Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kocioł

kocioł

sposób polowania na zające, polegający na otaczaniu terenu przez myśliwych rozdzielanych naganiaczami. Następnie myśliwi (wraz z naganiaczami) posuwają się koncentrycznie do środka strzelając do płoszonych zajęcy. Po dojściu na odległość ok. 200 m od centrum myśliwi zatrzymują się. Naganka wchodzi do kotła i płoszy zające. Myśliwi strzelają wówczas wyłącznie do tyłu.

Kocioł jest jednym z najstarszych i najbardziej tradycyjnych sposobów polowania na zające. Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to myśliwi wykorzystywali go do polowania na dzikie zwierzęta. Współcześnie kocioł jest stosowany głównie do polowania na zające, ale może być również używany do polowania na inne gryzonie, takie jak lisy i szopy.

Aby skutecznie wykonać kocioł, myśliwi muszą wcześniej przygotować teren. Najpierw muszą rozmieścić naganiaczy wokół terenu, aby pomóc w odstraszeniu zajęcy. Następnie myśliwi powoli posuwają się koncentrycznie do środka, strzelając do płoszonych zajęcy. Gdy myśliwi osiągną odległość ok. 200 m od centrum, naganiacze wchodzą do kotła i płoszą zające. Myśliwi strzelają wtedy tylko do tyłu, aby uniknąć postrzału naganiaczy.

Kocioł jest skuteczną metodą polowania na zające, ale ma również swoje wady. Przede wszystkim jest bardzo czasochłonny i może trwać nawet kilka godzin. Ponadto może być trudne do wykonania w dużym terenie lub gdy liczba myśliwych jest ograniczona.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kocioł w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

karmicy

służebnicy książęcy, zajmujący się karmieniem psów myśliwskich.

krycie

akt kopulacji u ssaków.

korozja luf

uszkodzenie gładzi luf na skutek szkodliwego działania nieusuniętych resztek spalonego prochu.

krechtanie

głos wydawany przez głuszce podczas zapadów.

krzyżówka, krzyżówka (Anas platyrhyn- chos L.)

największa i najpospolitsza z kaczek występujących w naszym kraju, należąca do kaczek właściwych. Kaczor w szacie godowej ma głowę czarno- zieloną z białą obrączką na szyi, (...)

kwiatek

biała sierść na końcu ogona lisa

kocierz pieleszna

gniazdo lęgowe rysia.

klapak

młoda jeszcze nielotna kaczka.

kitka

bródka kozicy (trofeum).

koźlę

młoda sarna do 1 roku życia, bez względu na płeć.