Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kufa

kufa

pysk psa myśliwskiego.

Kufa to termin używany w łowiectwie, który odnosi się do pyska psa myśliwskiego. Pysk składa się z nosa, warg i zębów oraz stanowi istotną część anatomii psów wykorzystywanych do polowań. Kufa psa myśliwskiego pełni kluczową rolę podczas polowań, ponieważ to właśnie za pomocą kufy pies potrafi śledzić zapach zwierzęcia łownego oraz pomaga w jego odnalezieniu i unieruchomieniu.

Ponadto kufa jest również istotna dla oceny jakości psa myśliwskiego. Właściwy rozwój i proporcje kufy mogą wpływać na zdolności tropienia i chwytania zwierzyny oraz ogólną sprawność psa w polowaniu. Istotne jest także, aby w trakcie polowania zadbać o odpowiednie warunki trzymania i odpoczynku dla kufy psów, aby zapewnić im komfort i zdrowie podczas wykonywania pracy.

Kufa psa myśliwskiego jest przedmiotem szczególnej troski przez opiekunów i hodowców takich zwierząt, którzy starają się dbać o to, aby była ona właściwie rozwinięta i zdolna do efektywnego wykonywania zadań myśliwskich. Badanie kufy może być również jednym z elementów oceny wzorcowej psów rasowych, służącej do selekcji osobników o odpowiednich cechach anatomicznych i funkcjonalnych.

Podsumowując, kufa to pysk psa myśliwskiego, kluczowy element jego anatomicznej budowy mający istotne znaczenie podczas polowań oraz poddawany szczególnej uwadze przez opiekunów i hodowców psów myśliwskich ze względu na znaczenie jego prawidłowego rozwoju dla efektywności pracy tych zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kufa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kądziel

obfite, długie owłosienie na karku, szyi i garbie żubra.

krajce

brzegi dzioba jastrzębia.

kniazienie

odgłos wydawany przez przestraszonego zająca

karta stanowiskowa

kartka z kolejnymi numerami stanowisk w następujących po sobie miotach. Losowana na początku polowania zbiorowego ułatwia łowczemu sprawne i sprawiedliwe rozstawianie myśliwych.

kolczykowanie

znakowanie zwierzyny specjalnymi znaczkami do celów naukowych.

kopyra

gwarowa nazwa zająca.

kotka

samica rysia.

koza, koza, siuta

samica sarny.

kaliber

średnica lufy broni palnej. Dla broni gwintowanej podawany jest w milimetrach lub w calach (np. 7 mm lub 30 06). Kaliber broni śrutowej określa się liczbą kul ołowianych wielkości średnicy (...)

kokanie

głos wydawany przez cieciorkę.