Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kantak

kantak

pazur na tylnym palcu ptaka drapieżnego.

Kantak to pazur na tylnym palcu ptaka drapieżnego, służący do chwytania i utrzymywania ofiary. Jest zazwyczaj dłuższy i ostrzejszy od pozostałych pazurów. Wykonany jest z twardego materiału, np. żelaza lub stali, co sprawia, że jest trwały i skuteczny w użyciu. Ptaki drapieżne wykorzystują kantak do polowania na gryzonie, ptaki oraz inne małe zwierzęta. Ponadto kantak umożliwia ptakowi utrzymanie się na gałęzi lub innej powierzchni, co wspomaga zdolności polowania. Może też być używany do obrony przed drapieżnikami lub innymi zagrożeniami. Kantak jest istotnym elementem anatomii ptaka drapieżnego pełniącym funkcje zarówno polowania, jak i obrony.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kantak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kuna leśna, tumak, kuna leśna, tumak (Martes martes L.)

gatunek z rodziny łasicowalych. Długość ciała 38-58 cm, ciężar 1-2 kg. Ubarwienie brunatnożółte, na spodzie szyi pomarańczowokremowa plama. Zamieszkuje lasy całej Polski. Porusza się (...)

kielnia

inaczej plusk.

kolczatka, kolczatka, korale

kolczasta obroża dla psa myśliwskiego. Ułatwia tresurę i utrzymanie psa w karności.

kicać

o zającu lub króliku: poruszać się wolnymi skokami.

kara myśliwska

ukaranie myśliwego za wykroczenie przeciwko przepisom łowieckim, jak również przeciwko etyce, czy nawet językowi łowieckiemu.

kocioł

sposób polowania na zające, polegający na otaczaniu terenu przez myśliwych rozdzielanych naganiaczami. Następnie myśliwi (wraz z naganiaczami) posuwają się koncentrycznie do środka (...)

kwiat

ogon łosia, jelenia, daniela i jamy.

kapelusznik

staropolskie określenie bardzo starego odyńca.

krechtanie

głos wydawany przez głuszce podczas zapadów.

kniazienie

odgłos wydawany przez przestraszonego zająca