Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kwiczenie

kwiczenie

głos wydawany przez warchlaki.

Kwiczenie – dźwięk wydawany przez warchlaki, charakterystyczny dla tego gatunku ptaków, podobny do śpiewu i słyszalny zwłaszcza wieczorem i wczesnym rankiem. Głos ten jest zazwyczaj wydawany przez samca celem oznaczenia terytorium oraz zaproszenia samic do godowania. Może być również używany przez samicę do ostrzegania innych ptaków przed drapieżnikiem lub jako sposób informowania o swojej obecności. Kwiczenie jest donośnym dźwiękiem, który może być usłyszany na dużej odległości, zarówno przez ludzi, jak i inne ptaki. Jest on uważany za oznakę radości i szczęścia, a jego słuchanie może mieć pozytywny wpływ na samopoczucie myśliwych, pomagając im się zrelaksować. Myśliwi czasami starają się wywołać ten dźwięk poprzez odgłosy na instrumentach lub specjalnie skonstruowanych urządzeniach.

Kwiczenie jest jednym z charakterystycznych dźwięków warchlaka, które wyróżniają go spośród innych gatunków ptaków. Jego donośność pozwala komunikować się z innymi przedstawicielami gatunku na większą odległość, co ma istotne znaczenie podczas okresu rozrodczego. Ponadto kwiczenie jest ważnym elementem zachowań godowych warchlaka, pełniąc funkcje społeczne w procesie rozmnażania. Dzięki swojej nośności i charyzmatycznemu brzmieniu, kwiczenie stało się symbolem natury i dzikiej przyrody, często kojarzonym ze specyficznym klimatem wiejskich okolic czy leśnych ostępów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kwiczenie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

karmicy

służebnicy książęcy, zajmujący się karmieniem psów myśliwskich.

kapa

inaczej kaptur.

kokcydioza

niebezpieczna choroba kuropatw i bażantów, wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Zwalczanie polega na niszczeniu padłych ptaków i ostrej dezynfekcji ośrodków hodowlanych.

kulka

haczyk drewniany lub metalowy (niekiedy rogowy) służący do szybkiego patroszenia ptactwa (ważne w lecie podczas upałów).

korozja luf

uszkodzenie gładzi luf na skutek szkodliwego działania nieusuniętych resztek spalonego prochu.

kapitalny

określenie samca zwierzyny płowej noszącego medalowe poroża.

kłusownictwo

nielegalne wchodzenie w posiadanie zwierzyny.

kielnia

inaczej plusk.

kądziel

obfite, długie owłosienie na karku, szyi i garbie żubra.

korale

1) inaczej brew;
2) inaczej kolczatka.