Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kocioł

kocioł

sposób polowania na zające, polegający na otaczaniu terenu przez myśliwych rozdzielanych naganiaczami. Następnie myśliwi (wraz z naganiaczami) posuwają się koncentrycznie do środka strzelając do płoszonych zajęcy. Po dojściu na odległość ok. 200 m od centrum myśliwi zatrzymują się. Naganka wchodzi do kotła i płoszy zające. Myśliwi strzelają wówczas wyłącznie do tyłu.

Kocioł jest jednym z najstarszych i najbardziej tradycyjnych sposobów polowania, wywodzącym się już z czasów starożytnych. Współcześnie stosowany głównie do polowania na zające, może być również wykorzystywany do polowania na inne gryzonie, takie jak lisy i szopy. Aby skutecznie przeprowadzić kocioł, myśliwi muszą wcześniej odpowiednio przygotować teren. Jest to proces skomplikowany, wymagający właściwego rozlokowania naganiaczy wokół terenu w celu odstraszania zwierząt.

Po przygotowaniu terenu myśliwi rozpoczynają powolne posuwanie się koncentrycznie do środka, strzelając do płoszonych zajęcy. Gdy osiągną odległość około 200 metrów od centrum, naganiacze wchodzą do "kotła" i płoszą zające, natomiast myśliwi strzelają wtedy tylko do tyłu, aby uniknąć postrzału naganiaczy. Kocioł jest uznawany za skuteczną metodę polowania, jednakże posiada pewne wady. Przede wszystkim jest bardzo czasochłonny i może trwać nawet kilka godzin. Ponadto wykonanie kocioła może być trudne w dużym terenie lub gdy liczba uczestniczących myśliwych jest ograniczona.

Kocioł jest często postrzegany przez myśliwych jako tradycyjna forma polowania, niosąca ze sobą zarówno elementy sztuki łowieckiej, jak i grupowej współpracy. Jednocześnie istnieje świadomość konieczności zachowania równowagi między losem zwierząt a potrzebami obecnego pokolenia ludzi. Dlatego też kocioł stanowi integralną część bogatej tradycji łowieckiej, która narazie na przestrzeni wieków dostosowywała się do zmieniających się uwarunkowań społeczno-środowiskowych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kocioł w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

karmisko

miejsce zadawania karmy dla zwierzyny.

kula

gwarowe, pocisk do broni myśliwskiej służący do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej ołowiany, okrągły do broni odprzodowej; obecnie cylindryczny z płaszczem pełnym lub półpłaszczem (...)

koszyczek

plastykowy pojemnik, do którego wsypuje się śrut i wraz z nim wkłada do łuski. Koszyczek ma na celu zwiększenie skupienia.

kwilić

o ptakach drapieżnych: wydawać głos.

kapiszon, kapiszon, piston

dawna nazwa spłonki, którą stanowiła miedziana lub mosiężna miseczka nakryta kapturkiem i zawierająca rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Od (...)

kotna

samica sarny, muflona, kozicy, rysia, zająca, królika, która nosi płód.

kopać

o broni myśliwskiej, uderzającej myśliwego w ramię podczas strzału.

kniejówka

1) trąbka myśliwska, przeważnie drewniana z kościanym ustnikiem, służąca do dawania sygnałów myśliwskich;
2) broń myśliwska kombinowana, o jednej lufie kulowej i jednej śrutowej (...)

krakwa, krakwa (Anas strepera L.)

ptak z rzędu blaszkodziobych, należący do kaczek właściwych. Długość ciała 49-51 cm, rozpiętość skrzydeł 82-85 cm, ciężar ciała około 0,5 kg. Samiec w upierzeniu godowym jest (...)

kwiczoł, drozd kwiczoł, kwiczoł, drozd kwiczoł (Turdus pilaris L.)

ptak z rodziny drozdów; grzbiet brązowy, głowa i kuper popielate, na stronie brzusznej brązowe plamy. Długość ciała 25 cm, rozpiętość skrzydeł 47 cm. Zamieszkuje lasy sosnowe i (...)