Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kądziel

kądziel

obfite, długie owłosienie na karku, szyi i garbie żubra.

Kądziel to obfite, długie owłosienie występujące na karku, szyi i garbie żubra. Składa się z grubych, miękkich włosów o barwie czarnej lub brązowej, osiągających nawet do 30 cm długości. Jest to istotny element wyglądu żubra, pełniący nie tylko funkcję termoregulacyjną w zapewnieniu ochrony przed zimnem i wilgocią, lecz także odgrywając kluczową rolę w identyfikacji gatunku w łowiectwie. Kądziel umożliwia łatwą identyfikację osobników żubra przez myśliwych, co przyczynia się do skutecznego zarządzania populacją tych zwierząt.

Ponadto kądziel pełni również istotną funkcję ochronną, stanowiąc zabezpieczenie przed insektami i pasożytami. Dzięki temu włosom żubr może swobodnie poruszać się w swoim naturalnym środowisku bez ryzyka ukąszeń czy ataków ze strony owadów bądź innych pasożytów. Z tego powodu kądziel jest nieodłącznym elementem adaptacji gatunkowej żubrów do ich środowiska naturalnego oraz stanowi istotny atrybut ich biologii i ekologii.

Warto zauważyć, że obecność kądziela na łowieckich trofeach odgrywa znaczącą rolę w waloryzacji zdobyczy i determinuje atrakcyjność łowieckiego trofeum. Dlatego właśnie kądziel jest uznawany za jeden z najważniejszych elementów charakterystycznego wyglądu żubra oraz pełni kluczową funkcję zarówno w aspekcie biologicznym, jak i kulturowym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kądziel w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

klangor

jednostajny głos żurawi.

kaczka hełmiasta, kaczka hełmiasta (Netta rufina Pall)

nieliczny w Polsce gatunek kaczki należącej do grążyc. Sporadycznie występuje na Mazurach, częściej spotykana na przelotach.

kapiszonówka, kapiszonówka, pistonówka

odprzodowa broń palna z zamkiem kapiszonowym, złożonym z kominka, czyli rurki doprowadzającej ogień do prochu znajdującego się w komorze lufy, i kurka sprężynowego z mechanizmem spustowym. (...)

korona

co najmniej trzy wierzchołkowe odnogi wieńca jelenia kończące tyki. W zależności od kształtu noszą rozmaite nazwy: dłoniasta, kandelabrowa, kielichowa, kotwicowa, krzaczasta, łopaciasta (...)

kot

nazwa zająca i rysia.

klamra

skrzydło linii myśliwych (flanka) zagięte ku nagance.

koza, koza, siuta

samica sarny.

kwiat

ogon łosia, jelenia, daniela i jamy.

kołatka, kołatka, klekotka

przyrząd służący naganiaczowi do klekotania w czasie naganiania zwierzyny.

kociołek

dawna nazwa mosiężnej części łuski naboju śrutowego.