Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kwiczenie

kwiczenie

głos wydawany przez warchlaki.

Kwiczenie – dźwięk wydawany przez warchlaki, charakterystyczny dla tego gatunku ptaków, podobny do śpiewu i słyszalny zwłaszcza wieczorem i wczesnym rankiem. Głos ten jest zazwyczaj wydawany przez samca celem oznaczenia terytorium oraz zaproszenia samic do godowania. Może być również używany przez samicę do ostrzegania innych ptaków przed drapieżnikiem lub jako sposób informowania o swojej obecności. Kwiczenie jest donośnym dźwiękiem, który może być usłyszany na dużej odległości, zarówno przez ludzi, jak i inne ptaki. Jest on uważany za oznakę radości i szczęścia, a jego słuchanie może mieć pozytywny wpływ na samopoczucie myśliwych, pomagając im się zrelaksować. Myśliwi czasami starają się wywołać ten dźwięk poprzez odgłosy na instrumentach lub specjalnie skonstruowanych urządzeniach.

Kwiczenie jest jednym z charakterystycznych dźwięków warchlaka, które wyróżniają go spośród innych gatunków ptaków. Jego donośność pozwala komunikować się z innymi przedstawicielami gatunku na większą odległość, co ma istotne znaczenie podczas okresu rozrodczego. Ponadto kwiczenie jest ważnym elementem zachowań godowych warchlaka, pełniąc funkcje społeczne w procesie rozmnażania. Dzięki swojej nośności i charyzmatycznemu brzmieniu, kwiczenie stało się symbolem natury i dzikiej przyrody, często kojarzonym ze specyficznym klimatem wiejskich okolic czy leśnych ostępów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kwiczenie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kulka

haczyk drewniany lub metalowy (niekiedy rogowy) służący do szybkiego patroszenia ptactwa (ważne w lecie podczas upałów).

kłaść

o myśliwym: celnym strzałem ubić zwierza.

kolba

końcowa, szersza część łoża broni myśliwskiej (zob. broń myśliwska).

karta stanowiskowa

kartka z kolejnymi numerami stanowisk w następujących po sobie miotach. Losowana na początku polowania zbiorowego ułatwia łowczemu sprawne i sprawiedliwe rozstawianie myśliwych.

kocioł

sposób polowania na zające, polegający na otaczaniu terenu przez myśliwych rozdzielanych naganiaczami. Następnie myśliwi (wraz z naganiaczami) posuwają się koncentrycznie do środka (...)

królik, królik (Oryctolagus cunicu- lus L.)

gatunek z rodziny zającowatych. Długość ciała 35-50 cm, ogona 4,5-7,5 cm, ciężar 1,5-2 kg. Sierść na wierzchu ciała szara, spód biały, kończyny żółtorude. Zamieszkuje suche lasy (...)

kuna domowa, kamionka, kuna domowa, kamionka (Martes foina Brexleben)

zwierzę łowne z rodziny łasicowatych podobne do kuny leśnej, lecz z nosem o barwie czerwonawej i białej plamie na spodzie szyi (rozwidlonej - ważna cecha odróżniająca). Znajduje się pod (...)

kureń, kureń, budan

poleska nazwa szałasu myśliwskiego z desek, częściowo przysypanego ziemią.

kaczkarnia

ośrodek sztucznej hodowli dzikich kaczek.

kocierz pieleszna

gniazdo lęgowe rysia.