Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: krakwa

krakwa, krakwa (Anas strepera L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych, należący do kaczek właściwych. Długość ciała 49-51 cm, rozpiętość skrzydeł 82-85 cm, ciężar ciała około 0,5 kg. Samiec w upierzeniu godowym jest brunatnoszary, głowa i szyja plamkowana, pokrywy skrzydłowe kasztanowobrunatne, lusterko biało-czarne, brzuch biały, dziób czarniawy. Samica brunatnoszara składa w naziemnym gnieździe w pobliżu wody 8-12 jaj, które wysiaduje przez 26 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Krakwa przylatuje w okresie kwiecień-maj, a odlatuje sierpień-październik. W Polsce jest to nielicznie lęgowy ptak łowny.

Krakwa (Anas strepera) – ptak z rzędu blaszkodziobych, należący do kaczek właściwych (Anatinae). Występuje na obszarze Europy, Azji i Afryki. Samiec ma brunatnoszare upierzenie, plamkowaną głowę i szyję, kasztanowobrunatne pokrywy skrzydeł, lusterko biało-czarne, biały brzuch oraz czarniawy dziób. Długość ciała wynosi 49-51 cm, a rozpiętość skrzydeł 82-85 cm. Ciężar ciała oscyluje w granicach 0,5 kg. Samica jest brunatnoszara.

Krakwa składa jaja w naziemnym gnieździe w pobliżu wody; zazwyczaj jest to 8-12 jaj, które wysiaduje przez 26 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Przylatuje do Polski w okresie kwiecień-maj i odlatuje sierpień-październik. Jest to nielicznie lęgowy ptak łowny w Polsce.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj krakwa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

koryto dzicze

tor przejścia dzików w głębokim śniegu.

kniazienie

odgłos wydawany przez przestraszonego zająca

klaskanie

inaczej korkowanie.

krzyżak

lis mający ciemne futro z czarną pręgą wzdłuż grzbietu i w poprzek przez łopatki.

kuna leśna, tumak, kuna leśna, tumak (Martes martes L.)

gatunek z rodziny łasicowalych. Długość ciała 38-58 cm, ciężar 1-2 kg. Ubarwienie brunatnożółte, na spodzie szyi pomarańczowokremowa plama. Zamieszkuje lasy całej Polski. Porusza się (...)

klapak

młoda jeszcze nielotna kaczka.

kryteria odstrzału jeleni

podział byków na klasy wiekowe:
klasa I - 1-4 poroże (do 5 roku życia),
klasa II - 5-9 poroże (6-10 roku życia),
klasa III - 10 poroże i starsze (od 11 roku życia),
(...)

kluczka

odskok zwierza w bok podczas ucieczki.

kapiszon, kapiszon, piston

dawna nazwa spłonki, którą stanowiła miedziana lub mosiężna miseczka nakryta kapturkiem i zawierająca rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Od (...)

kabłąk

osłona spustu (spustów) w broni myśliwskiej.