Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kultura łowiecka

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, zwyczaje itp.

Kultura łowiecka to zbiór wszystkich dziedzin, które są związane z myślistwem i łowiectwem. Obejmuje szeroki wachlarz materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W zakres kultury łowieckiej wchodzi literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje oraz zwyczaje. Literatura myśliwska odgrywa istotną rolę w kulturze łowieckiej poprzez opisy przygód myśliwych oraz ich doświadczeń na polowaniach, często zawierające motywy odwagi i poświęcenia. Malarstwo i rzeźba zaś prezentujące sceny polowań są uznawane za dzieła sztuki. Muzyka inspirowana polowaniami stanowi ważny element kultury łowieckiej, podobnie jak specjalistyczny język łowiecki używany przez myśliwych do porozumiewania się podczas polowań czy innych okazji.

Tradycje i zwyczaje również odgrywają kluczową rolę w kulturze łowieckiej, stanowiąc spuściznę przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Obejmują one aspekty takie jak ubiór myśliwego czy ceremonie związane z polowaniami. Służą one do zachowania wartości i tradycji istotnych dla społeczności myśliwskich na całym świecie. Kultura łowiecka jest niezwykle bogata i różnorodna, mająca swoje korzenie w długiej historii myślistwa oraz oddziaływująca na różne dziedziny sztuki i życia społecznego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kultura łowiecka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kocić się

o samicach rysia, sarny, muflona, kozicy, zająca i królika: wydawać potomstwo na świat.

kita

ogon lisa i wiewiórki.

krowa

samica żubra.

kosacz

stary cietrzew.

koźlę

młoda sarna do 1 roku życia, bez względu na płeć.

kokanie

głos wydawany przez cieciorkę.

koło łowieckie

podstawowa komórka organizacyjna PZŁ. Zrzesza myśliwych członków PZŁ i dzierżawi obwód łowiecki, na którym prowadzi gospodarkę łowiecką. Koło łowieckie liczy przeważnie od 15 do 30 (...)

kołatka, kołatka, klekotka

przyrząd służący naganiaczowi do klekotania w czasie naganiania zwierzyny.

kipieć

o zającu: sadzić na oślep.

korkociągi

parostki rogacza skręcone na ogół na skutek motylicy wątrobowej.