Definicja hasła: kocioł
- kocioł
sposób polowania na zające, polegający na otaczaniu terenu przez myśliwych rozdzielanych naganiaczami. Następnie myśliwi (wraz z naganiaczami) posuwają się koncentrycznie do środka strzelając do płoszonych zajęcy. Po dojściu na odległość ok. 200 m od centrum myśliwi zatrzymują się. Naganka wchodzi do kotła i płoszy zające. Myśliwi strzelają wówczas wyłącznie do tyłu.
Kocioł jest jednym z najstarszych i najbardziej tradycyjnych sposobów polowania, wywodzącym się już z czasów starożytnych. Współcześnie stosowany głównie do polowania na zające, może być również wykorzystywany do polowania na inne gryzonie, takie jak lisy i szopy. Aby skutecznie przeprowadzić kocioł, myśliwi muszą wcześniej odpowiednio przygotować teren. Jest to proces skomplikowany, wymagający właściwego rozlokowania naganiaczy wokół terenu w celu odstraszania zwierząt.
Po przygotowaniu terenu myśliwi rozpoczynają powolne posuwanie się koncentrycznie do środka, strzelając do płoszonych zajęcy. Gdy osiągną odległość około 200 metrów od centrum, naganiacze wchodzą do "kotła" i płoszą zające, natomiast myśliwi strzelają wtedy tylko do tyłu, aby uniknąć postrzału naganiaczy. Kocioł jest uznawany za skuteczną metodę polowania, jednakże posiada pewne wady. Przede wszystkim jest bardzo czasochłonny i może trwać nawet kilka godzin. Ponadto wykonanie kocioła może być trudne w dużym terenie lub gdy liczba uczestniczących myśliwych jest ograniczona.
Kocioł jest często postrzegany przez myśliwych jako tradycyjna forma polowania, niosąca ze sobą zarówno elementy sztuki łowieckiej, jak i grupowej współpracy. Jednocześnie istnieje świadomość konieczności zachowania równowagi między losem zwierząt a potrzebami obecnego pokolenia ludzi. Dlatego też kocioł stanowi integralną część bogatej tradycji łowieckiej, która narazie na przestrzeni wieków dostosowywała się do zmieniających się uwarunkowań społeczno-środowiskowych.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kocioł w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę K
- kaganiec
zabezpieczenie wykonane z drutu lub rzemienia zakładane psom lub tchórkom (fretkom), uniemożliwiające im kąsanie.
- krzyk
głos dzikich gęsi i łabędzi.
- kitka
bródka kozicy (trofeum).
- kaczkarnia
ośrodek sztucznej hodowli dzikich kaczek.
- krykucha
kaczka krzyżówka wyhodowana w niewoli, służąca do wabienia kaczorów podczas wiosennych godów. Wypuszczona na wodę w pobliżu stanowiska myśliwego przywabia kaczory.
- kosz
1) osłona wypleciona z wikliny, ustawiona przed stanowiskiem myśliwego (zob. stanowisko myśliwskie stałe);
2) (...)
- kolczykowanie
znakowanie zwierzyny specjalnymi znaczkami do celów naukowych.
- kopyra
gwarowa nazwa zająca.
- klępa, klępa, łosza
samica łosia.
- kwiczoł, drozd kwiczoł, kwiczoł, drozd kwiczoł (Turdus pilaris L.)
ptak z rodziny drozdów; grzbiet brązowy, głowa i kuper popielate, na stronie brzusznej brązowe plamy. Długość ciała 25 cm, rozpiętość skrzydeł 47 cm. Zamieszkuje lasy sosnowe i (...)