Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: klamra

klamra

skrzydło linii myśliwych (flanka) zagięte ku nagance.

Klamra to specjalna część skrzydła w łowiectwie, które jest zagięte ku nagance, czyli ku tyłowi i bocznej stronie ptaka. Klamra występuje na skrzydle zwierzęcia, którego obserwujemy lub polujemy. Jest to charakterystyczne ułożenie piór na skrzydle ptaka, widoczne zwłaszcza podczas lotu lub gdy zwierzę jest w spoczynku. Klamra zwraca uwagę myśliwych ze względu na jej położenie i kształt, co ma istotne znaczenie przy rozpoznawaniu gatunków ptaków i planowaniu polowań.

Podczas obserwacji ptaków drapieżnych klamra może być istotnym elementem identyfikacyjnym, umożliwiającym rozróżnienie poszczególnych gatunków. Różnice w kształcie i położeniu klamry występują między innymi u orłów, sokołów czy jastrzębi. Dla myśliwych klamra jest ważnym wskaźnikiem do rozpoznania gatunku ptaka drapieżnego i określenia jego płci oraz wieku.

W kontekście polowań klamra odgrywa istotną rolę przy określaniu możliwości trafienia danego ptaka oraz dba o etykę polowania, pozwalając myśliwym uniknąć zbędnych błędów podczas identyfikacji i strzału. Zrozumienie klamry umożliwia precyzyjne rozróżnienie płci lub wieku ptaka, co jest niezbędne w celu przestrzegania regulacji dotyczących ochrony poszczególnych grup populacji ptaków.

Sumując, klamra to charakterystycznie zagięte pióro na skrzydle ptaka drapieżnego lub innego zwierzęcia łownego. Jest istotnym elementem identyfikacyjnym dla myśliwych podczas obserwacji oraz polowań, pozwalającym na rozróżnienie gatunku, płci i wieku zwierzęcia. Poznanie znaczenia klamry wpływa na poprawność identyfikacji oraz etyczne prowadzenie polowań.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj klamra w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kaczka hełmiasta, kaczka hełmiasta (Netta rufina Pall)

nieliczny w Polsce gatunek kaczki należącej do grążyc. Sporadycznie występuje na Mazurach, częściej spotykana na przelotach.

kuna leśna, tumak, kuna leśna, tumak (Martes martes L.)

gatunek z rodziny łasicowalych. Długość ciała 38-58 cm, ciężar 1-2 kg. Ubarwienie brunatnożółte, na spodzie szyi pomarańczowokremowa plama. Zamieszkuje lasy całej Polski. Porusza się (...)

kozica, kozica (Rupicapra rupicapra L.)

ssak z rodziny krętorogich, żyjący w strefie alpejskiej. W Polsce występują nielicznie wyłącznie w Tatrach i znajdują się pod całkowitą ochroną.

kryteria odstrzału sarn

podział rogaczy na klasy wiekowe:
klasa I - 1 i 2 poroże (2 i 3 rok życia),
klasa II - 3 i 4 poroże (4 i 5 rok życia),
klasa III - 5 poroże i starsze (6 rok życia i (...)

kaliber

średnica lufy broni palnej. Dla broni gwintowanej podawany jest w milimetrach lub w calach (np. 7 mm lub 30 06). Kaliber broni śrutowej określa się liczbą kul ołowianych wielkości średnicy (...)

koszyczek

plastykowy pojemnik, do którego wsypuje się śrut i wraz z nim wkłada do łuski. Koszyczek ma na celu zwiększenie skupienia.

krajce

brzegi dzioba jastrzębia.

konkursy psów myśliwskich

imprezy mające na celu sprawdzenie umiejętności psa myśliwskiego. Organizuje się konkursy specjalistyczne, np. norowców, ogarów, spanieli itp. oraz jesienne konkursy psa wszechstronnego, (...)

kąpać się

o dzikach, jeleniach, łosiach: tarzać się w kałużach lub błocie.

krechtanie

głos wydawany przez głuszce podczas zapadów.