Definicja hasła: kultura łowiecka
- kultura łowiecka
całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, zwyczaje itp.
Kultura łowiecka to zbiór wszystkich dziedzin, które są związane z myślistwem i łowiectwem. Obejmuje szeroki wachlarz materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W zakres kultury łowieckiej wchodzi literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje oraz zwyczaje. Literatura myśliwska odgrywa istotną rolę w kulturze łowieckiej poprzez opisy przygód myśliwych oraz ich doświadczeń na polowaniach, często zawierające motywy odwagi i poświęcenia. Malarstwo i rzeźba zaś prezentujące sceny polowań są uznawane za dzieła sztuki. Muzyka inspirowana polowaniami stanowi ważny element kultury łowieckiej, podobnie jak specjalistyczny język łowiecki używany przez myśliwych do porozumiewania się podczas polowań czy innych okazji.
Tradycje i zwyczaje również odgrywają kluczową rolę w kulturze łowieckiej, stanowiąc spuściznę przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Obejmują one aspekty takie jak ubiór myśliwego czy ceremonie związane z polowaniami. Służą one do zachowania wartości i tradycji istotnych dla społeczności myśliwskich na całym świecie. Kultura łowiecka jest niezwykle bogata i różnorodna, mająca swoje korzenie w długiej historii myślistwa oraz oddziaływująca na różne dziedziny sztuki i życia społecznego.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kultura łowiecka w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę K
- klacz
1) szyk lotu niektórych ptaków wędrownych, np. gęsi, żurawi;
2) dźwignia otwierająca broń łamaną;
3) przyrząd służący do wyciągania łusek z broni śrutowej (jeżeli nie (...)
- kantak
pazur na tylnym palcu ptaka drapieżnego.
- klępa, klępa, łosza
samica łosia.
- karma
pokarm dla zwierzyny dostarczany przez myśliwych. Dzieli się ją na: 1) objętościowo suchą: siano, słoma, liściarka, pędy;
2) objętościowo soczystą: ziemniaki, buraki, topinambur, (...)
- klangor
jednostajny głos żurawi.
- kitka
bródka kozicy (trofeum).
- kominek
w strzelbach kapiszonowych rurka wkręcona do komory nabojowej, na którą nakładało się kapiszon. Doprowadzała ona ogień do prochu (zob. (...)
- kapiszonówka, kapiszonówka, pistonówka
odprzodowa broń palna z zamkiem kapiszonowym, złożonym z kominka, czyli rurki doprowadzającej ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy, i kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. (...)
- kamionka
inaczej kuna domowa.
- kosz
1) osłona wypleciona z wikliny, ustawiona przed stanowiskiem myśliwego (zob. stanowisko myśliwskie stałe);
2) (...)