Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kądziel

kądziel

obfite, długie owłosienie na karku, szyi i garbie żubra.

Kądziel to obfite, długie owłosienie występujące na karku, szyi i garbie żubra. Składa się z grubych, miękkich włosów o barwie czarnej lub brązowej, osiągających nawet do 30 cm długości. Jest to istotny element wyglądu żubra, pełniący nie tylko funkcję termoregulacyjną w zapewnieniu ochrony przed zimnem i wilgocią, lecz także odgrywając kluczową rolę w identyfikacji gatunku w łowiectwie. Kądziel umożliwia łatwą identyfikację osobników żubra przez myśliwych, co przyczynia się do skutecznego zarządzania populacją tych zwierząt.

Ponadto kądziel pełni również istotną funkcję ochronną, stanowiąc zabezpieczenie przed insektami i pasożytami. Dzięki temu włosom żubr może swobodnie poruszać się w swoim naturalnym środowisku bez ryzyka ukąszeń czy ataków ze strony owadów bądź innych pasożytów. Z tego powodu kądziel jest nieodłącznym elementem adaptacji gatunkowej żubrów do ich środowiska naturalnego oraz stanowi istotny atrybut ich biologii i ekologii.

Warto zauważyć, że obecność kądziela na łowieckich trofeach odgrywa znaczącą rolę w waloryzacji zdobyczy i determinuje atrakcyjność łowieckiego trofeum. Dlatego właśnie kądziel jest uznawany za jeden z najważniejszych elementów charakterystycznego wyglądu żubra oraz pełni kluczową funkcję zarówno w aspekcie biologicznym, jak i kulturowym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kądziel w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

klapanie

pierwsza zwrotka pieśni głuszca (zob. pieśń głuszca).

kopno

legowisko zająca w śniegu.

karmicy

służebnicy książęcy, zajmujący się karmieniem psów myśliwskich.

kocioł

sposób polowania na zające, polegający na otaczaniu terenu przez myśliwych rozdzielanych naganiaczami. Następnie myśliwi (wraz z naganiaczami) posuwają się koncentrycznie do środka (...)

kogut

samiec niektórych ptaków, w tym wszystkich kuraków.

kierdel

stado muflonów lub kozic.

klekotka

inaczej kołatka.

klamra

skrzydło linii myśliwych (flanka) zagięte ku nagance.

kokanie

głos wydawany przez cieciorkę.

kąpielisko, kąpielisko, brochowisko

miejsce uczęszczane przez dziki, jelenie lub losie w ciągu całego roku w celu zażywania kąpieli. Kąpieliska w łowisku są bardzo ważne, gdyż ich brak może powodować migracje zwierzyny. W (...)