Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kądziel

kądziel

obfite, długie owłosienie na karku, szyi i garbie żubra.

Kądziel to obfite, długie owłosienie występujące na karku, szyi i garbie żubra. Składa się z grubych, miękkich włosów o barwie czarnej lub brązowej, osiągających nawet do 30 cm długości. Jest to istotny element wyglądu żubra, pełniący nie tylko funkcję termoregulacyjną w zapewnieniu ochrony przed zimnem i wilgocią, lecz także odgrywając kluczową rolę w identyfikacji gatunku w łowiectwie. Kądziel umożliwia łatwą identyfikację osobników żubra przez myśliwych, co przyczynia się do skutecznego zarządzania populacją tych zwierząt.

Ponadto kądziel pełni również istotną funkcję ochronną, stanowiąc zabezpieczenie przed insektami i pasożytami. Dzięki temu włosom żubr może swobodnie poruszać się w swoim naturalnym środowisku bez ryzyka ukąszeń czy ataków ze strony owadów bądź innych pasożytów. Z tego powodu kądziel jest nieodłącznym elementem adaptacji gatunkowej żubrów do ich środowiska naturalnego oraz stanowi istotny atrybut ich biologii i ekologii.

Warto zauważyć, że obecność kądziela na łowieckich trofeach odgrywa znaczącą rolę w waloryzacji zdobyczy i determinuje atrakcyjność łowieckiego trofeum. Dlatego właśnie kądziel jest uznawany za jeden z najważniejszych elementów charakterystycznego wyglądu żubra oraz pełni kluczową funkcję zarówno w aspekcie biologicznym, jak i kulturowym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kądziel w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kreślić

o głuszcach, cietrzewiach i dropiach: chodzić podczas toków po ziemi lub śniegu, kreśląc rozpostartymi skrzydłami i ogonem charakterystyczne bruzdy.

kraczajka

przenośna podpórka do broni (inna nazwa: pastorał)

klangor

jednostajny głos żurawi.

kociołek

dawna nazwa mosiężnej części łuski naboju śrutowego.

kniazienie

odgłos wydawany przez przestraszonego zająca

karmisko

miejsce zadawania karmy dla zwierzyny.

krogulec, krogulec (Accipiter nisus L.)

ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, podobny do jastrzębia gołębiarza lecz mniejszy, występuje na terenie całego kraju. Czasami używany w sokolnictwie. Objęty ochroną (...)

kucharka

pierwsza kaczka przybywająca na zloty

kandelabrowa korona

zob. korona.

koźlę

młoda sarna do 1 roku życia, bez względu na płeć.