Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kantak

kantak

pazur na tylnym palcu ptaka drapieżnego.

Kantak to pazur na tylnym palcu ptaka drapieżnego, służący do chwytania i utrzymywania ofiary. Jest zazwyczaj dłuższy i ostrzejszy od pozostałych pazurów. Wykonany jest z twardego materiału, np. żelaza lub stali, co sprawia, że jest trwały i skuteczny w użyciu. Ptaki drapieżne wykorzystują kantak do polowania na gryzonie, ptaki oraz inne małe zwierzęta. Ponadto kantak umożliwia ptakowi utrzymanie się na gałęzi lub innej powierzchni, co wspomaga zdolności polowania. Może też być używany do obrony przed drapieżnikami lub innymi zagrożeniami. Kantak jest istotnym elementem anatomii ptaka drapieżnego pełniącym funkcje zarówno polowania, jak i obrony.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kantak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kocioł

sposób polowania na zające, polegający na otaczaniu terenu przez myśliwych rozdzielanych naganiaczami. Następnie myśliwi (wraz z naganiaczami) posuwają się koncentrycznie do środka (...)

kaczkarnia

ośrodek sztucznej hodowli dzikich kaczek.

kojec

wydzielone miejsce, przeznaczone do wychowu szczeniąt psów myśliwskich.

koźlę

młoda sarna do 1 roku życia, bez względu na płeć.

kominek

w strzelbach kapiszonowych rurka wkręcona do komory nabojowej, na którą nakładało się kapiszon. Doprowadzała ona ogień do prochu (zob. (...)

krektun

młody jednoroczny głuszec, nie biorący czynnego udziału w tokowisku.

klekotka

inaczej kołatka.

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)

karawan

pojazd służący do przewozu ubitej zwierzyny w czasie polowania.

kiść

1) pęk białych włosów na końcu ogona borsuka,
2) zakończenie ogona żubra.