Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kufa

kufa

pysk psa myśliwskiego.

Kufa to termin używany w łowiectwie, który odnosi się do pyska psa myśliwskiego. Pysk składa się z nosa, warg i zębów oraz stanowi istotną część anatomii psów wykorzystywanych do polowań. Kufa psa myśliwskiego pełni kluczową rolę podczas polowań, ponieważ to właśnie za pomocą kufy pies potrafi śledzić zapach zwierzęcia łownego oraz pomaga w jego odnalezieniu i unieruchomieniu.

Ponadto kufa jest również istotna dla oceny jakości psa myśliwskiego. Właściwy rozwój i proporcje kufy mogą wpływać na zdolności tropienia i chwytania zwierzyny oraz ogólną sprawność psa w polowaniu. Istotne jest także, aby w trakcie polowania zadbać o odpowiednie warunki trzymania i odpoczynku dla kufy psów, aby zapewnić im komfort i zdrowie podczas wykonywania pracy.

Kufa psa myśliwskiego jest przedmiotem szczególnej troski przez opiekunów i hodowców takich zwierząt, którzy starają się dbać o to, aby była ona właściwie rozwinięta i zdolna do efektywnego wykonywania zadań myśliwskich. Badanie kufy może być również jednym z elementów oceny wzorcowej psów rasowych, służącej do selekcji osobników o odpowiednich cechach anatomicznych i funkcjonalnych.

Podsumowując, kufa to pysk psa myśliwskiego, kluczowy element jego anatomicznej budowy mający istotne znaczenie podczas polowań oraz poddawany szczególnej uwadze przez opiekunów i hodowców psów myśliwskich ze względu na znaczenie jego prawidłowego rozwoju dla efektywności pracy tych zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kufa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kudły

zmierzwiona długa sierść niedźwiedzia.

kuna domowa, kamionka, kuna domowa, kamionka (Martes foina Brexleben)

zwierzę łowne z rodziny łasicowatych podobne do kuny leśnej, lecz z nosem o barwie czerwonawej i białej plamie na spodzie szyi (rozwidlonej - ważna cecha odróżniająca). Znajduje się pod (...)

kąpielisko, kąpielisko, brochowisko

miejsce uczęszczane przez dziki, jelenie lub losie w ciągu całego roku w celu zażywania kąpieli. Kąpieliska w łowisku są bardzo ważne, gdyż ich brak może powodować migracje zwierzyny. W (...)

kalibrownik

przyrząd służący do sprawdzania i korygowania kalibru naboi śrutowych.

kaptur, kaptur, kapa, karnal

nakrycie głowy ptaka łowczego, mające na celu zasłonięcie oczu podczas łowów. W ten sposób nie może on atakować zwierzyny, której myśliwy nie chce zdobyć. Kaptur myśliwy zdejmuje (...)

kara myśliwska

ukaranie myśliwego za wykroczenie przeciwko przepisom łowieckim, jak również przeciwko etyce, czy nawet językowi łowieckiemu.

kęsy, kęsy, zajady

zęby ssaków drapieżnych.

kuropatwa, kuropatwa (Perdix perdix L.)

ptak z rzędu kuraków. Upierzenie samca szarobrązowe rdzawo poprzecznie pręgowane, spód ciała popielaty z ciemniejszymi kreskami oraz dużą brązową plamą w kształcie podkowy w dolnej (...)

kryteria odstrzału sarn

podział rogaczy na klasy wiekowe:
klasa I - 1 i 2 poroże (2 i 3 rok życia),
klasa II - 3 i 4 poroże (4 i 5 rok życia),
klasa III - 5 poroże i starsze (6 rok życia i (...)

klatka szczeblasta

pomieszczenie wykonane z prętów drewnianych i umieszczone na polu, służące do trzymania ptaków myśliwskich.