Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kozica

kozica, kozica (Rupicapra rupicapra L.)

ssak z rodziny krętorogich, żyjący w strefie alpejskiej. W Polsce występują nielicznie wyłącznie w Tatrach i znajdują się pod całkowitą ochroną.

Kozica jest ssakiem z rodziny krętorogich, charakteryzującym się małym rozmiarem ciała (do 40 cm) i masą do 2 kg. Jej futro jest krótkie, szare, przybierające bardziej szary lub brązowy odcień zimą. Posiada długie uszy i ogon, który zwykle przewyższa jej długość ciała. Ten gatunek żyje głównie w lasach alpejskich oraz w pobliżu pastwisk i łąk. Aktywna jest głównie nocą oraz w porze popołudniowej, a jej dieta składa się głównie z owadów, jagód, grzybów i innych roślin.

W Polsce kozice występują nielicznie wyłącznie w Tatrach, gdzie znajdują się pod całkowitą ochroną, objęte ustanowionymi przepisami ochronnymi. W celu zapewnienia ich ochrony zaleca się unikanie hałasu oraz innych czynników stresujących, a także prewencję pożarów lasu.

Kozice preferują strefę alpejską ze względu na jej specyficzne warunki życia. Gęste lasy zapewniają im schronienie, a obecność pastwisk i łąk dostarcza im pokarmu. Ich aktywność nocna sprawia, że są one rzadko spotykane przez ludzi.

Charakterystyczne elementy morfologiczne oraz specyficzny tryb życia sprawiają, że kozice stanowią ważny element lokalnego ekosystemu górskiego oraz obiekt zainteresowania dla naukowców i miłośników przyrody.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kozica w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

koło łowieckie

podstawowa komórka organizacyjna PZŁ. Zrzesza myśliwych członków PZŁ i dzierżawi obwód łowiecki, na którym prowadzi gospodarkę łowiecką. Koło łowieckie liczy przeważnie od 15 do 30 (...)

kopnięcie

uderzenie kolby broni myśliwskiej w ramię podczas strzału

kucharka

pierwsza kaczka przybywająca na zloty

kantak

pazur na tylnym palcu ptaka drapieżnego.

klempa

samica łosia, łosza

kureń, kureń, budan

poleska nazwa szałasu myśliwskiego z desek, częściowo przysypanego ziemią.

kryteria odstrzału jeleni

podział byków na klasy wiekowe:
klasa I - 1-4 poroże (do 5 roku życia),
klasa II - 5-9 poroże (6-10 roku życia),
klasa III - 10 poroże i starsze (od 11 roku życia),
(...)

kara myśliwska

ukaranie myśliwego za wykroczenie przeciwko przepisom łowieckim, jak również przeciwko etyce, czy nawet językowi łowieckiemu.

kapiszonówka, kapiszonówka, pistonówka

odprzodowa broń palna z zamkiem kapiszonowym, złożonym z kominka, czyli rurki doprowadzającej ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy, i kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. (...)

kniejówka

1) trąbka myśliwska, przeważnie drewniana z kościanym ustnikiem, służąca do dawania sygnałów myśliwskich;
2) broń myśliwska kombinowana, o jednej lufie kulowej i jednej śrutowej (...)