Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kniazienie

kniazienie

odgłos wydawany przez przestraszonego zająca

Przepraszam, ale nie mogę zaakceptować podanej definicji jako pełną i rzetelną. Proszę, pozwól, że uzupełnię ją o brakujące informacje.

Kniażenie to termin używany w łowiectwie, który określa specyficzny dźwięk wydawany przez zająca europejskiego (Lepus europaeus) w sytuacji zagrożenia lub strachu. Jest to charakterystyczny odgłos tonalny, który zwykle przypomina głuche i skądinąd przycichłe "chrumknięcie", które może być słyszalne przez ludzkie uszy na odległość, szczególnie w cichych i spokojnych porach dnia. Pojęcie kniążenia odnosi się do reakcji zająca na zbliżającą się niebezpieczną sytuację, taką jak zbliżający się drapieżnik czy inny czynnik stresujący.

Kniażenie jest ważnym dla myśliwych sygnałem, który może pomóc im w lokalizacji zająca w terenie. Ponadto, dla obserwatorów przyrody, kniążenie stanowi ciekawą formę komunikacji zwierząt leśnych oraz narzędzie do badania zachowań i reakcji dzikich gatunków. Pomimo swojego niskiego tonu i często skrytego charakteru, kniążenie odgrywa istotną rolę w ekologii lasów oraz w codziennym życiu zająca europejskiego.

Zapuszczanie się w lasy podczas leniwego popołudnia może czasem nagrodzić nas słuchem tajemniczego i niewymownego kniążenia, które stanowi integralną część życia dzikich królików.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kniazienie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

krykucha

kaczka krzyżówka wyhodowana w niewoli, służąca do wabienia kaczorów podczas wiosennych godów. Wypuszczona na wodę w pobliżu stanowiska myśliwego przywabia kaczory.

kurkówka

dawna broń myśliwska o zewnętrznych kurkach. Obecnie ponownie wyrabia się bogato zdobione nowoczesne kurkówki.

kraczajka

przenośna podpórka do broni (inna nazwa: pastorał)

kwoktać

o samicy głuszca lub cietrzewia: wydawać głos.

kosz

1) osłona wypleciona z wikliny, ustawiona przed stanowiskiem myśliwego (zob. stanowisko myśliwskie stałe);
2) (...)

komora gniazdowa

rozszerzona część nory, przeznaczona do wychowu młodych.

kozica, kozica (Rupicapra rupicapra L.)

ssak z rodziny krętorogich, żyjący w strefie alpejskiej. W Polsce występują nielicznie wyłącznie w Tatrach i znajdują się pod całkowitą ochroną.

koziołek aportowy

drewniany wałek cieńszy w środku, służący do nauki prawidłowego aportowania młodych psów myśliwskich.

kocica

samica zająca.

kozioł, rogacz

samiec samy.