Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: krakwa

krakwa, krakwa (Anas strepera L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych, należący do kaczek właściwych. Długość ciała 49-51 cm, rozpiętość skrzydeł 82-85 cm, ciężar ciała około 0,5 kg. Samiec w upierzeniu godowym jest brunatnoszary, głowa i szyja plamkowana, pokrywy skrzydłowe kasztanowobrunatne, lusterko biało-czarne, brzuch biały, dziób czarniawy. Samica brunatnoszara składa w naziemnym gnieździe w pobliżu wody 8-12 jaj, które wysiaduje przez 26 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Krakwa przylatuje w okresie kwiecień-maj, a odlatuje sierpień-październik. W Polsce jest to nielicznie lęgowy ptak łowny.

Krakwa (Anas strepera) – ptak z rzędu blaszkodziobych, należący do kaczek właściwych (Anatinae). Występuje na obszarze Europy, Azji i Afryki. Samiec ma brunatnoszare upierzenie, plamkowaną głowę i szyję, kasztanowobrunatne pokrywy skrzydeł, lusterko biało-czarne, biały brzuch oraz czarniawy dziób. Długość ciała wynosi 49-51 cm, a rozpiętość skrzydeł 82-85 cm. Ciężar ciała oscyluje w granicach 0,5 kg. Samica jest brunatnoszara.

Krakwa składa jaja w naziemnym gnieździe w pobliżu wody; zazwyczaj jest to 8-12 jaj, które wysiaduje przez 26 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Przylatuje do Polski w okresie kwiecień-maj i odlatuje sierpień-październik. Jest to nielicznie lęgowy ptak łowny w Polsce.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj krakwa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

klekotka

inaczej kołatka.

kraczajka

przenośna podpórka do broni (inna nazwa: pastorał)

kapa

inaczej kaptur.

kocić się

o samicach rysia, sarny, muflona, kozicy, zająca i królika: wydawać potomstwo na świat.

koryto dzicze

tor przejścia dzików w głębokim śniegu.

kaczkarnia

ośrodek sztucznej hodowli dzikich kaczek.

kurkówka

dawna broń myśliwska o zewnętrznych kurkach. Obecnie ponownie wyrabia się bogato zdobione nowoczesne kurkówki.

klępa, klępa, łosza

samica łosia.

kszyk, bekas kszyk, baranek, kszyk, bekas kszyk, baranek (Capella gallinago L.)

ptak z rodziny brodźców. Jest nieco większy od szpaka, posiada długi dziób, skrajne sterówki rudoszare, brunatno pręgowane, brzuch biały. Po zerwaniu się z ziemi wydaje głos. Podczas lotu (...)

kwoktać

o samicy głuszca lub cietrzewia: wydawać głos.