Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: krakwa

krakwa, krakwa (Anas strepera L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych, należący do kaczek właściwych. Długość ciała 49-51 cm, rozpiętość skrzydeł 82-85 cm, ciężar ciała około 0,5 kg. Samiec w upierzeniu godowym jest brunatnoszary, głowa i szyja plamkowana, pokrywy skrzydłowe kasztanowobrunatne, lusterko biało-czarne, brzuch biały, dziób czarniawy. Samica brunatnoszara składa w naziemnym gnieździe w pobliżu wody 8-12 jaj, które wysiaduje przez 26 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Krakwa przylatuje w okresie kwiecień-maj, a odlatuje sierpień-październik. W Polsce jest to nielicznie lęgowy ptak łowny.

Krakwa jest ptakiem, który występuje w Europie, Azji i Afryce. Jest to ptak z rodziny blaszkodziobych, należący do kaczek właściwych. Samiec ma brunatnoszare upierzenie, głowę i szyję plamkowaną, pokrywy skrzydłowe kasztanowobrunatne, lusterko biało-czarne, brzuch biały i dziób czarniawy. Samica jest brunatnoszara. Długość ciała wynosi 49-51 cm, a rozpiętość skrzydeł 82-85 cm. Ciężar ciała wynosi około 0,5 kg.

Krakwa składa swoje jaja w naziemnym gnieździe w pobliżu wody. Samica składa 8-12 jaj, które wysiaduje przez 26 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Krakwa przylatuje do Polski w okresie kwiecień-maj i odlatuje sierpień-październik. W Polsce jest to nielicznie lęgowy ptak łowny.

Krakwa żywi się głównie rybami i innymi małymi organizmami żyjącymi w wodzie. Ptak ten może być polowany zgodnie z obowiązującymi przepisami łowieckimi. Krakwa jest również ważnym elementem ekosystemu, ponieważ jej obecność może mieć pozytywny wpływ na populacje innych gatunków ptaków i zwierząt oraz na stan środowiska naturalnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj krakwa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kłapać

o dziku: głośno ocierać szable o fajki.

kotna

samica sarny, muflona, kozicy, rysia, zająca, królika, która nosi płód.

kniejówka

1) trąbka myśliwska, przeważnie drewniana z kościanym ustnikiem, służąca do dawania sygnałów myśliwskich;
2) broń myśliwska kombinowana, o jednej lufie kulowej i jednej śrutowej (...)

kosz

1) osłona wypleciona z wikliny, ustawiona przed stanowiskiem myśliwego (zob. stanowisko myśliwskie stałe);
2) (...)

kocioł

sposób polowania na zające, polegający na otaczaniu terenu przez myśliwych rozdzielanych naganiaczami. Następnie myśliwi (wraz z naganiaczami) posuwają się koncentrycznie do środka (...)

królewski strzał

w przypadku, gdy strzelony ptak spada myśliwemu pod nogi.

kąpać się

o dzikach, jeleniach, łosiach: tarzać się w kałużach lub błocie.

korkowanie, korkowanie, dźwięk główny, glokanie, klaskanie

trzecia zwrotka pieśni głuszca.

kusza myśliwska

ręczna broń miotająca, strzeląjąca bełtami. Składa się z masywnego łuku wykonanego zazwyczaj z rogu lub stali, rzadziej z drewna, przymocowanego poprzecznie do łoża z kolbą, (...)

kęsy, kęsy, zajady

zęby ssaków drapieżnych.