Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kniazienie

kniazienie

odgłos wydawany przez przestraszonego zająca

Przepraszam, ale nie mogę zaakceptować podanej definicji jako pełną i rzetelną. Proszę, pozwól, że uzupełnię ją o brakujące informacje.

Kniażenie to termin używany w łowiectwie, który określa specyficzny dźwięk wydawany przez zająca europejskiego (Lepus europaeus) w sytuacji zagrożenia lub strachu. Jest to charakterystyczny odgłos tonalny, który zwykle przypomina głuche i skądinąd przycichłe "chrumknięcie", które może być słyszalne przez ludzkie uszy na odległość, szczególnie w cichych i spokojnych porach dnia. Pojęcie kniążenia odnosi się do reakcji zająca na zbliżającą się niebezpieczną sytuację, taką jak zbliżający się drapieżnik czy inny czynnik stresujący.

Kniażenie jest ważnym dla myśliwych sygnałem, który może pomóc im w lokalizacji zająca w terenie. Ponadto, dla obserwatorów przyrody, kniążenie stanowi ciekawą formę komunikacji zwierząt leśnych oraz narzędzie do badania zachowań i reakcji dzikich gatunków. Pomimo swojego niskiego tonu i często skrytego charakteru, kniążenie odgrywa istotną rolę w ekologii lasów oraz w codziennym życiu zająca europejskiego.

Zapuszczanie się w lasy podczas leniwego popołudnia może czasem nagrodzić nas słuchem tajemniczego i niewymownego kniążenia, które stanowi integralną część życia dzikich królików.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kniazienie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

klacz

1) szyk lotu niektórych ptaków wędrownych, np. gęsi, żurawi;
2) dźwignia otwierająca broń łamaną;
3) przyrząd służący do wyciągania łusek z broni śrutowej (jeżeli nie (...)

kantak

pazur na tylnym palcu ptaka drapieżnego.

klępa, klępa, łosza

samica łosia.

karma

pokarm dla zwierzyny dostarczany przez myśliwych. Dzieli się ją na: 1) objętościowo suchą: siano, słoma, liściarka, pędy;
2) objętościowo soczystą: ziemniaki, buraki, topinambur, (...)

klangor

jednostajny głos żurawi.

kitka

bródka kozicy (trofeum).

kominek

w strzelbach kapiszonowych rurka wkręcona do komory nabojowej, na którą nakładało się kapiszon. Doprowadzała ona ogień do prochu (zob. (...)

kapiszonówka, kapiszonówka, pistonówka

odprzodowa broń palna z zamkiem kapiszonowym, złożonym z kominka, czyli rurki doprowadzającej ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy, i kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. (...)

kamionka

inaczej kuna domowa.

kosz

1) osłona wypleciona z wikliny, ustawiona przed stanowiskiem myśliwego (zob. stanowisko myśliwskie stałe);
2) (...)