Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: krakwa

krakwa, krakwa (Anas strepera L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych, należący do kaczek właściwych. Długość ciała 49-51 cm, rozpiętość skrzydeł 82-85 cm, ciężar ciała około 0,5 kg. Samiec w upierzeniu godowym jest brunatnoszary, głowa i szyja plamkowana, pokrywy skrzydłowe kasztanowobrunatne, lusterko biało-czarne, brzuch biały, dziób czarniawy. Samica brunatnoszara składa w naziemnym gnieździe w pobliżu wody 8-12 jaj, które wysiaduje przez 26 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Krakwa przylatuje w okresie kwiecień-maj, a odlatuje sierpień-październik. W Polsce jest to nielicznie lęgowy ptak łowny.

Krakwa jest ptakiem, który występuje w Europie, Azji i Afryce. Jest to ptak z rodziny blaszkodziobych, należący do kaczek właściwych. Samiec ma brunatnoszare upierzenie, głowę i szyję plamkowaną, pokrywy skrzydłowe kasztanowobrunatne, lusterko biało-czarne, brzuch biały i dziób czarniawy. Samica jest brunatnoszara. Długość ciała wynosi 49-51 cm, a rozpiętość skrzydeł 82-85 cm. Ciężar ciała wynosi około 0,5 kg.

Krakwa składa swoje jaja w naziemnym gnieździe w pobliżu wody. Samica składa 8-12 jaj, które wysiaduje przez 26 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Krakwa przylatuje do Polski w okresie kwiecień-maj i odlatuje sierpień-październik. W Polsce jest to nielicznie lęgowy ptak łowny.

Krakwa żywi się głównie rybami i innymi małymi organizmami żyjącymi w wodzie. Ptak ten może być polowany zgodnie z obowiązującymi przepisami łowieckimi. Krakwa jest również ważnym elementem ekosystemu, ponieważ jej obecność może mieć pozytywny wpływ na populacje innych gatunków ptaków i zwierząt oraz na stan środowiska naturalnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj krakwa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

krzyżak

lis mający ciemne futro z czarną pręgą wzdłuż grzbietu i w poprzek przez łopatki.

kotna

samica sarny, muflona, kozicy, rysia, zająca, królika, która nosi płód.

koziołek

młody kozioł.

kogut

samiec niektórych ptaków, w tym wszystkich kuraków.

kamionka

inaczej kuna domowa.

kotwina

inaczej kotlina.

knieja

duży obszar lasu bogaty w zwierzynę.

kęsy, kęsy, zajady

zęby ssaków drapieżnych.

kądziel

obfite, długie owłosienie na karku, szyi i garbie żubra.

kokanie

głos wydawany przez cieciorkę.