Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kultura łowiecka

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, zwyczaje itp.

Kultura łowiecka to zbiór wszystkich dziedzin, które są związane z myślistwem i łowiectwem. Obejmuje szeroki wachlarz materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W zakres kultury łowieckiej wchodzi literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje oraz zwyczaje. Literatura myśliwska odgrywa istotną rolę w kulturze łowieckiej poprzez opisy przygód myśliwych oraz ich doświadczeń na polowaniach, często zawierające motywy odwagi i poświęcenia. Malarstwo i rzeźba zaś prezentujące sceny polowań są uznawane za dzieła sztuki. Muzyka inspirowana polowaniami stanowi ważny element kultury łowieckiej, podobnie jak specjalistyczny język łowiecki używany przez myśliwych do porozumiewania się podczas polowań czy innych okazji.

Tradycje i zwyczaje również odgrywają kluczową rolę w kulturze łowieckiej, stanowiąc spuściznę przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Obejmują one aspekty takie jak ubiór myśliwego czy ceremonie związane z polowaniami. Służą one do zachowania wartości i tradycji istotnych dla społeczności myśliwskich na całym świecie. Kultura łowiecka jest niezwykle bogata i różnorodna, mająca swoje korzenie w długiej historii myślistwa oraz oddziaływująca na różne dziedziny sztuki i życia społecznego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kultura łowiecka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kokanie

głos wydawany przez cieciorkę.

karta stanowiskowa

kartka z kolejnymi numerami stanowisk w następujących po sobie miotach. Losowana na początku polowania zbiorowego ułatwia łowczemu sprawne i sprawiedliwe rozstawianie myśliwych.

krogulec, krogulec (Accipiter nisus L.)

ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, podobny do jastrzębia gołębiarza lecz mniejszy, występuje na terenie całego kraju. Czasami używany w sokolnictwie. Objęty ochroną (...)

kuna leśna, tumak, kuna leśna, tumak (Martes martes L.)

gatunek z rodziny łasicowalych. Długość ciała 38-58 cm, ciężar 1-2 kg. Ubarwienie brunatnożółte, na spodzie szyi pomarańczowokremowa plama. Zamieszkuje lasy całej Polski. Porusza się (...)

kozica, kozica (Rupicapra rupicapra L.)

ssak z rodziny krętorogich, żyjący w strefie alpejskiej. W Polsce występują nielicznie wyłącznie w Tatrach i znajdują się pod całkowitą ochroną.

kocioł

sposób polowania na zające, polegający na otaczaniu terenu przez myśliwych rozdzielanych naganiaczami. Następnie myśliwi (wraz z naganiaczami) posuwają się koncentrycznie do środka (...)

kaliber

średnica lufy broni palnej. Dla broni gwintowanej podawany jest w milimetrach lub w calach (np. 7 mm lub 30 06). Kaliber broni śrutowej określa się liczbą kul ołowianych wielkości średnicy (...)

kierdel

stado muflonów lub kozic.

kryteria odstrzału jeleni

podział byków na klasy wiekowe:
klasa I - 1-4 poroże (do 5 roku życia),
klasa II - 5-9 poroże (6-10 roku życia),
klasa III - 10 poroże i starsze (od 11 roku życia),
(...)

kusza myśliwska

ręczna broń miotająca, strzeląjąca bełtami. Składa się z masywnego łuku wykonanego zazwyczaj z rogu lub stali, rzadziej z drewna, przymocowanego poprzecznie do łoża z kolbą, (...)