Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kozica

kozica, kozica (Rupicapra rupicapra L.)

ssak z rodziny krętorogich, żyjący w strefie alpejskiej. W Polsce występują nielicznie wyłącznie w Tatrach i znajdują się pod całkowitą ochroną.

Kozica jest ssakiem z rodziny krętorogich, który występuje głównie w strefie alpejskiej. Jest to mały ssak o długości ciała do 40 cm i masie do 2 kg. Ma krótkie, szare futro, które staje się bardziej szare lub brązowe w zimie. Ma długie uszy i ogon, który jest zazwyczaj dłuższy niż jego ciało.

Kozica żyje głównie w lasach alpejskich, ale może również żyć w pobliżu pastwisk i łąk. Jest aktywna głównie nocą i w porze popołudniowej. Żywi się owadami, jagodami, grzybami i innymi roślinami.

W Polsce kozica występuje nielicznie i tylko w Tatrach. Znajduje się pod całkowitą ochroną i jest objęta ustawowymi przepisami ochronnymi. W celu zapewnienia jej ochrony należy unikać hałasu i innych czynników stresujących oraz zapobiegać pożarom lasu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kozica w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kwakanie

głos wydawany przez dzikie kaczki.

kierdel

stado muflonów lub kozic.

kosacz

stary cietrzew.

kudły

zmierzwiona długa sierść niedźwiedzia.

kłuć

ugodzić zwierza oszczepem lub kordelasem.

kusza myśliwska

ręczna broń miotająca, strzeląjąca bełtami. Składa się z masywnego łuku wykonanego zazwyczaj z rogu lub stali, rzadziej z drewna, przymocowanego poprzecznie do łoża z kolbą, (...)

kotka

samica rysia.

karma

pokarm dla zwierzyny dostarczany przez myśliwych. Dzieli się ją na: 1) objętościowo suchą: siano, słoma, liściarka, pędy;
2) objętościowo soczystą: ziemniaki, buraki, topinambur, (...)

karta stanowiskowa

kartka z kolejnymi numerami stanowisk w następujących po sobie miotach. Losowana na początku polowania zbiorowego ułatwia łowczemu sprawne i sprawiedliwe rozstawianie myśliwych.

kura

samica niektórych ptaków (w tym wszystkich kuraków).