Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kozica

kozica, kozica (Rupicapra rupicapra L.)

ssak z rodziny krętorogich, żyjący w strefie alpejskiej. W Polsce występują nielicznie wyłącznie w Tatrach i znajdują się pod całkowitą ochroną.

Kozica jest ssakiem z rodziny krętorogich, charakteryzującym się małym rozmiarem ciała (do 40 cm) i masą do 2 kg. Jej futro jest krótkie, szare, przybierające bardziej szary lub brązowy odcień zimą. Posiada długie uszy i ogon, który zwykle przewyższa jej długość ciała. Ten gatunek żyje głównie w lasach alpejskich oraz w pobliżu pastwisk i łąk. Aktywna jest głównie nocą oraz w porze popołudniowej, a jej dieta składa się głównie z owadów, jagód, grzybów i innych roślin.

W Polsce kozice występują nielicznie wyłącznie w Tatrach, gdzie znajdują się pod całkowitą ochroną, objęte ustanowionymi przepisami ochronnymi. W celu zapewnienia ich ochrony zaleca się unikanie hałasu oraz innych czynników stresujących, a także prewencję pożarów lasu.

Kozice preferują strefę alpejską ze względu na jej specyficzne warunki życia. Gęste lasy zapewniają im schronienie, a obecność pastwisk i łąk dostarcza im pokarmu. Ich aktywność nocna sprawia, że są one rzadko spotykane przez ludzi.

Charakterystyczne elementy morfologiczne oraz specyficzny tryb życia sprawiają, że kozice stanowią ważny element lokalnego ekosystemu górskiego oraz obiekt zainteresowania dla naukowców i miłośników przyrody.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kozica w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kolba

końcowa, szersza część łoża broni myśliwskiej (zob. broń myśliwska).

karmisko

miejsce zadawania karmy dla zwierzyny.

kopnięcie

uderzenie kolby broni myśliwskiej w ramię podczas strzału

karawan

pojazd służący do przewozu ubitej zwierzyny w czasie polowania.

kicać

o zającu lub króliku: poruszać się wolnymi skokami.

karma

pokarm dla zwierzyny dostarczany przez myśliwych. Dzieli się ją na: 1) objętościowo suchą: siano, słoma, liściarka, pędy;
2) objętościowo soczystą: ziemniaki, buraki, topinambur, (...)

kura

samica niektórych ptaków (w tym wszystkich kuraków).

kopać

o broni myśliwskiej, uderzającej myśliwego w ramię podczas strzału.

kołnierz

długie kędzierzawe piórka wokół szyi, wyrastające kogutom batalionów w okresie godowym. Cechuje je ogromna zmienność barwy i rysunku.

kosacz

stary cietrzew.