Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kozica

kozica, kozica (Rupicapra rupicapra L.)

ssak z rodziny krętorogich, żyjący w strefie alpejskiej. W Polsce występują nielicznie wyłącznie w Tatrach i znajdują się pod całkowitą ochroną.

Kozica jest ssakiem z rodziny krętorogich, charakteryzującym się małym rozmiarem ciała (do 40 cm) i masą do 2 kg. Jej futro jest krótkie, szare, przybierające bardziej szary lub brązowy odcień zimą. Posiada długie uszy i ogon, który zwykle przewyższa jej długość ciała. Ten gatunek żyje głównie w lasach alpejskich oraz w pobliżu pastwisk i łąk. Aktywna jest głównie nocą oraz w porze popołudniowej, a jej dieta składa się głównie z owadów, jagód, grzybów i innych roślin.

W Polsce kozice występują nielicznie wyłącznie w Tatrach, gdzie znajdują się pod całkowitą ochroną, objęte ustanowionymi przepisami ochronnymi. W celu zapewnienia ich ochrony zaleca się unikanie hałasu oraz innych czynników stresujących, a także prewencję pożarów lasu.

Kozice preferują strefę alpejską ze względu na jej specyficzne warunki życia. Gęste lasy zapewniają im schronienie, a obecność pastwisk i łąk dostarcza im pokarmu. Ich aktywność nocna sprawia, że są one rzadko spotykane przez ludzi.

Charakterystyczne elementy morfologiczne oraz specyficzny tryb życia sprawiają, że kozice stanowią ważny element lokalnego ekosystemu górskiego oraz obiekt zainteresowania dla naukowców i miłośników przyrody.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kozica w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

karawan

pojazd służący do przewozu ubitej zwierzyny w czasie polowania.

kocioł

sposób polowania na zające, polegający na otaczaniu terenu przez myśliwych rozdzielanych naganiaczami. Następnie myśliwi (wraz z naganiaczami) posuwają się koncentrycznie do środka (...)

kozioł, rogacz

samiec samy.

kąpielisko, kąpielisko, brochowisko

miejsce uczęszczane przez dziki, jelenie lub losie w ciągu całego roku w celu zażywania kąpieli. Kąpieliska w łowisku są bardzo ważne, gdyż ich brak może powodować migracje zwierzyny. W (...)

koźlę

młoda sarna do 1 roku życia, bez względu na płeć.

kula

gwarowe, pocisk do broni myśliwskiej służący do polowania na grubą zwierzynę. Dawniej ołowiany, okrągły do broni odprzodowej; obecnie cylindryczny z płaszczem pełnym lub półpłaszczem (...)

klempa

samica łosia, łosza

kuna leśna, tumak, kuna leśna, tumak (Martes martes L.)

gatunek z rodziny łasicowalych. Długość ciała 38-58 cm, ciężar 1-2 kg. Ubarwienie brunatnożółte, na spodzie szyi pomarańczowokremowa plama. Zamieszkuje lasy całej Polski. Porusza się (...)

kociołek

dawna nazwa mosiężnej części łuski naboju śrutowego.

kosz

1) osłona wypleciona z wikliny, ustawiona przed stanowiskiem myśliwego (zob. stanowisko myśliwskie stałe);
2) (...)