Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kapturzenie

kapturzenie

nakrywanie kapturem głowy ptaka łowczego.

Kapturzenie to technika stosowana w łowiectwie, polegająca na nakryciu głowy ptaka łowczego specjalnym kapturem. Proces ten ma na celu ograniczenie widoczności ptaka oraz zapobieganie jego ucieczce podczas polowania. Szczególnie istotne jest to dla ptaków łowczych, ponieważ pozwala im skupić się na polowaniu oraz zmniejsza ryzyko rozproszenia przez inne ptaki lub drapieżniki.

Kaptur jest wykonany z różnych materiałów, takich jak skóra, tkaniny czy tworzywa sztuczne. Jest odpowiednio dostosowany do wielkości głowy ptaka i cechuje się odpowiednią elastycznością, zapewniając wygodę latającemu drapieżnikowi. Niektóre kaptury są ozdobione piórami lub innymi elementami dekoracyjnymi w celu uatrakcyjnienia wyglądu.

Proces kapturzenia wymaga cierpliwości oraz czasu. Ptaki stopniowo przyzwyczajane są do noszenia kaptura, co może trwać kilka tygodni bądź nawet miesięcy. Po tym okresie ptak jest w pełni przyzwyczajony do noszenia kaptura i gotowy do polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kapturzenie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

krykucha

kaczka krzyżówka wyhodowana w niewoli, służąca do wabienia kaczorów podczas wiosennych godów. Wypuszczona na wodę w pobliżu stanowiska myśliwego przywabia kaczory.

karta stanowiskowa

kartka z kolejnymi numerami stanowisk w następujących po sobie miotach. Losowana na początku polowania zbiorowego ułatwia łowczemu sprawne i sprawiedliwe rozstawianie myśliwych.

kapa

inaczej kaptur.

kotka

samica rysia.

kantak

pazur na tylnym palcu ptaka drapieżnego.

kita

ogon lisa i wiewiórki.

kudły

zmierzwiona długa sierść niedźwiedzia.

kłapać

o dziku: głośno ocierać szable o fajki.

kordelas

krótka biała broń myśliwska w kształcie długiego prostego noża. Służył do dobijania grubej zwierzyny. Rękojeści kordelasa najczęściej wykonane były z rogu, a okucia pochwy zdobione (...)

klekotać

kołatać kołatkami podczas polowania z naganką.