Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: krakwa

krakwa, krakwa (Anas strepera L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych, należący do kaczek właściwych. Długość ciała 49-51 cm, rozpiętość skrzydeł 82-85 cm, ciężar ciała około 0,5 kg. Samiec w upierzeniu godowym jest brunatnoszary, głowa i szyja plamkowana, pokrywy skrzydłowe kasztanowobrunatne, lusterko biało-czarne, brzuch biały, dziób czarniawy. Samica brunatnoszara składa w naziemnym gnieździe w pobliżu wody 8-12 jaj, które wysiaduje przez 26 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Krakwa przylatuje w okresie kwiecień-maj, a odlatuje sierpień-październik. W Polsce jest to nielicznie lęgowy ptak łowny.

Krakwa (Anas strepera) – ptak z rzędu blaszkodziobych, należący do kaczek właściwych (Anatinae). Występuje na obszarze Europy, Azji i Afryki. Samiec ma brunatnoszare upierzenie, plamkowaną głowę i szyję, kasztanowobrunatne pokrywy skrzydeł, lusterko biało-czarne, biały brzuch oraz czarniawy dziób. Długość ciała wynosi 49-51 cm, a rozpiętość skrzydeł 82-85 cm. Ciężar ciała oscyluje w granicach 0,5 kg. Samica jest brunatnoszara.

Krakwa składa jaja w naziemnym gnieździe w pobliżu wody; zazwyczaj jest to 8-12 jaj, które wysiaduje przez 26 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Przylatuje do Polski w okresie kwiecień-maj i odlatuje sierpień-październik. Jest to nielicznie lęgowy ptak łowny w Polsce.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj krakwa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kocierz pieleszna

gniazdo lęgowe rysia.

królewski strzał

w przypadku, gdy strzelony ptak spada myśliwemu pod nogi.

kotna

samica sarny, muflona, kozicy, rysia, zająca, królika, która nosi płód.

kołatka, kołatka, klekotka

przyrząd służący naganiaczowi do klekotania w czasie naganiania zwierzyny.

kapiszon, kapiszon, piston

dawna nazwa spłonki, którą stanowiła miedziana lub mosiężna miseczka nakryta kapturkiem i zawierająca rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Od (...)

krektun

młody jednoroczny głuszec, nie biorący czynnego udziału w tokowisku.

kryza, kryza, rant

wystająca krawędź łuski naboju kulowego do broni łamanej, umożliwiająca wyciągnięcie łuski z komory nabojowej. Naboje z kryzą mają symbol R napisany po oznaczeniu kalibru i długości (...)

knoty

odchody głuszca.

kapiszonówka, kapiszonówka, pistonówka

odprzodowa broń palna z zamkiem kapiszonowym, złożonym z kominka, czyli rurki doprowadzającej ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy, i kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. (...)

kroczyć

o zwierzynie: iść stępa.