Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: krakwa

krakwa, krakwa (Anas strepera L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych, należący do kaczek właściwych. Długość ciała 49-51 cm, rozpiętość skrzydeł 82-85 cm, ciężar ciała około 0,5 kg. Samiec w upierzeniu godowym jest brunatnoszary, głowa i szyja plamkowana, pokrywy skrzydłowe kasztanowobrunatne, lusterko biało-czarne, brzuch biały, dziób czarniawy. Samica brunatnoszara składa w naziemnym gnieździe w pobliżu wody 8-12 jaj, które wysiaduje przez 26 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Krakwa przylatuje w okresie kwiecień-maj, a odlatuje sierpień-październik. W Polsce jest to nielicznie lęgowy ptak łowny.

Krakwa (Anas strepera) – ptak z rzędu blaszkodziobych, należący do kaczek właściwych (Anatinae). Występuje na obszarze Europy, Azji i Afryki. Samiec ma brunatnoszare upierzenie, plamkowaną głowę i szyję, kasztanowobrunatne pokrywy skrzydeł, lusterko biało-czarne, biały brzuch oraz czarniawy dziób. Długość ciała wynosi 49-51 cm, a rozpiętość skrzydeł 82-85 cm. Ciężar ciała oscyluje w granicach 0,5 kg. Samica jest brunatnoszara.

Krakwa składa jaja w naziemnym gnieździe w pobliżu wody; zazwyczaj jest to 8-12 jaj, które wysiaduje przez 26 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Przylatuje do Polski w okresie kwiecień-maj i odlatuje sierpień-październik. Jest to nielicznie lęgowy ptak łowny w Polsce.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj krakwa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

korkowanie, korkowanie, dźwięk główny, glokanie, klaskanie

trzecia zwrotka pieśni głuszca.

klaskanie

inaczej korkowanie.

kopnięcie

uderzenie kolby broni myśliwskiej w ramię podczas strzału

karma

pokarm dla zwierzyny dostarczany przez myśliwych. Dzieli się ją na: 1) objętościowo suchą: siano, słoma, liściarka, pędy;
2) objętościowo soczystą: ziemniaki, buraki, topinambur, (...)

kołatka, kołatka, klekotka

przyrząd służący naganiaczowi do klekotania w czasie naganiania zwierzyny.

kądziel

obfite, długie owłosienie na karku, szyi i garbie żubra.

kwakanie

głos wydawany przez dzikie kaczki.

kłańce

zęby wilka.

królik, królik (Oryctolagus cunicu- lus L.)

gatunek z rodziny zającowatych. Długość ciała 35-50 cm, ogona 4,5-7,5 cm, ciężar 1,5-2 kg. Sierść na wierzchu ciała szara, spód biały, kończyny żółtorude. Zamieszkuje suche lasy (...)

kobylarz

stary, bardzo duży wilk.