Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kocioł

kocioł

sposób polowania na zające, polegający na otaczaniu terenu przez myśliwych rozdzielanych naganiaczami. Następnie myśliwi (wraz z naganiaczami) posuwają się koncentrycznie do środka strzelając do płoszonych zajęcy. Po dojściu na odległość ok. 200 m od centrum myśliwi zatrzymują się. Naganka wchodzi do kotła i płoszy zające. Myśliwi strzelają wówczas wyłącznie do tyłu.

Kocioł jest jednym z najstarszych i najbardziej tradycyjnych sposobów polowania, wywodzącym się już z czasów starożytnych. Współcześnie stosowany głównie do polowania na zające, może być również wykorzystywany do polowania na inne gryzonie, takie jak lisy i szopy. Aby skutecznie przeprowadzić kocioł, myśliwi muszą wcześniej odpowiednio przygotować teren. Jest to proces skomplikowany, wymagający właściwego rozlokowania naganiaczy wokół terenu w celu odstraszania zwierząt.

Po przygotowaniu terenu myśliwi rozpoczynają powolne posuwanie się koncentrycznie do środka, strzelając do płoszonych zajęcy. Gdy osiągną odległość około 200 metrów od centrum, naganiacze wchodzą do "kotła" i płoszą zające, natomiast myśliwi strzelają wtedy tylko do tyłu, aby uniknąć postrzału naganiaczy. Kocioł jest uznawany za skuteczną metodę polowania, jednakże posiada pewne wady. Przede wszystkim jest bardzo czasochłonny i może trwać nawet kilka godzin. Ponadto wykonanie kocioła może być trudne w dużym terenie lub gdy liczba uczestniczących myśliwych jest ograniczona.

Kocioł jest często postrzegany przez myśliwych jako tradycyjna forma polowania, niosąca ze sobą zarówno elementy sztuki łowieckiej, jak i grupowej współpracy. Jednocześnie istnieje świadomość konieczności zachowania równowagi między losem zwierząt a potrzebami obecnego pokolenia ludzi. Dlatego też kocioł stanowi integralną część bogatej tradycji łowieckiej, która narazie na przestrzeni wieków dostosowywała się do zmieniających się uwarunkowań społeczno-środowiskowych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kocioł w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kołnierz

długie kędzierzawe piórka wokół szyi, wyrastające kogutom batalionów w okresie godowym. Cechuje je ogromna zmienność barwy i rysunku.

kufa

pysk psa myśliwskiego.

karnal

inaczej kaptur.

koziołek aportowy

drewniany wałek cieńszy w środku, służący do nauki prawidłowego aportowania młodych psów myśliwskich.

kiść

1) pęk białych włosów na końcu ogona borsuka,
2) zakończenie ogona żubra.

kłusownictwo

nielegalne wchodzenie w posiadanie zwierzyny.

koźlak

młode sarny do 1 roku życia

klempa

samica łosia, łosza

kominek

w strzelbach kapiszonowych rurka wkręcona do komory nabojowej, na którą nakładało się kapiszon. Doprowadzała ona ogień do prochu (zob. (...)

korozja luf

uszkodzenie gładzi luf na skutek szkodliwego działania nieusuniętych resztek spalonego prochu.