Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kozica

kozica, kozica (Rupicapra rupicapra L.)

ssak z rodziny krętorogich, żyjący w strefie alpejskiej. W Polsce występują nielicznie wyłącznie w Tatrach i znajdują się pod całkowitą ochroną.

Kozica jest ssakiem z rodziny krętorogich, charakteryzującym się małym rozmiarem ciała (do 40 cm) i masą do 2 kg. Jej futro jest krótkie, szare, przybierające bardziej szary lub brązowy odcień zimą. Posiada długie uszy i ogon, który zwykle przewyższa jej długość ciała. Ten gatunek żyje głównie w lasach alpejskich oraz w pobliżu pastwisk i łąk. Aktywna jest głównie nocą oraz w porze popołudniowej, a jej dieta składa się głównie z owadów, jagód, grzybów i innych roślin.

W Polsce kozice występują nielicznie wyłącznie w Tatrach, gdzie znajdują się pod całkowitą ochroną, objęte ustanowionymi przepisami ochronnymi. W celu zapewnienia ich ochrony zaleca się unikanie hałasu oraz innych czynników stresujących, a także prewencję pożarów lasu.

Kozice preferują strefę alpejską ze względu na jej specyficzne warunki życia. Gęste lasy zapewniają im schronienie, a obecność pastwisk i łąk dostarcza im pokarmu. Ich aktywność nocna sprawia, że są one rzadko spotykane przez ludzi.

Charakterystyczne elementy morfologiczne oraz specyficzny tryb życia sprawiają, że kozice stanowią ważny element lokalnego ekosystemu górskiego oraz obiekt zainteresowania dla naukowców i miłośników przyrody.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kozica w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

komora

klatka piersiowa zwierzyny grubej. Strzał na komorę jest najpewniejszy.

kłańce

zęby wilka.

kosz

1) osłona wypleciona z wikliny, ustawiona przed stanowiskiem myśliwego (zob. stanowisko myśliwskie stałe);
2) (...)

kotłowy

dawniej członek służby książęcej, zajmujący się żywieniem psów myśliwskich.

kryteria odstrzału sarn

podział rogaczy na klasy wiekowe:
klasa I - 1 i 2 poroże (2 i 3 rok życia),
klasa II - 3 i 4 poroże (4 i 5 rok życia),
klasa III - 5 poroże i starsze (6 rok życia i (...)

kuna domowa, kamionka, kuna domowa, kamionka (Martes foina Brexleben)

zwierzę łowne z rodziny łasicowatych podobne do kuny leśnej, lecz z nosem o barwie czerwonawej i białej plamie na spodzie szyi (rozwidlonej - ważna cecha odróżniająca). Znajduje się pod (...)

karma

pokarm dla zwierzyny dostarczany przez myśliwych. Dzieli się ją na: 1) objętościowo suchą: siano, słoma, liściarka, pędy;
2) objętościowo soczystą: ziemniaki, buraki, topinambur, (...)

kolba

końcowa, szersza część łoża broni myśliwskiej (zob. broń myśliwska).

kłapać

o dziku: głośno ocierać szable o fajki.

komora nabojowa

część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W (...)