Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kądziel

kądziel

obfite, długie owłosienie na karku, szyi i garbie żubra.

Kądziel to obfite, długie owłosienie na karku, szyi i garbie żubra. Jest to jeden z charakterystycznych elementów wyglądu tego gatunku zwierząt. Kądziel składa się z grubych, miękkich włosów, które są czarne lub brązowe. Włosy te są bardzo długie i mogą mierzyć nawet do 30 cm. Kądziel jest bardzo ważnym elementem wyglądu żubra, ponieważ chroni go przed zimnem i wilgocią.

Kądziel jest również ważnym elementem w łowiectwie. Jest to jeden z najważniejszych elementów identyfikacji żubra. Dzięki temu myśliwi mogą łatwo rozpoznać osobniki tego gatunku. Kiedy myśliwi widzą kądziel na szyi lub karku żubra, mogą być pewni, że mają do czynienia z tym gatunkiem zwierzaka.

Kolejną ważną funkcją kądziela jest ochrona przed insektami i pasożytami. Włosy te służą do ochrony skóry żubra przed ukłuciami owadów i innymi pasożytami. Dzięki temu żubr może swobodnie przebywać w swoim naturalnym środowisku bez obaw o ataki ze strony owadów lub innych pasożytów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kądziel w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kuna leśna, tumak, kuna leśna, tumak (Martes martes L.)

gatunek z rodziny łasicowalych. Długość ciała 38-58 cm, ciężar 1-2 kg. Ubarwienie brunatnożółte, na spodzie szyi pomarańczowokremowa plama. Zamieszkuje lasy całej Polski. Porusza się (...)

klaskanie

inaczej korkowanie.

kwiatek

biała sierść na końcu ogona lisa

kaczkarnia

ośrodek sztucznej hodowli dzikich kaczek.

kantak

pazur na tylnym palcu ptaka drapieżnego.

kapiszon, kapiszon, piston

dawna nazwa spłonki, którą stanowiła miedziana lub mosiężna miseczka nakryta kapturkiem i zawierająca rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Od (...)

klekotać

kołatać kołatkami podczas polowania z naganką.

kobylarz

stary, bardzo duży wilk.

kara myśliwska

ukaranie myśliwego za wykroczenie przeciwko przepisom łowieckim, jak również przeciwko etyce, czy nawet językowi łowieckiemu.

kapa

inaczej kaptur.