krowa

samica żubra.

karma

pokarm dla zwierzyny dostarczany przez myśliwych. Dzieli się ją na: 1) objętościowo suchą: siano, słoma, liściarka, pędy;
2) objętościowo soczystą: ziemniaki, buraki, topinambur, (...)

kryteria odstrzału sarn

podział rogaczy na klasy wiekowe:
klasa I - 1 i 2 poroże (2 i 3 rok życia),
klasa II - 3 i 4 poroże (4 i 5 rok życia),
klasa III - 5 poroże i starsze (6 rok życia i (...)

komora gniazdowa

rozszerzona część nory, przeznaczona do wychowu młodych.

klangor

jednostajny głos żurawi.