Definicja hasła: kocioł
- kocioł
sposób polowania na zające, polegający na otaczaniu terenu przez myśliwych rozdzielanych naganiaczami. Następnie myśliwi (wraz z naganiaczami) posuwają się koncentrycznie do środka strzelając do płoszonych zajęcy. Po dojściu na odległość ok. 200 m od centrum myśliwi zatrzymują się. Naganka wchodzi do kotła i płoszy zające. Myśliwi strzelają wówczas wyłącznie do tyłu.
Kocioł jest jednym z najstarszych i najbardziej tradycyjnych sposobów polowania, wywodzącym się już z czasów starożytnych. Współcześnie stosowany głównie do polowania na zające, może być również wykorzystywany do polowania na inne gryzonie, takie jak lisy i szopy. Aby skutecznie przeprowadzić kocioł, myśliwi muszą wcześniej odpowiednio przygotować teren. Jest to proces skomplikowany, wymagający właściwego rozlokowania naganiaczy wokół terenu w celu odstraszania zwierząt.
Po przygotowaniu terenu myśliwi rozpoczynają powolne posuwanie się koncentrycznie do środka, strzelając do płoszonych zajęcy. Gdy osiągną odległość około 200 metrów od centrum, naganiacze wchodzą do "kotła" i płoszą zające, natomiast myśliwi strzelają wtedy tylko do tyłu, aby uniknąć postrzału naganiaczy. Kocioł jest uznawany za skuteczną metodę polowania, jednakże posiada pewne wady. Przede wszystkim jest bardzo czasochłonny i może trwać nawet kilka godzin. Ponadto wykonanie kocioła może być trudne w dużym terenie lub gdy liczba uczestniczących myśliwych jest ograniczona.
Kocioł jest często postrzegany przez myśliwych jako tradycyjna forma polowania, niosąca ze sobą zarówno elementy sztuki łowieckiej, jak i grupowej współpracy. Jednocześnie istnieje świadomość konieczności zachowania równowagi między losem zwierząt a potrzebami obecnego pokolenia ludzi. Dlatego też kocioł stanowi integralną część bogatej tradycji łowieckiej, która narazie na przestrzeni wieków dostosowywała się do zmieniających się uwarunkowań społeczno-środowiskowych.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kocioł w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę K
- kaptur, kaptur, kapa, karnal
nakrycie głowy ptaka łowczego, mające na celu zasłonięcie oczu podczas łowów. W ten sposób nie może on atakować zwierzyny, której myśliwy nie chce zdobyć. Kaptur myśliwy zdejmuje (...)
- kocić się
o samicach rysia, sarny, muflona, kozicy, zająca i królika: wydawać potomstwo na świat.
- kicać
o zającu lub króliku: poruszać się wolnymi skokami.
- kudłacz
gwarowa nazwa niedźwiedzia.
- kaczki
nazwa obejmująca szereg gatunków z rzędu blaszkodziobych. Dzielimy je na kaczki właściwe, czyli pływające, oraz grążyce.
- komora
klatka piersiowa zwierzyny grubej. Strzał na komorę jest najpewniejszy.
- kwiczenie
głos wydawany przez warchlaki.
- kara myśliwska
ukaranie myśliwego za wykroczenie przeciwko przepisom łowieckim, jak również przeciwko etyce, czy nawet językowi łowieckiemu.
- kłuć
ugodzić zwierza oszczepem lub kordelasem.
- kąpać się
o dzikach, jeleniach, łosiach: tarzać się w kałużach lub błocie.