Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kocioł

kocioł

sposób polowania na zające, polegający na otaczaniu terenu przez myśliwych rozdzielanych naganiaczami. Następnie myśliwi (wraz z naganiaczami) posuwają się koncentrycznie do środka strzelając do płoszonych zajęcy. Po dojściu na odległość ok. 200 m od centrum myśliwi zatrzymują się. Naganka wchodzi do kotła i płoszy zające. Myśliwi strzelają wówczas wyłącznie do tyłu.

Kocioł jest jednym z najstarszych i najbardziej tradycyjnych sposobów polowania na zające. Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to myśliwi wykorzystywali go do polowania na dzikie zwierzęta. Współcześnie kocioł jest stosowany głównie do polowania na zające, ale może być również używany do polowania na inne gryzonie, takie jak lisy i szopy.

Aby skutecznie wykonać kocioł, myśliwi muszą wcześniej przygotować teren. Najpierw muszą rozmieścić naganiaczy wokół terenu, aby pomóc w odstraszeniu zajęcy. Następnie myśliwi powoli posuwają się koncentrycznie do środka, strzelając do płoszonych zajęcy. Gdy myśliwi osiągną odległość ok. 200 m od centrum, naganiacze wchodzą do kotła i płoszą zające. Myśliwi strzelają wtedy tylko do tyłu, aby uniknąć postrzału naganiaczy.

Kocioł jest skuteczną metodą polowania na zające, ale ma również swoje wady. Przede wszystkim jest bardzo czasochłonny i może trwać nawet kilka godzin. Ponadto może być trudne do wykonania w dużym terenie lub gdy liczba myśliwych jest ograniczona.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kocioł w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kocioł

sposób polowania na zające, polegający na otaczaniu terenu przez myśliwych rozdzielanych naganiaczami. Następnie myśliwi (wraz z naganiaczami) posuwają się koncentrycznie do środka (...)

kotna

samica sarny, muflona, kozicy, rysia, zająca, królika, która nosi płód.

kapa

inaczej kaptur.

kwiczenie

głos wydawany przez warchlaki.

kłaść

o myśliwym: celnym strzałem ubić zwierza.

kaganiec

zabezpieczenie wykonane z drutu lub rzemienia zakładane psom lub tchórkom (fretkom), uniemożliwiające im kąsanie.

kozica, kozica (Rupicapra rupicapra L.)

ssak z rodziny krętorogich, żyjący w strefie alpejskiej. W Polsce występują nielicznie wyłącznie w Tatrach i znajdują się pod całkowitą ochroną.

klaskanie

inaczej korkowanie.

kwiat

ogon łosia, jelenia, daniela i jamy.

konkursy psów myśliwskich

imprezy mające na celu sprawdzenie umiejętności psa myśliwskiego. Organizuje się konkursy specjalistyczne, np. norowców, ogarów, spanieli itp. oraz jesienne konkursy psa wszechstronnego, (...)